Dukan Diyeti Koruma Evresi

Hayat boyu ideal kilonuzu korumak içi; rafine şeker, beyaz un, kötü karbonhidratlar, işlenmiş market ürünlerinden uzak durup; sebze, meyve, protein, faydalı karbonhidratlar, tahıl ve kuruyemiş ağırlıklı bir beslenme düzenine geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Dukan Diyeti Koruma Evresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Haftanın altı günü her istediğinizi yeme özgürlüğünüz var. Yalnız dukan diyeti kuralları gereği uymanız gereken arada kilo koruma amaçlı önerilen gıda gruplarını da unutmamanız gerekiyor ki, arada bu gıda guruplarına başvurulabileceğini unutmayalım.

-Bütün zayıflama programını sıkı sıkıya takip ediniz, öğrendiklerinizi uygulayınız.

-Yaşamınızın geri kalanı boyunca kendinizi güvenceye almak için dukan diyeti yaparken haftanın 1 gününü protein diyeti günü olarak belirleyiniz. Buda şu demek oluyor dukan atak evresi beslenme şekli gibi.

-Ayrıca yaşamınızın geri kalanında her gün 3 çorba kaşığı yulaf kepeği yiyin.

-Her evrede sınırsız tüketilmesi izinli olan proteinlerin diğerlerine göre daha yağlı olanları koruma evresinin saf protein gününde tüketilmemelidir.

 

Bonfile, kontrfile gibi dana etinin daha yağlı bölümleri,

Eğer kırmızı et yemeniz gerekirse dukan diyet önerisi ise; sığır ve dana etinin en yağsız kısımlarını ızgara seklinde pişirerek yemenizdir. Dana ve sığır pirzolasını ise haftanın diğer günleri yiyebilirsiniz. Fileto ve biftek ise hayvanin en yağsız yerinden olmalıdır. Yalnızca %5 yağ içeren biftekler dukan diyetinde serbesttir koruma evresinde. Bu bahsettiğimiz şeyleri koruma evresinde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ama bonfile gibi etin bazı bölümleri biraz daha yağlı olduğundan dukan koruma evresi yerken bunlara da dikkat etmenizi önemle vurguluyor. Normal dukan rejiminde bunları yiyebilseniz de, dukan protein günlerinde bunlardan kaçınmalısınız. Tabi bu günlerde bu etlerin yağlı kısımlarını ayırarak ve sağlıklı bir kızartma işlemi uygulayarak pişirip yemeniz gerektiğini unutmayınız koruma evresinde.

 

– Somon,ton, sardalye gibi yağlı, soğuk deniz balıkları,

Dukan koruma evresi her çeşit yağlı yağsız balığın rejim süresince serbest olmasına rağmen bu özel günlerde özellikle somon, ton, sardalya, soğuk deniz balıkların yerine beyaz balıkları tercih etmelisiniz koruma evresinde. Tavsiye olarak kalkan, barbunya, kedi balığı, orfoz, gelincik, çupra denemelisiniz dukan koruma evresinde. Yengeç, karides, midye gibi deniz ürünlerini ise eğer yağları konusunda fazla bilginiz yoksa bu özel günlerde yemekten kaçınınız.

 

-Tavuğun kanat,kalça ve kuyruksokumu,

Kümes hayvanları konusunda; tavuk yerken derisi, kanat ve kalça kısımları ve kuyruk sokumu etlerini yememeye çalışınız koruma evresinde. Bu bölümleri dukan diyeti yaparken koruma evresinin diğer günlerde yiyebilirsiniz. Hindi ise en az yağlı kümes hayvanlarıdır ve dukan diyetinin her evresinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Tavşan, bıldırcın ve güvercin de bu özel protein günlerinize renk katarak yiyebilirsiniz. Bunları da pişirirken yağlarından arındırmaya ve pişirme şekline dikkat ediniz.

 

-Yumurtanın sarısı,

Yumurtanın beyazını önerir. Yumurtanın ise beyazı tamamen saf protein içeren tek besindir çünkü, sarısında yağ vardır. Yine bu günlerde dukan diyeti koruma evresinde yumurtanın da sadece beyazını tercih etmenizi öneriyor. Tabi yine yağsız pişirerek yemeniz gerekiyor.

 

-Süt,yoğurt,

Süt ürünler olarak yağsız yoğurt, yağsız peynir tüketiniz ancak şuna dikkat etmelisiniz; süt proteinlerinde laktoz ve süt şekeri de vardır. Haftalar boyunca uygulanacak bir dukan rejimde söz konusu laktoz saf protein diyetinin etkisini hafifletmez, yani bu yağsız süt ürünlerini ister limitsiz olarak günde 700-800 gr olarak tüketebilirsiniz. Ama haftada bir gün yapılacak olan dukan diyeti bu özel saf protein günlerinde ise laktoz alımını sınırlamak için besin seçimine dikkat edilmelidir. Örneğin yağsız bir yoğurtla yağsız bir beyaz peyniri karşılaştırırsak, ayni miktarda kalori getirseler de, peynir daha çok protein ve daha az laktoz içerir. Dukan saf protein gününde yoğurt yerine yağsız beyaz peynir tüketmek daha avantajlıdır. Haftanın geri kalan altı gününde yoğurt tüketebilirsiniz diyor dukan diyeti.

Tuz alımınızı da bu günlerde normal rejim günlerimizden çok daha azaltınız. Bu acıyı telafi etmek için ise sirke, karabiber, baharatlı otlar ve bütün baharatları arttırabilirsiniz.

Bu kurallardan birini atlayacak olursanız kilo kontrolünüz tehlikeye girecektir. Hepsine boş verirseniz, verdiğiniz tüm kiloları geri alırsınız.

 

 BU KURALLARI SEYİRDE DURAKLAMA YAŞADIĞINIZ SP GÜNLERİ İÇİN DE UYGULAYABİLİRSİNİZ.