Sebzedeki Mucize

Sebzedeki mucize inanılmaz içeriklere sahip. Sebzedeki mucize size bir çok faydası dokunan besinler demektir. Sebzedeki mucize saymak bitmeyecek kadar çoktur.

Sebze ve meyveler ne kadar çiğ ve taze yenirse faydaları da o kadar çok oluyor. Eski insanların sağlıklı ve uzun yaşamış olmalarının sebeplerinden biri de, yiyeceklerini çiğ yemiş olmaları. Sebze ve meyveyi az yiyenlerde çeşitli hastalıklar daha çok görülüyor ve bunlar cılız, boysuz, dayanıksız ve kısa ömürlü oluyor.

Şimdi bazı sebzelerdeki mucizeleri sizlerle paylaşacağım;

ENGİNAR:
Enginar özellikle diüretik özelliği sebebiyle ödem atmada çok yardımcı bir sebzedir. Özellikle yapraklarıyla pişirildiğinde tek tek yenen yapraklar sayesinde ‘yavaş yiyecek’ tanımına oldukça uygundur. Demir,magnezyum ve C,B1,B12 içeriğiyle yorgunluğa,bitkinliğe iyi geldiği gibi karaciğeri temizleme özelliğiyle de çok önemli bir sebzedir.(enginar izinli sebzelerdendir.)

KUŞKONMAZ:
Kuşkonmaz ülkemizde pek bilinmese de diuretik(idrar söktürücü) sebzelerden biridir. Genellikle garnitur olarak buharda pişirilimiş olarak servis edilir.

SOYA FİLİZİ:
En düşük kalorili sebzelerden olmasına karşın protein oranı en yüksek sebzelerdendir.Yağ ve nişasta oranı arttığından en taze filizler seçilmelidir. Içerdiği fitoöstrojen menapozdaki kadınlar için destek niteliğindedir.

PANCAR:
Pancar diğer tüm sebzelerden daha cok şeker tadına sahiptir.Buna rağmen diyeti etkilemez çünkü kalorisi çok düşüktür. A,B,C ve P vitaminleri, potasyum,bakır,çinko,kalsiyum,magnezyum içerir. İçeriğindeki oxalic asit nedeniyle mesane taşına yatkınlığı olanlara önerilmez.

DOLMALIK BİBER(RENKLİ):
Dolmalık biberler en çok C vitamin içeren sebzelerdendir.(portakaldan bile çok)Ayrıca potasyum,folik asit ve A vitamin açısından da zengindirler. Vitamin eksikliğine karşı diyetinizden eksik etmemeniz önerilir.

BROKOLİ:
Kİlo vermeye en yardımcı ve sebzedeki mucize içeren tılsımlardan biri de brokolidir. C vitamini, potasyum, folik asit, A vitamini, magnezyum ve demir içeriğiyle bol vitaminlidir.

BRÜKSEL LAHANASI:
Diğer lahana çeşitleri gibi C vitamin,potasyum ve folik asit açısından zengindir.

LAHANA:
Obezite karşıtı ve tedavi edici özelliğiyle tüm sebzelerin başında yer alır. Özellikle kanser karşıtı kullanım için harika seçimdir. TÜM SEBZELER İÇİNDE C VİTAMİNİ İÇERİĞİ EN YÜKSEK SEBZEDİR. Aynı şekilde folik asit,potasyum ve B6 vitamini de cok yüksektir.

HAVUÇ:
Karbonhidrat oranı domatesin çok üstünde olsa da diyet program içinde yer almasında sakınca yoktur. İçeriğindeki karoten ve A vitaminiyle kanser karşıtı 3 sebze içinde yer alır. İçeriğindeki şeker piştiğinde kana daha çabuk karışır ama bu sadece diyabetikler için sorun olabilir.

KARNABAHAR:
C vitamini bakımından en yüksek sebzelerden biridir. Yüksek potasyum içeriğiyle özellikle dukan diyetinde ödem sorunu olanlar için de çözümdür. B6 ve folik asit de kadınlar için son derece önemlidir. Brokoli gibi karnıbahar da kanser savaşçısı bir sebzedir.

