Seyir Evresi Uygulama Yöntemleri

Seyir evresi uygulama yöntemleri bir kaç aşamadan oluşmaktadır. Seyir evresi uygulama yöntemleri sizin seçiminize kalmış.

Çabuk sıkılmamak adına dukan diyeti yapanlar genellikle Seyir evresi uygulama yöntemleri arasından 1+1 yöntemini daha çok tercih eder oldular. Benim tercihim 10 kilodan fazla vermek olduğu için 5+5 yöntemini uyguluyorum. Dukan diyeti seyir evresi özetinin bilinmesi gerekenleri için tıklayınız. Birazda yöntemleri açarak inceleyelim.

5+5 YÖNTEMİ:

Kısa vadede en etkili oran 5+5’tir. Seyir evresi uygulama yöntemleri arasından ilki 5+5 şu demek oluyor; 5 gün süren saf protein rejiminin ardından 5 gün de proteinlerin sebzelerle birlikte tüketilmesidir. Hızlı kilo vermeye başlar ve sonrasında yavaşlar, size yorucu gibi gelebilir. Dr. Dukan  bu yöntemi daha çok 10 kilo üzerinde kilosu olan obeze yakın hastalarının tercih ettiğini söylüyor.

1+1 YÖNTEMİ:

Çobuk sıkılmamak için kullanılan seyir evresi uygulama yöntemleri arasında 1+1 yer alıyor, yani 1 gün saf proteinlerin,1 gün protein+sebzelerin tüketildiği bir dukan diyeti kuralıdır. Kilo kaybı açısından etkisini daha yavaş gösterir. Ancak kişi 20 gün içinde diğer dukan diyeti kuralı yöntemini uygulayanlara yetişecektir. Üstelik uzun vadede takip etmesi bazılarımıza göre daha kolay geldiği için tercih edilen bir yöntemdir.

2+5 YÖNTEMİ:

Kilo fazlası daha az olanlara yani az kilo vermek isteyenler için uygun bir yöntemdir. Haftanın 2 günü (pazartesi-perşembe) saf protein, haftanın geri kalan 5 günü de protein+sebze şeklinde uygulanan bir yöntemdir.

2+0 YÖNTEMİ:

2 gün (pazartesi, perşembe) saf protein, kalan 5 gün diyet yapmaksızın normal beslenmeye devam etmek  (aşırıya kaçmadan) gibi uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem bölgesel zayıflamak isteyenler için daha uygundur. Kilo fazlanız yoksa yalnızca belden aşağı olan kısımlarınızda yağ birikimi mevcutsa bu yöntem en uygunudur.