Kabak Turta Baharat Reçetesi

Hazırlama süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Tatlı Kaşığı
Tarçın
1 Tatlı Kaşığı
Zencefil
1 Tatlı Kaşığı
Acı Biber (Kurutulmuş)
1 Çay Kaşığı
Muskat
Kabak Turta Baharat Reçetesi

Nutmeg nedir?
Muskat yada hint cevizi diye bilinir. Hindistan ceviziyle alakası yoktur.Bitkinin tohumları baharat olarak kullanılır. 2-3 cm uzunlukta, 1-2 cm çapta, oval, cevize benzer tohumlar vardır. Tohumlar sabit yağ, uçucu yağ ve rezin taşır.

Muskat da denir?

Ağacın meyveleri olgunlaştığı zaman baharat olarak kullanılır. Bol miktarda rendelenmiş olarak tercihen süt ile birlikte alındığında halüsinasyon görülmesine yol açar. Endonezya’da meyvenin etli dokusu palmiye şekeriyle karıştırılıp güneşte kurutularak  tatlı yapılır. Geçmişte reçeli de yapılmıştır. Bebeklerde gaz giderici olduguna dair inanışlar mevcuttur.

Çekirdeği ve içi neredeyse aynı tattadır ama etli kısmı daha tatlıdır ve daha yoğun bir tadı bulunmaktadır ki dukan içinde uygundur. Çekirdeği, safran rengidir, bu nedenle hafif yemeklerde kullanılır. Peynir sosları için lezzetli bir maddedir. Özellikle taze rendelenmiş. Küçük hindistan cevizi, sıcak elma suyu, sıcak şarap ve eggnog için kullanılan geleneksel bir tattır. Bizde dukan kurallarını uygulayarak farklı içeçecek veya farklı dukan yemek tariflerinde kullanabiliriz.

Hint mutfağında tatlı olduğu kadar iştah açıcı yemeklerde kullanılır (çoğunlukla Mughlai mutfağında) Hindistan’ın çoğu kesiminde Jaiphal olarak ve Kerala’da Jatipatri ve Jathi olarak bilinir. Ayrıca azıcık da olsa garam masalada kullanılır. Öğütülmüşü Hindistan’da tütsülenerek yenir.

Avrupada küçük hindistan cevizi ve çekirdeği özellikle patates ve islenmiş et yemeklerinde kullanılır. Ayrıca çorba, soslar ve hamurişlerinde kullanılırlar. Hollanda’da ise küçük hindistan cevizi çok populerdir. Brüksel lahanası, karnabahar ve çalı fasulyesi gibi sebze yemeklerinde kullanılır. Ortadoğu mutfağında öğütülmüş küçük hindistan cevizi lezzetli yemekler için baharat olarak kullanılır. Kıbrıs ve Yunanistan’da tuzluların pişirilmesinde kullanılır. Karayiplerde içeceklerde kullanılır. Genellikle de içkinin üstüne küçücük bir tutam atılır. Japonyada Köri sosu için kullanılan bir malzemedir.

Sütle beraber alınırsa bayıltıcı olabilir. Küçük dozlarda zararsız olsa da yüksek dozlarda delirmeye neden olabilir. Bundan dolayı yüksek dozlarda alınmamalıdır.

Uyuşturucu olarak popüler değildir çünkü yan etkileri vardır. Bunlardan bazıları baş dönmesi, yüz kızarıklığı, ağız kuruluğu, düzensiz kalp atışı, geçici kabızlık, idrar salmakta zorluk, mide bulantısı ve paniktir. Bunlar ilk altı saat içerisinde gözükür ve etkiler 3 güne kadar uzayabilir.

Bilgiler alıntıdır.

  1. Tüm malzemeleri karıştırınız

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.