KEREVİZ:
Kalorisi son derece düşük olan kereviz folik asit,potasyum ve C vitamin açısından zengindir.Kökü,sapı ve yaprakları birçok tarifte kullanılabilir.

SALATALIK:
En az şeker ve karbonhidrat oranına sahip sebze olan salatalık içerdiği doğal tuz olan potasyumla harika bir ödem atıcıdır.

PATLICAN:
Patlıcan en az kalorili sebzeler arasındadır. İçerdiği petkin sayesinde mide de jelleşip şişerek doygunluk yarattığından, diyette vazgeçilmez sebzelerden biridir.

Uzmanlar, patlıcanın, A vitamini, fosfor ve kendine has bazı esanslara sahip olduğunu, bunlarla sinirleri teskin ettiğini ve kalp çarpıntısını giderdiğini vurguluyor. Sebzedeki mucize bu kadarla sınırlı diğil. Patlıcanın pankreas, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirdiğini, bol idrar söktürdüğünü, vücuttaki fazla suyu dışarı boşalttığını ve kilo verdirdiğini kaydeden uzmanlar, şeker hastalarının, patlıcan salatasından çok fayda gördüğünü, kansızlığa iyi geldiğini, kanı arttırdığını ve kalbe sükunet verdiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre, patlıcan, en sağlıklı olarak kül veya ocakta pişirilip kabukları soyulmalı ve ince kıyılmalı.

HİNDİBA:
Hindiba Kalsiyum ve potasyum içeriğiyle diüretik olarak etkilidir. Folik asit de içeren hindiba gebeler ve kalp hastalığı riski olanlar için faydalıdır.

REZENE:
C Vitamini, folik asit ve potasyum içeriği yüksektir. Ayrıca hazmı kolaylaştırdığı için ağır yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur.

TAZE FASULYE:
Dukan için önemli ilk 3 sebzeden biridir. Karbonhidrat oranı son derece düşük olmasına rağmen 100 gr’da günlük ihtiyacımız kadar A vitamin içerir. Ayrıca B1 folik asit oranı da oldukça iyidir. Özellikle yulaf kepeğiyle yendiğinde yüksek protein içeriğiyle vejetaryenler için cok uygun bir kaynaktır. Tıpkı patlıcan gibi içeriğindeki pektin nedeniyle doyurucudur. Uzun süreli tokluk sağlar.

KARALAHANA:
Brokoli gibi lahana ailesindendir. Dünyanın en sağlıklı sebzelerindendir.

KIVIRCIK-ROKA-RADİKA:
Düşük kalorileriyle diyet program uygulayanlar için harika seçeneklerdir.

MANTAR:
Mantarlar tıpkı midyeler gibi yaşadıkları çevreden beslenirler ve içeriklerinde ihtiva ederler. Kültür mantarları yerine doğal mantarları seçmeğe özen gösteriniz.Tariflerimde mantar kullanırken doğal mantarı tercih ettim ki bu daha sağlıklı bir besin bizim için.

BAMYA:
Sebzeler içinde en kalorili ve karbonhidrat oranı yüksek olandır. Jelli yapısıyla doyurucudur fakat sık sık yememekte fayda var.

SOĞAN-PIRASA-ARPACIK SOĞAN:
İçerdiği E ve C vitaminiyle kalp hastalıkları riskini azaltan soğan kan sulandırıcı etkiye sahiptir. İçerdiği sulphur kandaki glukoz seviyesini ayarlayarak diyabeti engellemeye yardımcı olur. Ödem sorunu yaşayanlar için de diüretik etkisi vardır. Piştiğinde karamelleşmesini sağlayan doğal şeker içerir. Bu da diyette eksikliği duyulan şeker ihtiyacını azaltır.

PALMİYE KALBİ:
Palmiye kalbi palmiye ağacından elde edilir. Kalorisi oldukça düşük olmasına karşın bir sebzeye göre oldukça fazla protein içerir.Doğada yabani olarak bulunur,yetiştiriciliği yapılmaz. Konserve olarak bulunabilen bu ürün genelde garnitur olarak kullanılır.

BİBER:
En çok C vitamin içeren sebzelerdendir. (portakaldan bile fazla) Potasyum, folik asit ve A vitamin açısından da cok zengindirler. Vitamin eksikliğine karşı diyetinizden eksik etmemeniz önerilir. Ben de bu faydalı besini bir çok tarifimde kullanmayı tercih ediyorum.

