Dukan Ispanaklı ve Mantarlı Krep İle Beşamel Sos

Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
3 Bardak
Su
3 Bardak
Süt (Light)
4 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
1 Yemek Kaşığı
Süt Tozu
3 Adet
Yumurta
1 Bardak
Süt (Light)
1 Yemek Kaşığı
Süt Tozu
Yarım Bardak
Kaşar (Light)
500 Gram
Ispanak
500 Gram
Mantar
1 Adet
Soğan (Kuru)
2 Tatlı Kaşığı
Mısır Nişastası
1 Tutam
Muskat
Dukan Ispanaklı ve Mantarlı Krep İle Beşamel Sos

Dukan ıspanaklı ve mantarlı krep ile beşamel sos tarifim için önce krep servis yöntemini anlatıcam. Dukan ıspanaklı ve mantarlı krep ile beşamel sos tarifi görsel anlamda da mükemmel olmalı.

Krebin sonradan pişen diğer yüzü benekli olur. Ön yüzü ise düzgün bir şekilde kızardığı için, ön yüzü üste gelecek şekilde servis edilir.Krebin arka yüzüne malzeme sürülür, yarım ay gibi ön yüzü malzemenin üzerine kapatılır veya dürüm yapılarak servis edilir.

Bu ölçüdeki malzemelerden eğer orta boy tava kullanırsanız 12-14 adet krep çıkıyor ve burada kepek miktarına bakacak olursak eğer 4 yemek kaşığı kepek 2 kişilik demektir, bu da demek oluyor ki dukan ıspanaklı ve mantarlı krep ile beşamel sos tarifimiz iki kişiliktir. Yani kişi başı 6-7 adet krep düşüyor demek. Bu durumda dukancılar benim gibi mutlu olacaktır .

Mantarları pişirirken tencerenin kapağı daima açık olsun ki suyunu fazla vermeden kolayca çekmesini sağlayabilelim. Mantarlar eğer suyunu çekmez ise mutlaka süzülmelidir. Süzmeden mantarları kullanmayınız aksi halde krebiniz ıslanacak veya hamur olacaktır. Ispanakları pişirirkende aynı yöntemi uygulayınız.

İki farklı şekilde de tüketebilirsiniz dukan ıspanaklı ve mantarlı krep ile beşamel sos tarifini.

İkinci pişirme yöntemi olarak;

  • Her bir krebin üzerine ıspanak karışımını sürüp pasta gibi üst üste koyarak, üzerine beşamel sos döküp ardından rendelenmiş kaşar serperek 250 derecede önceden ısıttığınız fırında 25 dakka pişiebilirsiniz. Ben pişirme yöntemi olarak ilkini tercih ediyorum gerisi size kalmış.
  1. Krep hamuru için: Sütü, suyu ve yumurtayı derin bir kabın içine koyunuz. Elektrikli mikserle çırpınız. 1 yemek kaşığı süttozuyla, 4 yemek kaşığı kepeği ekleyiniz ve çırpmaya devam ediniz. 1-2 saat buzdolabında dinlendiriniz. Krep pişirmek için kendinden yağlı bir tavaya yarım kepçe olacak şekilde döküp önlü arkalı pişiriniz
  2. Beşamel sos için : 1 su bardağı süt, 1,5 yemek kaşığı süt tozu ve nişastayı tencereye döküp sos kıvamını alana kadar pişiriniz. Piştikten sonra kenara alıp rendelenmiş kaşar peynirini ekleyip iyice tel çırpıcı ile karıştırınız. Muskatı ekleyip karıştırmaya devam ediniz
  3. İç malzemesi için: Mantarları enine ince ince doğrayınız, Soğanları kıyınız ve ıspanakları ellerinizle ufak parçalar halinde koparınız. Soğanları tavada kovurunuz. Pembeleşince mantarları ekleyip suyunu çekene kadar pişiriniz, suyunu çekmez ise süzünüz. Soğan ve mantarlar pişerken başka bir tencereye ıspanakları koyup suyunu çekene kadar pişiriniz eğer suyunu çekmezse mantara uygulanan yöntem gibi süzünüz.
  4. Mantarlarlı soğanları ve ıspanakları derin bir kapta karıştırınız. Beşamel sosun yarısını bu malzemeyle iyice karıştırınız
  5. Krebin üzerine ıspanak karışımı sürünüz ve rulo yapınız. Üzerine beşamel sos ve rendelenmiş kaşar serpip önceden 250 derecede ısınmış fırında sos pembeleşinceye kadar pişiriniz. Sos fazla ise sadece kaşar rendelemenizde kafi olacaktır. Arzu ettiğiniz şekilde pişirmede yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.