Dukan Kabak Flan

Hazırlama süresi
40 dakika
Pişirme süresi
20 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
6 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
3 Adet
Kabak
3 Adet
Yumurta
4 Yemek Kaşığı
Kaşar (Light)
6 Adet
Fesleğen (Yaprak)
1 Çay Kaşığı
Tuz
Dukan Kabak Flan

Dukan Kabak flan nedir? Dukan kabak flan nasıl yapılır? Kabak flan daha çok İtalyan yemeğidir aslında. Dukan kabak flan tarifi standart kabak yemeklerinin çok dışındadır.

Dukan Kabak flan yapımı çok kolaydır. Kabak tadı çok keskin bir sebze olmamasına rağmen, beraber kullanıldığı ürünlerle tadı daha yoğun hissedilir bir hale gelebiliyor. Kabak, bu tarif içindeki kaşar peyniri ve fesleğen ile mükemmel bir uyum sağlayıp, damaklarda şenlik yaratıyor.

Kabakların kabuklarını soymayın ki yemeğin rengi daha yeşil olsun. Kabakları haşladıktan sonra suyunu iyice süzmeyi ihmal etmeyin.

Bu tarifi görür görmez çok beğendim ve dukana nasıl uyarlarım diye düşündüm. Tadını bilmiyorum ama içine kattığım malzemelerin birleşince nasıl tatlara dönüştüklerini bildiğimden malzemelerde oynama yaparak sizlere dukan kabak flan tarifini hazırladım. Normal tarifinde içinde krema kullanılmıştı fakat koymadan yazdım.

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken yiyeceklerdendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması için kabağı buğuda pişirmek önerilir. Kabak çiğ olarak rendelenip salatalara da katılabilir.

Prostattan doğan şikayetleri giderir, mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir dukan kabak flan, kabızlığı giderir, basuru olanlar için faydalıdır, yüksek tansiyonu düşürür helvacıkabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur.

Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı keser.

Şeker ile yapılan murabba’sı tatlılar içinde en iyisidir. Sevdayı giderir. Dimağa ve sevdavi marazlara faydalıdır, iyi kan peyda eder çekirdeği yenildiğinde öksürüğü keser göğsü yumuşatır.

Araştırmalara göre, sigara kullanımına bağlı olan A vitamini eksikliği amfizeme sebep oluyor. Kabak, tıpkı patates gibi, içeriğindeki bol A vitaminiyle bu riski azaltıyor. Aynı zamanda yumurta sarısı, yeşil otlar ve mısırda bulunan; vücuttaki A vitaminine değişebilen boya maddesi içeren beta-kriptoksantin gibi akciğer kanserini önlediği de düşünülüyor.

  1. Kabakları iri parçalara bölüp, yumuşayana kadar haşlayınız
  2. Haşlanan kabakların suyunu iyice süzün ve kurulayınız
  3. Kabakları ve bütün diğer malzemeleri rondoya atıp, mümkün olduğunca pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayınız
  4. Karışımı, yağlanmış tek kişilik fırın kaplarına koyup, önceden 180 derecede ısıtılmış fırında 20 dakika pişiriniz
  5. Fırından çıkıp soğuyunca, buzdolabına atınız. Birkaç saat dinlensinin
  6. Minik kapları servis tabaklarına ters çevirerek, kabak flanı çıkarın ve sunuma hazırlayınız

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.