BALKABAĞI:
Balkabağı diyet için eşsiz sebzelerdendir. Pektin içerdiği için doyurucudur. Kalorilerin bağırsaklarda emilimini engelleyerek diyete yardımcı olur. Yüksek A vitamin ile günlük ihtiyacı karşılar.

TURP:
Turp türleri her diyet için vazgeçilmez sebzelerdir.Kalorisi düşüktür ama C vitamin,folik asit,potasyum açısından zengindirler.

RHUBARB:
Laktasif etkisi nedeniyle bağırsak tembelliği olanlar için harika bir sebze ve meyvedir. (tatlı olarak tüketildiği için) Vitamin C ve magnezyum içerdiğinden hem rahatlatıcı hem de canlandırıcı özelliktedir. Oksalik asit içerdiğinden mesane taşına yatkınlığı olanlar dikkatli tüketmelidir.
Rhubarb çeşitli kompostoların, pasta ve keklerin kullanımına uygun bir sebze ve meyvedir.

Türkiye’de rhubarb bulunmamakla beraber doğuda yetişen ışgın-ışkın da aynı ailedendir. Kabızlığa çok iyi gelen ışgın rhubarb gibi tatlı olarak tüketilemez. Ekşimsi tadıyla yeşil erik gibi tuzlanarak yenebildiği gibi kavurması da yapılır. Dağ muzu olarak da bilinen bu sebze mayıs ayından itibaren pazarlarda satılmaya başlanıyor.

SPAGETTİ KABAK:
Besin değerleri ve özellikleri balkabağıyla aynı olan bu kabak çeşidinin özelliği lifli yapısıdır. Bu lifler piştikten sonra spaghetti formunu aldıklarından kabak bu ismi almıştır.

ISPANAK:
Folik asit,demir ve A vitamin içeriğiyle sağlıklı ve düşük kalorili  ve sebzelerdendir.

Sebzelerdeki mucize arasında ıspanakta yer alıyor. Ispanak; Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), tüketimde ıspanak salatası başı çekiyor. Demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Salatada yenilen çiğ ıspanak, harika bir lif kaynağı. Ispanak suyu, bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.

Ispanak, provitamin A, C vitaminleri, demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup, bu maddeler, insanda bol kan yapıyor. Ispanak ayrıca, kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Ispanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor

DOMATES:
Diyetin vazgeçilmez sebzelerinden domateste sebzelerdeki mucizenin bir kaynağıdır. Her şekliyle sevilerek tüketilen bir sebzedir. B,K,C ve Likopen içerir.(Likopen balkağındaki karoten benzeri sebzeye rengini veren maddedir.insan vücudunda bulunan en yaygın karotenoiddir ve en güçlü karotenoid antioksidanlardan biridir.

ŞALGAM:
Şalgam lahana ailesinden olmasına rağmen yaprakları yerine kökü tüketilir. Şalgam iyi bir C vitamin ve kalsiyum kaynağıdır ve çok düşük kaloriye sahiptir. Sülfürlü yapısıyla geç pişer fakat bu yapısı özellikle kolon ve rectum kanseri için koruyucudur. (ALABAŞ da şalgam çeşitidir.)

SU TERESİ:
Düşük kalorili olan su teresinin en önemli özelliği yüksek kalsiyum içeriğidir. Karoten, A vitamin ve C vitaminiyle 150gr’ıyla bir günlük ihtiyacı karşılayabilir. Kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi sülfür içerdiği için kansere karşı da koruyucudur.

KABAK:
Kabak, salatalık, domates, patlıcan ve hindiba gibi en düşük kalorili sebzelerdendir. Bu sebzelerle yapılan yemekler çok doyurucu oluyor ve bende tariflerimde bunu baz alarak kabak kullanıyorum, sebzedeki mucize saymakla bitmiyor. Çünkü kabak çok az sodyum içerir, fakat zengin potasyum içeriğiyle özellikle ödem problem yaşayan kadınlar için faydalıdır. İçerdiği petkin sayesesinde doygunluk yaratan kabak diyetin vazgeçilmez sebzelerinden biridir.