Dukan Biberli Lor Salatası

Hazırlama süresi
15 dakika
Pişirme süresi
7 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
250 Gram
Lor Peyniri
3 Adet
Yeşil Biber
3 Adet
Kırmızı Biber
6 Yaprak
Dereotu (Taze)
Dukan Biberli Lor Salatası

Dukan biberli lor salatası tarifi için neler kullandım? İçinde kullandığım ürünler hakkında bilgi paylaşacağım. Dukan biberli lor salatası tarifi  lor peynirini farklı kullanmak isteyenler için hazırladım.

Tarifi yaptıktan sonra üzerine dukan kurallarına uygun soslar döküp daha da lezzetlendirebilirsiniz. Seyir evresinde 2 tatlı kaşığı zeytinyağını (sınırlı serbest) ekleyip, limon sıkıp birazda elma sirkesi dökebilirsiniz.

 

Lor Nedir? Lor Nerelerde Kullanılır?

Lor, yumuşak kıvamlı peynir altı suyunun pıhtılaştırılması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Kısa ömürlüdür. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilir. En makbülü kaşar yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edilenidir. Çünkü kaşar yapımı sırasında haşlama sırasında peynir altı suyuna bir miktar süt yağı da geçer. Çeşitli yemeklerde, kahvaltıda ve tatlılarda kullanılır.

 

Yapılışı

Peynirden kalan peynir altı suyu 90 dereceye kadar kazanda ısıtılır. Bu işlem sırasında pıhtı oluşmaya başlar. Daha sonra bu pıhtı bezden torbaların içine konularak süzülür.Elde edilen lorun taze kullanımı dışında özellikle Erzurum-Bayburt yöresinde inek sütünden yapılan civil peynir ile birlikte tuzlanmış karışımı küp, teneke kutu, v.s., gibi kaplara konularak, kabın ağzı hava almayacak şekilde özellikle kül üzerine ters şekilde kapatılır.Birkaç hafta sonra kap açılıp karışım tüketilmeye başlanır.Karışımda bu süreçte oluşan küflenme lorun kendine özgü göğermiş (kerti) lora dönüşmüş halidir. Erzurum ve Bayburt yöresinde lor, özellikle bu haliyle tüketilir.

 

Lor Çeşitleri

Trakya Loru
Marmara Loru
Ayvalık Sepet Loru
Ayvalık Kirlihanım Peyniri
Antalya Lor Peyniri
Artvin-Yusufeli Kurtlu Lor
Kars Lor (şor) Peyniri
Kopanisti (Ege)
Bayburt, Erzurum Göğermiş (Kerti) Lor

Yeşil Biber, Kırmızı Biber

Biberin birçok çeşidi vardır: Kırmızı biber, karabiber, çarliston biber, yeşil biber vb… Bütün biber çeşitlerinin renkleri, yapıları ve tatları çok farklı olduğu gibi sağlık açısından faydaları aynı şekilde farklılık gösterebilmektedir. Farklı tatlara sahip biberler yemeklerinizle uyum sağlamalıdır. Ben dukan biberli lor salatası tarifini iki biberi karıştırarak yaptım. Siz isterseniz tek biber türü veya daha farklı biber türleri kullanıp farklı bir tat yaratabilirsiniz.

Biber, çeşitlerinin sindirim sistemi sorunlarını giderdiğini, hafif baş ağrılarına iyi geldiğini, öksürüğe karşı etkili olduğunu ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylemek mümkündür.

Ağrıları Giderir: Isı arttırıcı kapsaisin maddesi içeren biber, spazm veya burkulma gibi sorunlardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardımcı olur

Migrene Faydalı: Migren ağrılarının tedavisi için ufak bir tencereye bir miktar kurutulmuş biber koyun ve kaynatın. Kaynama esnasında kafanızı havlu ile örterek buharı solumaya çalışın. 15 dakika bu uygulamaya devam edin fakat buhara çok yaklaşarak yüzünüzü yakmamaya dikkat edin.

Bağışıklık Sistemine Faydaları: Bağışıklık sistemini destekleyerek bünyenin hastalıklarla mukavemetini arttırır. Biberin etkili bir antitoksin olmasından dolayı, kış aylarında yaygın olan üşütme sonucu meydana gelen nezle, grip gibi salgın hastalıklara karşı tedavi amaçlı olarak kullanılır.
Sindirim Sistemine Faydalı: Genel anlamda sindirim sistemi için çok faydalı olan biber, ayrıca kabızlık, gaz, mide bulantısı, kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarının giderilmesinde yardımı olabilir. Ufak sindirim sistemi sorunları için biber çayı tüketmek faydalı olabilir. Dukan biberli lor salatası için tavuk yemeklerinin yanında tercih edebilirsiniz.

 

Diğer faydaları ise;

  • Biber çayı aynı zamanda genel sağlık için önemlidir.
  • Biber, yüksek kan basıncı sorunlarına karşı faydalıdır.
  • Biber özellikle çocuklarda diş ağrılarını kısa sürede kesebilir.
  • Ağız ve nefes kokusuna karşı 10 dakika kaynatarak gargara yapılması çözüm olabilir.
  • Biber kilo vermeye yardımcı olur.
  • Cilt sağlığına faydalı olan biber, gözenekleri açar, cildi temizler.
  1. Biberleri ince ince kıyıp kızartınız (yağsız tavada)
  2. Üzerine lor peyniri ekleyip 5 dakika pişirip soğumaya bırakınız
  3. Dereotunu ince ince kıyıp lorlu salatanın üzerine döküp servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.