Dukan Lorlu ve Zeytinli Izgara Kabak Rulo

Hazırlama süresi
10 dakika
Pişirme süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
3 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
3 Adet
Kabak
1 Çay Kaşığı
Karabiber (Taze)
100 Gram
Lor (Keçi)
10 Adet
Zeytin (Kalamata)
1 Çay Kaşığı
Nane
Dukan Lorlu ve Zeytinli Izgara Kabak Rulo

Dukan lorlu ve zeytinli ızgara kabak rulo tarifi hafif atıştırmalıklar içindir. Dukan lorlu ve zeytinli ızgara kabak rulo tarifi pazar kahvaltılarında sofranızda yerini alabilir . Rulo kabak tarifi içinde kullandığım zeytinler seyir evresinde kullanılan 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçiyor. Yani ikisinden birini tüketmenize izin var ve üstelik tolere gıda da değil.

Ayrıca bu tarifimde light keçi loru kullandım. Ben malzemelerde 100 gram yazdım keçi loruna fakat siz dukan lorlu ve zeytinli ızgara kabak rulo tarifini denerken daha az kullanabilirsiniz. Çünkü light keçi loru %54 yağı azaltılmış yani az yağlı bir peynir. İsterseniz sade lor veya beyaz peynir de kullanabilirsiniz. Yanlız dukan diyetinde kullanılan ürünler light olmalıdır. Lor peynirin protein değeri yumurtadan daha yüksektir.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, lor peynirinin içerisindeki proteinin biyolojik değerliliğinin 126 olarak tespit edildiğini belirterek, “Yumurta proteini 100 iken, lorun, yumurtadan daha yüksek biyolojik değerliliği olduğunu savundu. Yumurta alerjisi olan bir kişi, lor yiyerek bu protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilir” dedi.

Lor peyniri, protein, kalsiyum, fosfor açısından zengin bir peynir çeşididir. Tuz kısıtlaması olanlar, vücudunda ödem olanlar ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için uygundur. Bu yüzden dukan lorlu ve zeytinli ızgara kabak rulo tarifinde olduğu gibi bir çok tariftede lor kullanmaya başladım artık.

dukan lorlu ve zeytinli ızgara kabak rulo

  1. Kabakların düz olabilmesi için ilk önce başından ve sonundan kesiniz. İnce dilimler halinde soyar gibi dilimleyiniz
  2. Kabaları kendinden yağlı bir tavada kızartınız (su ekleyebilirsiniz yapışırsa). Karabiber ve tuz serpip 3 dakika daha önlü arkalı kızartınız ve soğuması için kenara ayırınız
  3. Zeytinleri çekirdeklerinden çıkartınız
  4. Loru bir kaba koyup üzerine nane serpip zeytinleri ekleyip iyice karıştırınız
  5. Her kabak parçasının bir yüzüne lor karışımını sürünüz ve rulo yapıp servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.