Lahana Kürü Çorbası

Hazırlama süresi
15 dakika
Pişirme süresi
10 dakika
Zorluk
Kolay
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
5 Adet
Soğan (Kuru)
1 Adet
Domates
6 Yaprak
Lahana (Beyaz)
2 Adet
Yeşil Biber
1 Adet
Kereviz
1 Demet
Maydonoz
Lahana Kürü Çorbası

Lahana, Lahana  Kürü Çorbası

Lahana (Brassica oleracea), turpgiller (Brassicaceae) familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki. (vikipediden alıntıdır.)

Kürü yapmak için; lahana yapraklarından elde edilen çorba tarifidir. Hatta 5 gün boyunca düzenli olarak tüketilmesi sonucu vücuttaki fazla kilolardan hızlıca kurtulma yöntemidir. Aynı zamanda dukan diyeti yaparken seyir evresinin protein + sebze gününlerinde tüketebileceğiniz bir tarif diye düşünüyorum.

Günlük olarak bir kase tüketmeniz gerekiyor. Günlük olarak bol miktarda su içilmelidir ki, bunu zaten dukan diyeti yapanlar uyguluyorlar. 7 gün boyunca uygulandığı takdirde bir haftalık süre zarfında 5 kilo verilebilmesi mümkündür. Fakat dukan diyeti yaptığımızdan ve seyir evresinin protein+sebze gününde sebze yiyebileceğimiz için, ayrıca 5+5 uygulaması yaptığımızda daha etkili bir sonuca ulaşacağımızı düşündüğümden bu tarifi 5+5 seyir uygulamalı şekilde uygulamamız daha iyi olur. Yada dilerseniz 1+1 de yapıp gün aşırı bu çorbadan da içebilirsiniz, bu konudaki kararda sizin.

Kürü yapabilmeniz için soğan çorbası tarfine tıklayınız.

Lahana kürü çayı için tıklayınız.

Mesela 5+5 seyir evresi dukan diyeti uygulayanlar için daha uygun gibi geldi. Çünkü 5 gün kürü yapmamız gerektiği için seyir evresini eğer 5+5 yaparsak, 5 gün saf proteinle beslenip, 5 günde protein yanında sebze yenilebildiğinden bu dönemde 1 kase çorba  ekleyerek hem kürü rahatlıkla uygulayabilirsiniz hem de dukan diyetinden sapmamış ve ekstra kilo vermiş olursunuz.

O zaman şöyle bir kural oluşturmak istiyorum;

5+5 yapalım dukan diyeti seyir evresini

  • 5 gün saf protein (ataktaki gibi)
  • 5 gün protein+sebze (+kür:)
  1. Tarifi uygulamadan önce soğan çorbası yapmanız gerekiyor. Soğan çorbası tarifini sitemizden bulabilirsiniz. Soğan çorbası için kullanılan yağsız et suyu tabletinden bir tanesini yapacağınız çorbanın miktarına göre 4-5 bardak sıcak suda çözüp diğer malzemeleride ekleyip hazırlamanız gerekiyor ki buradaki tarifi uygulayabilesiniz. Ya da yağsız tablet bulamazsanız sadece suylada yapabilirsiniz. Yukarıdaki soğan çorbası linkine tıklayıp önce soğan çorbasını hazırlayınız. Bu sizin ilk aşamanız olacak
  2. Tüm malzemeleri küçük küçük doğradıktan sonra derin bir tencere içinde gerekli miktardaki suyla 7-8 dakika pişiriniz
  3. Yumuşayan sebzeleri süzerek alıp soğan çorbasının içine atınız. Dilerseniz blenderdan geçirip pürüzsüz de tercih edebilirsiniz
  4. Çorbamız hazır servis edebilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.