Barbeküde Soslu Kıyılmış Tavuk Hamburger

Hazırlama süresi
60 dakika
Pişirme süresi
25 dakika
Zorluk
Zor
Servis Miktarı
4 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
3 Adet
Tavuk (Göğüs)
1 Tutam
Tuz
1 Çay Kaşığı
Karabiber
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
3 Yemek Kaşığı
Balzamik Sos
3 Tatlı Kaşığı
Hardal
Barbeküde Soslu Kıyılmış Tavuk Hamburger

Protein her hayat için oldukça önemlidir ve yediğimiz çoğu yemekte protein vardır. Mesela hayvanlarda amino asitler protein içeren besinlerin tüketilmesi yoluyla elde edilir.

Proteinler diyet yemekleri içinde vargeçilmez olduğundan, protein için gereken amino asitleri; et, peynir, süt yada hayvansal gıdalardan da elde edebileceğimiz gibi; mercimek, baklagiller, buğday gluteni, tam tahıl, tohumlar (örneğin, susam-tahin) ve özellikle dukan diyet yemekleri için en uygun olan tofu gibi besinlerden yeterli miktarda alabiliriz.

Çocukluk dönemlerinde yeterli miktarda protein alımı sağlıklı bir gelişimin temel taşıdır. Yetişkinlerde ise ve diyet yapıyorsak eğer enerjinin, hücrelerin onarımı için ve sağlıklı diyet yemekleri içinde proteine ihtiyacımız vardır. Hayvan ve bitki hücreleri bir miktar protein içermesine karşın dukan diyeti kuralları uygulanırken diyet yemeği tarifleri için bilinmesi geren ise, besinlerdeki protein miktarlarının çok farklı değerlerde olmasıdır.

Dukan diyetinde kırmızı et ve kümes hayvanları oldukça yer tutar. Bunlarda dahil olmak üzere eğer dukan diyeti yapıyorsanız ve diyet yemekleri tarifleri için yaptığınız diyet yemeklerinde az miktarda et tüketiyorsanız ya da hiç tüketmiyorsanız, diyet yemeği tarifleri için mutlaka protein bakımından zengin sebzeleri eklemelisiniz.
Soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar bitkisel protein bakımından zengin gıdalar olmasına karşın dukan diyeti esnasında dukan diyet kuralları gereği yasak olanları tüketmenize izin verilmiyor. Ama yemek tariflerimiz için illa diyet yapmanız gerekmiyor. Protein ağırlıklı bir yemek tarifi arıyosanız eğer bizim diyet yemekleri tarifleri içinde arama yapıp lezzetimizden faydalanabilirsiniz.
Bu yazımız sadece dukan yemekleri tarifleriyle dukan yemek kurallarına uygun yapılmış sağlık içeren tavsiyelerle doludur ama yanlızca tavsiyemiz diyet yapanlara yönelik değil diyet yapmayan kişilerede bilgi aktarım amaçlı paylaştığımız bir önergedir.
Tarifler kısmında geçen sandviç ekmeğine bu linklten ulaşabilirsiniz.
  1. Tavukları tuz, karabiber ve hardalla ovup kapalı bir kap içinde buzdolabına koyup 15dakika bekletiniz
  2. Fırının içine girebilecek bir tencereye yağı döküp yüksek ateşte ısıttıktan sonra tavukları koyup her tarafıda kızarana kadar iyice pişiriniz
  3. Üzerine balzamik ve 3 yemek kaşığı barbekü sosu döküp kapağını kapatınız
  4. 250 derecede ısıtılmış fırına tencereyi yerleştirip 15 dakika boyunca pişiriniz ve kapağını açmadan birz soğumaya bırakınız
  5. Soğuyan tavukarı bir çatal ve bıçak yardımıyla didikleyiniz ve sandviç ekmeği içine koyup (yaklaşık 4-5 adet çıkıyor) servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.