Dukan Karnıbahar Mantarlı ve Zeytinli Pizza

Hazırlama süresi
35 dakika
Pişirme süresi
25 dakika
Zorluk
Orta
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Bardak
Karnabahar
4 Yemek Kaşığı
Kaşar (Light)
1 Tatlı Kaşığı
Kekik (Kurutulmuş)
Yarım Çay Kaşığı
Sarımsak Tozu
1 Adet
Yumurta
3 Yemek Kaşığı
Pizza Sosu
2 Adet
Mantar
7 Adet
Zeytin (Kalamata)
Dukan Karnıbahar Mantarlı ve Zeytinli Pizza

Dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza tarifi içinde neler var? Dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza tarifi nasıl yapılır? İşte karşınızda pizza.

Karnıbahardan bahsetmek istiyorum sizlere, birçok tarif yapabilirsiniz karnıbaharla. Benim özel lezzetim olan pizza karnıbaharı hiç düşlediniz mi?.  Bu lezzet vejeteryanlar için çok güzel ve başarılı bir lezzet olan dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza tarifini doğurdu. Özellikle dukan karnıbahar kısır tarifi. Evet yanlış duymadınız kısır bile yapabilirsiniz. Dukan karnıbaharlı kısır tarifi için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Karnıbahar çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki.

Turpgillerden; vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır. Kış sebzelerindendir. Lahanaya benzer.

Aslında, lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiştir. Yenen kısmı, henüz açmamış yoğun çiçek durumudur. Türkiye’de; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar olmak üzere üç çeşidi vardır. Fosfor ve vitamin bakımından çok zengindir.

Dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza tarifi içinde malzemeler kısmında yer alan dukan pizza sosu tarifi için tıklayınız.

Daha geniş bir yelpazeden bakarsak eğer kullandığım ürünün ne işe yaradığı hakkında da detaylı bilgiler paylaşmak isterim.

 

Mantar

Bugün dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin günevilir olduğu bilinmektedir.

Fosfor, potasyum, sodyumi selenyum , magnezyum, kalsiyum, demir ve bakır açısından zengindir.

Aşırı kiloların verilmesine yardımcı olabilir. Sindirim sistemi dostu bir besin kaynağı olan Reishi, diyet yapanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Mantar bazı insanlarda;

 • Yorgunluğa neden olabilir.
 • Bazı kişilerde ve özellikle hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına neden olabilir, yüksek ateş kusma gibi sorunlara neden olabilir.
 • Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara neden olabilir.
 • Mantar aynı zamanda midede kramp sorunlarına da neden olabilmektedir.
 • Bazı mantar zehirlenmeri tehlikeli olabilir, sinir siteminin üzerinde olumsuz etki yapabilir, halisünasyon sorunlarına yol açabilir.
 • Ciltde farklı şekillerde alerjilere neden olabilir.

 

Karnıbahar

Karnabahar kendine has tadı olan bir sebzedir ve yemeklerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

C ve K vitamini açısından zegin olan Karnabahar , float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin içerir, bunların yanında sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyım, magnezyum, bakır gibi mineraller de içermektedir.

Karnı baharla ayrıca kızartma yaparak veya fırında pişirme yönteminden de faydalanıp farklı keşifler yaratabilirsiniz. Benim terifimde bir çok sağlıklı malzeme bulunuyor bu malzemelerin birleşimi dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza tarifini meydana getirdi.

Karnabahar Kalp Sağlığını Korur: Karnabahar, kalp sağlığı için inanılmaz faydalı bir sebzedir. Bunun bir sonucu olarak kalp ve kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olur.

Karnabahar Kolesterolü Düşürür: Karnabahar beslenme için çok faydalı olan lifer aşısından çok zenginidir. Lifler ayrıca kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Karnabahar Bağışıklık Sistemini Kurar: Karnabahar da antioksidanlar içerir. Antioksidanların sağlık açısından birçok faydası vardır ve bağışıklık sistemini zayıf duruma düşüren serbest radikallerin verdiği tahribatı giderir ve serbest radikalleri bünyeden atar.

Karnabahar Gebekil Döneminde Faydalı: Karnabahar gebelik sırasında kadınlara yardımcı olur. Karnabahar folik asit açısından zengindir ve aynı zamanda vitamin A ve vitamin B gibi vitaminleri de bol miktarda içermektedir

Karnabahar Kalsiyum Deposudur: Karnabahar ayrıca sağlık açısından yararları olan kalsiyum içerir.

 

Karnabaharın Zararları

Karnabahar aşırı tüketildiğinde kompleks karbonhidratlar içerdiği için gaz oluşmasına nedne olabilir.

Ürik asit içeren akrnıbahar, fazla tüketilmesi durumunda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum gut ve böbrek taşı sorunları yaşayanlar için problemin daha fazla artmasına neden olabilir.

Hassas bünyeye sahip insanlarda aşırı tüketilmesi durumunda bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu tür bünyeye sahip kişilerde kaşıntı, nefes daralması gibi sorunlara neden olur, bu durumda tüketimi durdurulmalı ve tıbbi destek alınmalıdır.

 

Şimgi gelelim tarifimizin aşama aşama görüntülerine;

dukankarnıbahar mantarlı zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarli ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

dukan karnıbahar mantarlı ve zeytinli pizza

 1. Karnıbaharları rendeleyiniz veya gıda parçalayıcı ile parçalayınız
 2. Kaşarı 4 yemek kaşığı olacak şekilde rendeleyiniz
 3. Yumurtayı iyice çırpınız
 4. Karnıbaharları mikrodalgaya koyup yumuşayıncaya kadar 7-8 dakika pişiriniz
 5. Pişmiş karnabahar, 2 yemek kaşığı kaşar peynir, kekik, sarımsak tozu ve yumurtayı birleştiriniz
 6. Elinize karnıbahar karışımını alıp top yapınız ve pizza kalıbı veya istediğiniz pizza alt aparatı üzerine topu ortalayak koyup kapmaklarınızda dişarıy doğru yayarak bir pizza tabanı görünümü oluşturunuz ve önceden ısıttığınız fırına koyup resimdeki rengi alana kadar pişiriniz
 7. Mantarları ve zeytinleri tavada 2-3 dakika soteleyiniz
 8. Pişen pizza zemini üzerine pizza sosunu sürünüz, üzerine 2 yemek kaşığı kaşar peynirini, mantar ve zeytin soteyi serpip tekrar fırına koyup 5-7 dakika peynirler eriyene kadar pişirip servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.