Scotch Yumurtası Hindili (İskoç)

Hazırlama süresi
50 dakika
Pişirme süresi
30 dakika
Zorluk
Orta
Servis Miktarı
3 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
6 Adet
Yumurta
450 Gram
Hindi Kıyma
1 Adet
Yumurta Beyazı
5 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
4 Tutam
Tuz
4 Tutam
Karabiber
3 Tutam
Kimyon
4 Tutam
Kişniş (Öğütülmüş)
1 Tatlı Kaşığı
Kırmızı Biber
1 Tatlı Kaşığı
Acı Biber (Kurutulmuş)
Scotch Yumurtası Hindili (İskoç)

Sitemde Yayınladığım Tarifleri Çalıp Yayınlamayınız Başka Kaynak Bulunuz.

 

İskoç Viskisi ( Skotch), İskoç Viskisi Nedir?

İskoç viskisi (Skotch), malt arpadan üretilen bir viski çeşididir. Scotch viski farklı çeşitleri de bulunan İskoçya ile özdeşleşmiş bir viski türüdür. İskoçya’da sadece tanımını ve üretim şeklini belirleyen kanunlar çerçevesinde yasal olarak üretilebilirler.

 

İskoç Viskisi Tarihi ( Skotch)

Scotch viskisinin hangi tarihten itibaren üretilmeye başlandığı ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, İskoçya’da damıtma işleminin yapıldığını belgeleyen bulunmuş ilk kayıtlı döküman, 1494 yılına aittir.

16. ve 17. yüzyılla birlikte damıtma sürecinde önemli gelişmeler sağlanmıştır.

17. yüzyıl sonlarına doğru viskinin İskoçya’daki popülerliği gittikçe artmış, 1713 yılında İskoç parlamentosu viskiye ilk kez özel vergi uygulamaya başlamıştır. Giderek artan vergiler sonunda viski üretiminin yasal olmayan şekillerde ve yer altı mahsenlerinde üretilmesine yol açmıştır. Kısa süre içerisinde yasal olmayan viski üretimi olağan duruma gelmiştir. 1777 yılında İskoçya genelinde yalnızca 8 yasal üretici varken yaklaşık 400 kayıtsız üretici bulunmaktaydı. 1820’lere gelindiğinde yıllık 14.000 kaçak damıtma ünitesinin yakalanmasına rağmen, tüketilen viskinin yarısı yine kaçak üreticilerden gelmekteydi. 1823 yılında yapılan vergi reformuyla yasal viski üretimi teşvik edilir duruma gelmiştir ve İskoçya’da modern viski üretiminin de ayrıca başlangıcı olmuştur. Daha sonrasında İskoç viski endüstrisi, teknolojik gelişmelerin de yardımıyla büyümüş ve 1880 yılında Fransa’da meydana gelen salgın neticesinde en az 2 yıllık Fransız şarap ve brandy stoğunun yok olması sonucu oluşan durumu değerlendirip dünya pazarına açılıp başarılı olmuştur.

 

Scotch Çeşitleri

Blended

Blended Scotch viskisi, 40-50 çeşit yerde damıtılmış farklı tahılların karışımından yapılan Scotch’dur.[8] Bazı markalar sadece birkaç ürünü karıştırırken, diğer bazı bilinen markalar yaklaşık 40 çeşit Scotch’u karıştırıp Blended Scotch üretmektedirler.[9]
Single Grain

Single Grain Scotch tek bir damıtma yerinde arpa ve mısır ya da buğday ve arpadan yapılmaktadır. Bu çeşit Scotch viski üreticisi oldukça azdır ve Single Grain bulunması zor bir Scotch türüdür.

Diğer çeşitleri; Single Malt Scotch, Single Cask Malt ve Pure Malt dır. Ayrıca yapıldıkları yerlere göre de sınıflandırılmaktadırlar.Bunlar;

 

 • Lowland: Lowland viskileri daha hafiftir, genel olarak daha kuru bir tat bırakırlar.

 

 • Highland: Diğerlerine göre biraz daha hafif olarak nitelendirilirler. Highland Scotchları da doğu, batı, kuzey ve güney Highland skotchları olmak üzere 4’e ayrılırlar.

 

 • Diğer çeşitleri: Islay, Speyside, ve Campbeltown Scotch viskileridir.

 

Yukarıdaki kaynak vikipediden alıntıdır.

 

Süslü restornalarda geleneksel scotch yumurta için birçok versiyonu vardır. Hatta bunlarda bıldırcın yumurtaları kullanılırdı. Yumurta kıvamını nasıl seviyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Az pişmiş, çok pişmiş, rafadan gibi.

 

İskoç (Scotch) Yumurtası Aşaması

iskoc-yumurtasi

iskoc-yumurtasi

 1. Altı yumurtayı haşlayınız. Haşladıktan sonra suyunu süzüp soğuk suda yıkayıp kenara ayırınız
 2. Fırını 220 derecede ısıtınız
 3. Baharat ve otları, hindi kıymayla birlikte karıştırınız (baharat seçiminizi kendiniz yapabilirsiniz)
 4. Yumurtayı kabuklarından sıyırınız
 5. Hindi karışımıyla yumurtanın hiçbir beyazı kalmayıncaya kadar etrafını kaplayınız
 6. Bir adet yumurta akını çırpınız
 7. Hindiyle çevrelenmiş yumurtayı önce yumurta akına ardındanda kepek karışımına bulayınız
 8. Fırın tepsisine pişirme kağıdı koyup üzerine yumurtaları yerleştiriniz ve 20 dakika pişiriniz. Piştiğini anlamak için kesip et kısmını kontrol edebilirsiniz
 9. Dolapta saklayıp daha sonrada yiyebilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.