Pirpirim Otu Mezesi

Hazırlama süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
10 Adet
pirpirim otu
4 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Adet
Salatalık
1 Tatlı Kaşığı
Nane (Kuru)
3 Diş
Sarımsak
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
Pirpirim Otu Mezesi

Pirpirim otu mezesi nasıl yapılır? Pirpirim otu dukan diyetinde yenebilir mi? Pirpirim otu mezesi ve dukan diyeti yapanlara faydası nelerdir?

Dukan diyeti yapanların seyir evresinin P+S yani protein+sebze günlerinde tüketebileceği bir bitkidir Pirpirim otu semizotu A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerirdiğinden dukan diyeti yapanların Pirpirim otu mezesi tüketmeleri sağlıklı zayıflamalarına yol açacaktır.

Pirpirim Otunun semizotunun faydaları

Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar. Kan şekerini düzenlemeye yardım eder. Enerji verir. İyi bir antioksidan kaynağı olması yönünden pirpirim otu tüketilmelidir.

Pirpirim otu mezesi  yani semizotu demir içeriği nedeniyle vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına katkı sağlar. Anemi yani kansızlığı önlemeye yardım eder. Kan basıncını düzenler. Kasları güçlendirir.

Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder. Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur. İçerdiği kalsiyum sebebiyle dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım olması Pirpirim otu mezesini dukan diyeti yaparken de mutlaka tüketmenzin bir nedeni olabilir. Felç riskini azaltır.

  1. Semizotlarını temizleyiniz, dalları körpe ise yapraklar ile birlikte ayıklayınız
  2. Bir adet salatalığı rendeleyip, ezilmiş sarımsak, kuru nane ve süzme yoğurt ile iyice karıştırıp, üzerine zeytinyağı gezdirip servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.