Dukan Fırında Mücver Tarifi

Hazırlama süresi
50 dakika
Pişirme süresi
40 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
3 Adet
Kabak
1 Adet
Soğan (Kuru)
1 Adet
Havuç
2 Diş
Sarımsak
1 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
1 Çay Bardağı
Kaşar (Light)
2 Adet
Yumurta
1 Tatlı Kaşığı
Dereotu (Kurutulmuş)
1 Çay Kaşığı
Karabiber
1 Tatlı Kaşığı
Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı
Biber Tozu
1 Tatlı Kaşığı
Nane
Dukan Fırında Mücver Tarifi

Dukan fırında mücver tarifi aslında bilinen bir yemektir. Fakat genellikle kızartma olarak yapılır. Dilerseniz dukan fırında mücver tarifi için kendinden yağlı bir tavada kızartma yapabilirsiniz. Dukan fırında mücver tarifi nasıl yapılır? İçine neler konur? tarifimde detaylı bir şekilde anlattım. Öncelikle mücver nedir? bunun hakkında bilgi paylaşmak istiyorum.

Mücver, ana malzemesi kabak olan bir sebze yemeğidir. İnce kıyılmış kabağın un ve yumurta ile bağlandıktan sonra köfte porsiyonlarına ayrılarak yağda kızartılmasıyla yapılır. Ilık ve soğuk servis edilebilir. Yanında sarımsaklı light yoğurtla lezzetlendirilebilir.

Pişirme tekniği kızartma olmasına rağmen kızartma sınıfında olmamasının sebebi piştikten sonraki halini almasındaki asıl unsurun içindeki un ve yumurta olmasıdır.

İnce ince kıyılan kabak bir süre tuzla ovulup acısının azalması sağlanır. Hazırlanmış kabak, genelde un (dukan da kepek veya tolere nişasta tercih edilmelidir) ve yumurtadan hazırlanmış bir karışımla harmanlanır. Dukan fırında mücver tarifi de bu şekilde pişirebilirsiniz. Fakat bu karışıma güzel bir tat katması açısından ben kaşar peyniri kullandım ama siz de dilerseniz; beyaz peynir, lor peyniri, örgü peyniri (dukan diyeti için uygunsa) gibi peynirler, maydanoz, taze kekik, dereotu, taze nane gibi otlar, kavrulmuş ya da çiğ soğan, nadiren de olsa sarımsak gibi eklentilerle daha da fark yaratabilirsiniz.

Diyet yapmayanlar için; un ve yumurta ile harmanlanan kabak karışımında yumurta ve unun görevi karışım sıcak yağ ile temas ettiğinde sertleşip kabak topağını tutmaktır. Karışımda kabağın çok fazla olması mücverin tutmayıp yağın içinde dağılmasına, unun çok olması hamurumsu bir doku ortaya çıkmasına, yumurtanın fazla olması mücverin pek dokulu, esnek plastiği andıran olmasına sebep olur.Dukan diyeti yapanlar un yerine kepek veya tolere gıda olan nişasta kullanmalı ayrıca yağsız kızartmalı veya dukan fırında mücver tarifi gibi bir uygulama tercih etmelidir.

Yumurta eğer tat için eklenmiyorsa, sadece az miktarda sarısının eklenmesi yeterlidir. Fakat dukan diyeti yapanlarımızın nekadar az sarı okadar iyi diye düşünmeleri gerekir. Yumurtanın sarısında bulunan bağlayıcı maddeler yeterli miktarda un ve kabaktaki su sayesinde karışımı tutmak için yeterli olacaktır. Tüm yumurtanın katılmasının mücveri daha iyi tutmasının sebebi tüm bir yumurtada katılaşan maddenin (ak ve sarı) tek başına yumurta sarısından daha fazla miktarda olmasıdır. Bu durumdaki sertleşme yumurta sarısı ve unun sağladığı sertleşmeden farklı bir tepkime sonucu oluşur, dolayısıyla mücverin dokusunu değiştirir. (Aman dukan kurallarına dikkat)

Bazı tariflerde kabartma tozuna da rastlanır. Bu malzemenin eklenmesinin başlıca amacı pişen mücverinin daha süngerimsi, içi boşluklu bir yapıya sahip olması içindir. Dilerseniz dukan fırında mücver tarifi içine kabartma tozu ekleyip değişik tat sağlayabilirsiniz.

Ilık olarak yenilen mücverin üstüne dereotu ve kırmızı pul biber serpilebilir, her iki tür için de sarımsaklı yoğurt tercih edilebilir. Soğuk olarak servis edilmesi daha yaygındır. Özellikle zeytinyağında kızartılmışsa öğünde zeytinyağlı yerine geçebilir (yağda kızartma uygun olmadığından yağsız tava tercih etmelidir dukancılar). İkindi çaylarında tuzlu bir ikram olarak, evden götürülen yemeklerde ikinci çeşit olarak, hatta zeytinli piyaz eşliğinde meze olarak tüketilmesi de mümkündür.

  1. Kabakları rendeleyip suyunu sıkınız. Rondoya koyup parçalayınız
  2. Kaşarı, soğanı, havucu, sarımsakları rondoya ekleyip parçalayınız
  3. Tüm malzemeyi bir kaba koyup üzerine yumurtaları ve baharatları ekleyip harmanlayınız
  4. Daha sonra 12 li muffin kalıbını hafif yağlayıp eşit bir şekilde paylaştırıp 170 derecede 40 dakika kadar pişiriniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.