Dukan Mayalı Mikrodalga Ekmeği

Hazırlama süresi
10 dakika
Pişirme süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
1 Adet
Yumurta
2 Adet
Yumurta Beyazı
3 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
Yarım Paket
Maya (Kuru)
1 Yemek Kaşığı
Buğday Kepeği
Dukan Mayalı Mikrodalga Ekmeği

Dukan mayalı mikrodalga ekmeği tarifini farklı lezzetler araken bulduğum bir ekmektir. Dukan mayalı mikrodalga ekmeği çalışanlar için çok kısa sürede hazırladıkları bir ekmek tarifidir.

Malesef ekmeksiz bir hayat düşünemiyorum. Eminim aranızda birçok insan benim gibi düşünüyordur. Ekmek doymanın tek amacı benim için. Ekmeksiz hiç bir şey yemek gelmiyor içimden. Keşke yulaf kepeğinden daha fazla tüketilebilse de bende mutlu olsam. Aslında duygusal bir açlık bu ekmek durumu. Suyun olmaması gibi bir şey bence:) Günlük dukan mayalı mikrodalga ekmeği bitince bende bitiyorum. Çünkü ekmeksiz yediğim şeyler miğdemi bulandırıyo. Ama amaç zayıflamak ve sağlıklı bir yaşam olduğundan dişimi sıkıp diyetime bakıyorum.

Ekmeği düşününce buğdayın yetiştirilmesi, değirmende un haline dönüştürülüşü, daha sonra fırında ekmek yapılışı ve sofralara gelinceye kadar geçirdiği süre ne emek ne alın teri ama diğil mi? Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaklaşık olarak günlük 100 milyon ekmek üretildiği, bu ekmeğin takriben %10’a yakın bölümünün bilinçsiz tüketimden dolayı çöpe atıldığı belirtilmektedir. Bana getirin ben yerim yaaa diyesim var (dedim bile). Şaka bir yana ciddi bir oran bu ve resmen katliam die düşündüm. Bu denli önemli bir nimet olan ekmek maalesef çok fazla israf ediliyor. Keşke sağlık bakanlığı ve toktorlar tarım bakanlıkları falan artık kim kaldıysa geriye hepsi toplanıp sağlıklı ekmek tüketse ve üzerinede günlük limitler yazılsa. Hatta dukan ekmekleri olsa ve üzerinde miktarlar yazılsa. Ne sağlıklı bir yaşam olurdu değil mi? Ayrıca dukan mayalı mikrodalga ekmeği için malzeme miktarları bulunduğunuz evreye göre değişiyor.

Ekmeği bu kadar övdükten sonra gelelim tarifimize afiyet olsun.

  1. Yoğurdu bir kaseye koyunuz. Üzerine yulaf ve buğday kepeğini, mayayı ekleyip karıştırınız. Karışımı kabarması için biraz bekletiniz. (taşmaması için seçtiğiniz kaseye dikkat ediniz)
  2. Mikrodalgada kalınlığına göre 3-5 dakika yüksek derecede pişiriniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.