Dukan Mor Lahanalı Meze

Hazırlama süresi
10 dakika
Pişirme süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
Yarım Adet
Lahana (Mor)
5 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Diş
Sarımsak
1 Çay Kaşığı
Nane
Dukan Mor Lahanalı Meze

Dukan mor lahanalı meze tarifi diyetiniz için uygundur. Dukan diyeti yapanlar dukan mor lahanalı meze tarifimi rahatlıkla tüketebilirler.

Tarifi elbette ki light yoğurt kullanar yaptım.İçinde mor lahana kullandım çünkü mor lahananın faydası saymakla bitmez. Yaptığımız dukan diyetini sağlıklı geçirmemiz ve en yararlı sebzeleri tüketmemiz gerekiyor.

Ben dukan mor lahanalı meze tarifimde mor lahanayı görel olarak bilen ve hiç kullanmamış bir insan olarak bu yaptığım dukan diyeti sayesinde sebzelerin ve her türlü dukan da kullanılan tüm besinlerin faydalarını ne işe yaradıklarını araştırıp tüketmek inanılmaz iyi geliyor bana.

Düşünün tam 30 yaşındayım ve kendimi 13 yaşında bilmiş olarak kabul eden ben; 13 yaşımdan bu zamana kadar lahanayı; moru, beyazı dahil ve hatta bir çok şeyi toplam 10 kere belki yemişimdir. Ne kadar korkunç birşey değil mi? Ben ne yiyordum o halde bu zamana kadar. Bu lahana olayı sadece tek bir yararlı besin, yemediğim o kadar çok besin var ki aman allahım.

Kırmızı (Mor) Lahananın Faydaları

Eski zamanlarda lokman hekimler kırmızı lahananın faydalarını, lahananın ay ışığında büyümesinden esinlenerek “ ayın gücü “ olarak ilişkilendiriyorlardı. Günümüz beslenme uzmanları ise lahananın gücünün C vitamini ve yüksek miktarda ihtiva ettiği sülfür içermesinden dolayı olduğunu ileri sürüyorlar.

K vitamini ve antosiyanin bakımından lahananın zengin oluşu bakımından beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ve konsantrasyonunu artırıcı etkiye sahiptir. Bu iki içerik sinir sisteminin zarar görmesini ve Alzheimer gibi hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır.

Oldukça düşük kalorili olan bu gıda kilo almayı problem eden kişilerin tercih ettiği besindir.

Lif bakımından zengin oluşu da kırmızı lahanayı diyet yapanlar için ideal bir besin haline getirmiştir.

Bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalara göre kırmızı lahanayı fazla tüketen kişilerin mide, akciğer, deri ve kalınbağırsak kanserine yakalanma ihtimali, yemeyen kişilere göre daha düşüktür.

Kırmızı lahananın bir faydası da gtoksinlerin vücuttan atılımını hızlandırmasıdır. Bilindiği gibi gtoksinler, romatizma, artrit, cilt hastalıkları ve gut hastalıklarına sebebiyet vermektedir.

Bağışıklık sistemine direk etki ederek bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.

Damarları genişleterek kan dolaşımını rahatlatır. Bu sayede kişiyi kalp hastalıklardan ve koroner hastalıklardan korur.

Balgam söktürme özelliği olan kırmızı lahananın bir faydası da yumuşatıcı ve hazmettirici özelliğinin olmasıdır.

Baş ağrılarına iyi gelir. Kırmızı lahana yaprakları ağrıyan başa kompres edilirse ağrıyı dindirir.

Lahananın tohumu bağırsak kurdu düşürür ve idrar söktürür.

Bol miktarda sülfür içermesinden dolayı akne ve sivilcelere iyi gelmektedir.

Bol miktarda içerdiği antioksidan madde sayesinde katarakt ve felç geçirme riskini en aza indirir.

Avrupa ülkelerinde lahana suyu mide ülseri için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı lahana içerdiği folik asit nedeniyle kadınların omurganın bir yanının açık olması hastalığına yakalanmış bir çocuk doğurma riskini sıfıra indirir.

Kırmızı lahana diğer turpgiller gibi bedenin iyot emilimini azaltır. Bu yüzden haftada 3-4 kez lahana yiyen kişiler iyot desteği almalıdır. İyotlu tuz kullanılabilir veya iyot bakımından zengin bitkileri kırmızı lahana ile beraber tüketebilir

  1. Lahanayı ince ince doğrayınız ve yağzıs, kendi suyunda yumuşayıncaya kadar kavurunuz
  2. Yoğurt ve dövülmüş sarımsağı lahanaya ekleyip karıştırınız. İsteğinize göre yoğurt miktarını ayarlayabilirsiniz. Süslemek için ceviz veya dereotu kullanın. Ben tarifimi diyet yapmayan biri de yesin diye ceviz kullandım.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.