Dukan Kuzu Tandır

Hazırlama süresi
20 dakika
Pişirme süresi
120 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Adet
Kuzu Kol (Kemiksiz)
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
5 Damla
Tereyağ Aroması
10 Adet
Soğan (Arpacık)
3 Diş
Sarımsak
4 Yaprak
Biberiye (Taze)
3 Tutam
Kekik (Kurutulmuş)
Yarım Bardak
Su
4 Tutam
Karabiber
Dukan Kuzu Tandır

Dukan kuzu tandır tarifi nasıl yapılır? En yumuşak et tarifi olan dukan kuzu tandır akşam yemeği olarak tüketilebilir. Dukan kuzu tandır tarifine geçmeden önce tandır nedir? onun hakkında biraz bilgi palaşacağım.

Dukan kuzu tandır yemeğime yakışan aslında tereyağıydı, fakat dukan diyetinde bu lezzetli kokuyu algılamak adına bende tereyeğı aroması kullandım. Tandır her zaman için hoşuma gitmiş bir yemek kültürüdür. Ben de bu kültürü bizim dukan diyetine uygulayıp dukan kuzu tandır tarifimi sizlere sundum.

(Tandır, ısınmak için kullanılan bir çeşit mangal. Yere çukur kazılarak yapılan özel bir fırına da tandır denir.

Eskiden kış soğuk geçen yerlerde alçak dört köşe bir masanın altına bir mangal konur ve bunun üzeri, tamamen örtecek, ateşten zarar görmeyecek şekilde pamuklu bir örtüyle kapatılırdı. Isınmak istiyenler bu örtüyü dizleri üzerine çekerler, ayaklarını mangalın etrafına koyarlardı. Sobaların olmadığı, mangalla ısıtmanın sağlanamadığı yerlerde bu usul çok kullanılırdı.

Bazı yerlerde altı ayaklı, altı köşeli veya yuvarlak ağaç masa altına kendine mahsus bir mangala ateş konmak suretiyle de tandır yapılırdı. Bunun üzerine çapraz yorganlar daha üstüne halılar örtülürdü. Ayaklar masaya doğru uzatılarak ısınılırdı. Bu ısınma esnasında güzel fıkralar ve masallar anlatılırdı. Böyle tandır başında anlatılan masal, hikâye vs.lere tandırname denirdi.

Yere kazılarak yapılan tandırların derinliği daha ziyade 130–150 cm olur. Çaplarıysa 50–65 cm arasında değişir. Sıkı çamur, saman ve keçi tüyü ile hazırlanan karışımla yapılan tandırlar, güneşte kurutulur. Daha sonra yere kazılan çukura yerleştirilir. Tandırda mangal kömürü, odun gibi yakacaklar kullanılır. Genellikle burada kuzu kızartılır. Tandırda kuzu etini pişirmek için önce et temizlenir. Bir çengele asılarak üzeri iyice kapatılıp, tandır içinde pişmeye bırakılır. Buna tandır kebabı adı verilir.)

Parantez içindeki yazı (vikipedi) alıntıdır.

  1. Kuzu kolun üzerine çizikler atıp zeytinyağı, tuz ve karabiberle ovalayınız
  2. Büyük bir tavayı ocakta ısıtınız ve eti yerleştirip mühürleyiniz. Diğer tarafını mühürlerken arpacık soğanları, sarımsak, biberiye, kekik, tereyağı aroması ve zeytinyağı ilave edip bir süre pişiriniz
  3. Ardından tavadaki her şeyi dikkatlice fırın poşetine yerleştiriniz. Fırın poşetinin ağzını iyice kapatıp, üzerine birkaç delik açtıktan sonra bir fırın kabına yerleştirin ve bir parça su koyunuz
  4. 180 derecede 1,5 saat pişiriniz. Dilerseniz etiniz piştikten sonra poşetten çıkartıp, fırın kabının içinde 15 dakika daha üzeri açık şekilde pişirebilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.