Dukan Diyetinde Sınırlı İzinli Gıdalar

Dukan diyetinde sınırlı izinli gıdalar çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Dukan diyetinde sınırlı izinli gıdalar nelerdir?

TOLERATED FOODS denilen yiyecekler içermektedir. Dukan diyetinde sınırlı izinli gıdalar yani TOLERATED FOODS yiyecekler dukan diyetinde seyir evresinden itibaren kullanmaya başlayabileceğiniz, liste dışında kalan yiyeceklerdir.

Dukan diyeti yaparken dukan diyetinde sınırlı izinli gıdalar tüketirken; kilo vermenizi engelledikleri anda kesmeniz gerekiyor. Atak ve koruma evresinin SP günlerinde dukan diyet kuralları kullanılmasını önermiyor.

Kitap henüz güncellenmemiştir. Bazı gıdalar kitapta yer almıyor diyenler var. Çünkü yazıldıktan sonra dukan diyeti kitabı; birçok yeniliğin diyete eklenmiş olmasından dolayı biraz kafa karıştırdı. Ama açıklamaların dukan diet adındaki orijinal sitede yayınlandığı gerçekliği var. Mesela Goji berry gibi ürünlerin de yer almaması bu nedendendir.

Dukanın resmi sitesindeki forum sorularına Dukan yetkililerince verilen liste güncellenmiş doğru bir listedir. Birçok ürün bizim kullanmaya alışık olmadığımız ürünlerden oluşuyor. Fakat yurtdışında yaşayanların o ürünlere ulaşması daha kolay.

Şimdi iki liste olarak dukan diyetinde sınırlı izinli gıdalar sizlerle;

İlk listedeki ürünlerden;
SEYİR EVRESİNDE; günde yalnızca 2 tanesini
GÜÇLENDİRME EVRESİNDE; ise 3 tanesini seçebilirsiniz
Veya seçtiğiniz 1 taneyi seyirde 2, güçlendirmede 3 ölçü olarak da kullanabilirsiniz.

KAKAO
Kullanım miktarı dukan rejiminde 1 tatlı kaşığıdır. Kakao en çok dukan diyet tariflerinde kullandığımız bir ekstradır. Tercih etmemiz gereken %10’dan az yağlı olan kakao tozudur.Ayrıca yağı azaltılmış pek çok markanın kakao tozunu bulabilirsiniz.

MISIR NİŞASTASI
Özellikle dukan diyet sos tarifleri uygulanırken fazla sıvı olan soslarımız için kurtarıcı niteliktedir. Dukan sos tariflerinde nişastayı sos kalınlaştırmaktan tutunda pek çok faydası olan dukan diğet yemeği tariflerinde kullanılan mütiş bir yardımcı ve aynı zamanda ekstradır. Atak tariflerinde önerilmemek koşuluyla ve sık olmamak kaydıyla 1 tatlı kaşığı kullanabilirsiniz. Dukan diyeti seyir evresinde 20gr=1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Biliyorsunuz ki seyirde günlük olarak sınırlı izinlilerden seçeceğiniz 2 tanesini tüketebiliyorsunuz. Eğer mısır nişastasını daha fazla kullanız gerekiyorsa; maximum 2 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Bu durumda 2 sınırlı izinliyi kullanmış olduğunuzdan dolayı başka sınırlı izinli kullanmanız yasaktır. Dukan diyetinde ayrıca; Güçlendirme evresinde 2.sınırlı izinliyi tüketmemek kaydıyla 3 yemek kaşığı mısır nişastası kullanabilirsiniz. Buğday,patates veya pirinç nişastalarının kullanımı ise izinli değildir.

