Dukan Lorlu Biber Dolması

Hazırlama süresi
35 dakika
Pişirme süresi
20 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
3 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
2 Adet
Kırmızı Biber (Dolmalık)
2 Adet
Yeşil Biber (Dolmalık)
2 Adet
Turuncu Biber (Dolmalık)
500 Gram
Lor Peyniri
4 Yaprak
Dereotu (Taze)
2 Yaprak
Nane (Taze)
1 Tatlı Kaşığı
Kırmızı Pul Biber
Dukan Lorlu Biber Dolması

Dukan lorlu biber dolması tarifimi nasıl yapılır? Dukan lorlu biber dolması tarifimi renkli biber seçenekleriyle kullandım. Dukan lorlu biber dolması tarifini yaparken üzerine kaşar peyniri serpebilirsiniz.

Dukan lorlu biber dolması tarifini, isterseniz fırına koyup biraz pişirip sıcak olarak, isterseniz de streç filmle sarıp buzdolabında 1 saat bekletip tüketebilirsiniz. Biberleri közleyip bile tarifi uygulayabilirsiniz. Ben her üç yöntemide değişik ve keyifli buldum.

Yemek öncesi aperatif olarak soğuk tercih ettim mesela dukan lorlu biber dolması tarifimi. Hatta çok çıktığından yanlız olduğum durumlarda veya önceden (ekmeğim gibi) hazır olsun diye seyir evresi P+S gününde dukan lorlu biber dolması tarifimden 5+5 yaptığım uygulamamdan dolayı 5 günlük yapıp streçle buzdolabında saklıyorum. (dilerseniz çok yapın derin dondurucuya atın)

Hatta bir keresinde çok yapmıştım ve sebzeler bozulmasın büzüşmesin diye dukan lorlu biber dolması tarifimi daha önceden fırında biberleri pişirmeden lorla doldurup streçleyip sakladım ve yemek istediğim gün çıkartıp fırına o şekilde atıp sıcak veya bazen de fırın sonrası soğutup soğuk meze olarak tükettiğimde oldu.

Keyfi size kalmış ama gerçekten güzel basit kolay ve ucuz bir dukan lorlu biber dolması tarifi oldu. Biraz size lordan bahsetmek istiyorum.

Lor peynirin protein değeri yumurtadan daha yüksek

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, lor peynirinin içerisindeki proteinin biyolojik değerliliğinin 126 olarak tespit edildiğini belirterek, “Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Lorun, yumurtadan daha yüksek biyolojik değerliliği var. Yumurta alerjisi olan bir kişi, lor yiyerek bu protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilir” dedi. Buda demek oluyor ki yaşasın dukancılar:)

Ayrıca kısa bir bilgi daha paylaşıyım; süt ve ürünleri üzerine uzun yıllar bilimsel çalışmalar yürüten Özdemir, süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı açısından önem arz ettiğini ve her yaşta bolca tüketilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de, Avrupa ülkelerine oranla oldukça az süt tüketildiğini belirten Özdemir, sabah kahvaltılarında çay yerine taze süt tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını ifade etti ve ekledi; yoğurdun akşam tüketildiğinde bağırsakları rahatlattığını ve rahat uyumayı sağladığını anlatan Özdemir, sütün şişkinlik yapabileceği için sabah tüketilmesinin daha iyi olacağını söyledi. (1)

  1. Biberleri yıkayıp kurulayınız. Sap kısımlarını kesip içini çıkartınız
  2. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırın tepsisine dizip 15-20 dakika, kıvamı sizin damak zevkinize uygun hale geldiğinde piştiğinden emin olup çıkartabilirsiniz
  3. Nane ve dereotunu yıkayıp incecik kıyınız
  4. Loru bir kaseye alıp üzerine, nane, dereotu, kırmızı pul biberi ekleyip karıştırınız
  5. Biberlerin içini lor karışımı ile doldurunuz. İsterseniz fırına koyup 7 dakika pişirip sıcak olarak, isterseniz de streç filmle sarıp buzdolabında 1 saat bekletip tüketebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.