Dukan Külbastılı Keşkek

Hazırlama süresi
30 dakika
Pişirme süresi
15 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
8 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
2 Bardak
Tavuk Suyu
10 Damla
Tereyağ Aroması
4 Adet
Tavuk But (Kemiksiz)
1 Yemek Kaşığı
Salça (Domates)
1 Adet
Soğan (Kuru)
2 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
Dukan Külbastılı Keşkek

Dukan külbastılı keşkek nasıl yapılır? Arda’nın mutfağı lezzetlerinden esinlenerek yaptığım, diyetimize uygun yarattığım dukan külbastılı keşkek tarifimi sizlere içtenlikle sunuyorum. Diyet yapmayanlarınız için iç malzemelerin ne olduğunu öğrenmek adına ardanın mutfağını ziyaret edip öğrenebilirsiniz.

Keşkek, ince dövülmüş et ve yarmayla yapılan bir yemek türüdür. Ben lezzetim olan dukan külbastılı keşkek tarifimde yoğurt, zeytinyağı, kepek, tavuk suyu gibi malzemeler kullanarak yaptım.

(Batı Anadolu, Trakya, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu yemeği olan keşkek, genellikle düğün ve bayramlarda yapılan, Anadolu’da yörelere göre farklılıklar göstermekle birlikte temel olarak yarma buğday ve etten oluşan geleneksel bir yemektir.)

Fakat biz dukan diyetimize uygun bir tarifle hazırladığımız dukan külbastılı keşkek tarifini tüketebiliriz.

(Keşkek yemeği özellikle Merzifon , Sivas, Manisa, Çanakkale, Edirne, Keşan, Balıkesir, Kandıra, Sinop, Tokat, Muş, Samsun, Bafra,Ordu, Çankırı, Denizli, İzmir, Uşak, Aydın, Muğla, Afyonkarahisar, Amasya, Çorum ,Yozgat, Silifke, Karabük, Ağrı ve Antalya gibi şehirlerde bilinir ve tüketilir. Ağrı’da Hellise adiyla da bilinir. Anadolu’ da keşkek daha çok düğün yemeği olarak bilinir.

Düğünden bir gün önce ıslatılan buğday, düğün günü sabahtan büyük kazanlar içinde kaynatılmaya başlanır. Kaynatılan buğdaylar ve etler büyük kazanlar içine alınıp tokmaklar yardımıyla kazanın içine vurarak malzemenin iyice erimesi sağlanır. Bu işleme keşkek dövmek denilir.

Geleneksel olarak düğün aşçıları tarafından hep birlikte imece usulü ile yapılır. Yorucu bir iş olan keşkek dövme işlemi sonucu etler ve buğday eriyerek özdeşleşir.

Et, tahıllarla iç içe geçmiş, neredeyse tamamen yemeğin içinde erimiş durumdadır. Ne kadar uzun süre ve kuvvetle dövülürse o kadar iyi olduğu söylenir. Çok iyi dövülmüş keşkeğe “sakız gibi keşkek” benzetmesi yapılır. Lifleri iyi ayrılmış etin buğday özüyle birleştiği, bulamaç gibi değil ama kaşıkla tabaktan çekince uzayan bir keşkek, gerçekten de sakız gibi uzar.

Günümüzde sırf keşkek dövmek için tasarlanmış keşkek mikserleriyle dövülüyor olsa da geleneksel yöntemlerle dövüleni her zaman daha makbul sayılır. Bu yüzden köylerde genellikle geleneksel olarak tokmaklarla dövülmeye devam etmektedir.

Güveç, tencere veya büyük kazanlarda odun ateşinde pişirilir. Yine yöreye göre değişmekle birlikte kırmızı biber, salça, soğan ve yağdan oluşan bir sosla servis yapılır.

Genellikle dana etiyle yapılır ama tavuk etiyle de yapılabilir. Yöresine göre keşkek, yanında haşlanmış tavuk, salçalı nohut yemeği, pirinç pilavı, bulgur pilavı ve ayran ile servis edilir.

Genellikle kemikli dana etinden yapılan keşkeğin üzerine, kırmızı biber ve tereyağından hazırlanmış sos dökülür. Bazı yörelerde etsiz pişirilir ve üzerine tereyağı sosu dökülür.

Sinop Ayancık ve çevresinde kurutulmuş kırık mısır ve barbunyadan yapılan farklı bir keşkek türü de pişirilir. Kastamonu, Çanakkale ve Bafra’da yaygındır.)

Parantez içinde yer alan yazım vikipediden alıntıdır.

Dukan diyeti gereği tereyağı yasak olduğundan ardanın tarifini esin kaynağı olarak kullandım ve dukan külbastılı keşkek tarifini yarattırken ben tereyağı aroması kullandım.

 

 

  1. Soğanı rendeleyiniz
  2. Marine için; domates salçası, rendelenmiş soğan, yoğurt, zeytinyağı ve beyaz biberi karıştırıp, tavukların iki tarafına da bulayıp kenara alınız
  3. Kepeği tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyip kaynatınız. Ocaktan alınız ve kapağı kapalı bir şekilde 1 gece bekletiniz. Ertesi gün kepeği 5-10 dakika kadar daha kaynatınız
  4. Kepeği geniş bir tencereye alınız, birer kepçe tavuk suyu ekleyerek tahta kaşık yardımıyla döverek iyice dağılana kadar pişiriniz, tereyağı aroması ve beyaz biber ekleyip iyice karıştırınız.
  5. Keşkek kıvam alınca servis tabağınıza alınız. Tavukları izli tavada pişirip keşkeğin üzerine koyup servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.