GOJI BERRY
Çok güçlü bir antioksidandır. Kullanımı dukan diyeti evresine göre değişir.
Atak evresi: Günde 1 yemek kaşığı
Seyir evresi: Saf protein günlerinde 1 yemek kaşığı, sebze+protein günlerinde 2 yemek kaşığı,
Güçlendirme evresi: Günde 3 yemek kaşığına kadar tüketebilirsiniz

YAĞSIZ MEYVELİ YOĞURT
Dukan diyetinde 1 kutu yağsız meyveli yoğurt yiyebilirsiniz ve yoğurtla tatlandırıcıyı karıştırıp bir de sevdiğiniz aromayı eklerseniz kendinize daha çok miktarda çıkabilecek kendinize özel dukan meyveli yoğurt yapabilirsiniz.

SURIMI
Surimi çubuklarını dukan diyetinde istediğiniz evrede günde 8 adet tüketebilirsiniz. Dukan diyetinde sınırlı izinli gıdalar arasında hayat kurtarıcıdır çünkü çok pratik ve lezzetli atıştırmalıklardan biridir. Farklı tariflerle de deneyebilirsiniz. Bu yüzden dukan yemek tarifleri içinden değişik tatları deneyiniz.

SUSAM, ÇÖREKOTU, KETEN TOHUMU
1 tutam

TATLANDIRICILI ŞEKER veya SAKIZLAR
4-5 adet

RHUBARB
Kullanılabilir miktarı dukan diyetinde 100 gramdır.

EXTRA LIGHT PHILIDELPHIA
Dukan diyetinde 30 gram kullanılabilir hakkınız var

LIGHT LA VACHE QUI RIT
Dukan diyetinde 30 gram kullanılabilir hakkınız var.

KIRMIZI ŞARAP
Dukan diyetinde 3 yemek kaşığı kullanılabilir.

SOYA SOS
Dukan diyetinde 1 yemek kaşığı az sodyumlu olanı tercih etmek kaydıyla kullanabilirsiniz.

TAVUK-HİNDİ SOSİSİ
Dukan diyetinde 50 gr kullanılabilir.

KEÇİ SOSİSİ
Dukan diyetinde 50 gr kullanılabilir.

%3 YAĞLI KREMA
Dukan diyetinde 30 gr yani 1 yemek kaşığı kullanılabilir.

SADE SOYA YOĞURDU
Dukan diyeti gereği 1 adet tüketebilirsiniz.

SOYA SÜTÜ
Dukan diyetinde 150ml kullanabilirsiniz.

%7 YAĞLI PEYNİR
Dukan diyeti gereği 30 gr kullanılabilir.

GAZPACHO
Dukan diyeti için uygun bir çeşit domates çorbasıdır ve kullanılabilir limiti ise1 bardaktır.

CUSTARD TOZU
Krema tozudur. Dukan diyetinde 1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz

ikinci liste ise hergün kullanabileceğimiz fakat miktarı sınırlı olanları paylaşalım;

YULAF KEPEĞİ
ATAK: yemek kaşığı 1,5
SEYİR: yemek kaşığı 2 tepeleme
GÜÇLENDİRME: yemek kaşığı 2 tepeleme

BUĞDAY KEPEĞİ
Dukan diyetinde 1 yemek kaşığı kadar buğday kepeğini yulaf kepeğinin 1 kaşığıyla yer değiştirmek kaydıyla kullanabilirsiniz.

YAĞSIZ SÜT
Dukan diyetinde 1 su bardağı içebilirsiniz. İçerdiği laktoz nedeniyle sınırlandırma gerekiyor.

ZEYTİNYAĞI
Dukan diyetinde 1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz.

DOMATES
Dukan diyeti yaparken 1yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Atakta ve saf protein günlerinde ister ufak doğranmış, isterseniz şeker ve yağ katkısız olmak şartıyla domates püresini tercih edebilirsiniz.

YAĞSIZ SÜTTOZU
Dukan diyetinde 3 yemek kaşığı kullanılabilir Kahve beyazlatıcısı ile karıştırmayınız. Eğer 0 yağlı süt tozu bulabilirseniz sınırsız kullanma hakkınız var üstelik atak evresi de buna dahil.

SHİRATAKİ NOODLES ve SHİRATAKİ RİCE
Dukan diyetinde tüm evrelerde sınırsız tüketebileceğiniz bir üründür. Kalorisi 0’dır.