Dukan Kabak Sushi

Hazırlama süresi
15 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
4 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
4 Adet
Kabak
2 Adet
Havuç
1 Adet
Salatalık
4 Adet
Turp
1 Demet
Kişniş (Taze)
Yarım Bardak
Lor Peyniri
Dukan Kabak Sushi

Dukan kabah sushi tarifi aslında çiğ balıkla yapılan sarma yönteminin kullanıldığ bir tariftir. Dukan kabak sushi orjinal sushi gibi çiğ sebze kullanılarak yapılmıştır. Dukan kabah sushi tarifini dilerseniz kabakları fırınlayıpta sarmanızda sıkıntı olmaz ama o zaman yemeğimin adı dukan kabak sushi olamaz malesef.

Kısaca sushiden bahsedicek olursak eğer; okunuşu suşi ‘dir.  Suşi, bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilir. Tek başına dilimlenerek servis edilen çiğ balığa saşimi denir. Benim tarifimdeki dukan kabak sushi ise kabak ve sebze karışımı ile yapılan bir yemektir.

”Japonya’daki en eski suşi tipi, narezuşi, bu mayalanma işlemine en yakın türdür. Hazırlanışında, balık mayalanan pirinç içine sarılarak mayalanır. Mayalanma ile balıktaki proteinler yapıtaşları olan amino grup asitlere indirgenir. Bu işlem yoğun tuz kullanımı gerektirir ve balık etindeki yüksek asitlik ile uygulanan basınç sonucu hem pirinç hem de balık, ekşi bir tada sahip olur.

Çağdaş Japon suşi’si yukarıda anılan geleneksel laktik asit fermantasyonu ile mayalanmış pirinç temelli yemeğe az benzerlik gösterir. Özgün olarak mayalanmış balık pirinçten alınarak sadece balık yenir ve pirinç atılır.

Biwa Gölü bölgesinde yapılan ve narezuşi’nin bir türü olan keskin tat ve kokulu funazuşi, tat olarak geleneksel yöntem ile yapılan yemeğe en çok benzeyendir.

Günümüzde sadece suşi olarak bilinen bu çağdaş versiyon, Hanaya Yohei (1799 – 1858) tarafından Edo’da, Edo Döneminin (MS 1603 – 1868) sonunda yaratılmıştır. Hanaya tarafından yaratılan suşi, mayalanmadan hızlı şekilde hazırlanan bir tür hazır deniz ürünleri yemeğidir.

O dönemde Edo veya Tokyo Körfezinden yakalanan taze balıklarla hazırlandığı için Edomae Zuşi adı verilmiştir. Günümüzde deniz mahsullerinin çoğu bu körfezler dışından gelmesine karşın, hala Edomae Nigirizuşi olarak isimlendirilir.

Suşi türleri içerisinde tek ortak malzeme suşi pirincidir. Türlerdeki çeşitlilik iç ile üst malzemeler ve pişirme ile hazırlama yönteminden gelir. Geleneksel veya çağdaş yöntemler aynı bileşenler kullanılmasına karşın farklı sonuçları ortaya çıkartmıştır.” (vikipedi)

Dukan kabak sushi tarifini dilerseniz çiğ sevmeyenleriniz için tarifi tam uygulayıp fırında üzerine rendelenmiş kaşar serperekte pişirebilirler.

 

Dukan kabak sushi aşaması

dukan kabak sushi

dukan kabak sushi

dukan kabak sushi

afiyet olsun…

 

 

  1. Havuçları kibrit çöpü büyüklüğünde ince dilimleyiniz
  2. Kabakları yıkadıktan sonra resimdeki gibi soyunuz
  3. Salatalığın çekirdekleri çıkarılmak suretiyle kibrit çöpü büyüklüğünde ince ince dilimleyiniz
  4. Turpları dilimleyiniz
  5. Dilimli kabakları baş kısmına lor peynirini koyup üzerine kalan malzemeleri ekleyip rulo yapınız. Servis edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.