Dukan Ton Balıklı Sandwich

Hazırlama süresi
10 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Adet
Ton Balığı (Light)
6 Dilim
Kaşar (Light)
2 Tatlı Kaşığı
Krem Peynir (Light)
1 Yemek Kaşığı
Soğan (Kırmızı)
2 Tatlı Kaşığı
Kapari
1 Yemek Kaşığı
Limon Suyu
1 Çay Kaşığı
Hardal
2 Adet
Marul Yaprağı
2 Adet
Mikrodalga Ekmeği
2 Adet
Üçgen Peynir
Yarım Adet
Yeşil Biber
Dukan Ton Balıklı Sandwich

Dukan ton balıklı sandwich tarifi gece, sabah, ramazan boyunca daha hafif sahur atıştırmalığı olarak yenebilir. Dukan ton balıklı sandwich içine farklı malzeme ekleyebilirsiniz. Dukan ton balıklı sandwih tarifi malzemeleri nelerdir görelim.

Şuan saat gecenin 01:00 ve ben acıktım canım atıştırmalık bir tarif istiyor ve yanında da atıştırmalık tarifimi bastıracak kokuda olmayan bitki çayı tüketmek istiyor, peki  o zaman hemen www.dukanyemekleri.com sayfasına giriyor ve dukan rejimi için dukan ton balıklı sandwich tarifini birlikte, aynı anda yapacağım ve aşama aşama resimlediğim tarif için gelin mutfağımıza gidelim ve tam doyurucu, akıllara zarar ve sürülebilir kıvamdaki lezzet sırrım olan dukan ton balıklı sandwich tarifini dukan diet kurallarına uygun hazırlayalım.

Öncelikle mikrodalgada ekmek tarifini uygulayınız.

İçine ben hardal koymadım çünkü bugün hardal miktarımı tüketmiştim. Yeşillikte koymadım ve tat enfess oldu, karar sizin.

Evet tarifimizi yaptık ve hemen yorum yapmak istiyorum, İçinde kullandığım kırmızı soğanın kötü bir tat yaratacağını ummuştum, fakat deneme yanılma yöntemleri ne için var sanki, soğan tadı dukan ton balıklı sandwich tarifimi kesinlikle bütünleştirmiş .

Hep acaba farklı bir tat çıkacak mı? diye beklenti içerisine girdim her ısırdığımda. Sadece yanında içtiğim doğadan form limonlu bitki çayı bütünlük sağlamadı, kendi tadı varmış gibi geldi. Demek istediğim çayın uyum sağlaması kendi tadıyla hava atmaması durumu. Yani odak nokta sandwich olmalı.

Dukan ton balıklı sandwich ağızda hafif bir tat bırakıyor ve devamını ısırmak istiyor insan. İç malzemesini bilmeyen biri dahi içinde küçük bir sırrın vermiş olduğu lezzeti merak edip dururken, kendini ısırır durumda buluyor olması şaşırtıcı bence ve bu sırda kapari.

Hepinize afiyet olsun diyor ve sahur atıştırması ve bol protein deposu bir tarif sizlerle.

dukan ton balıklı sandwich

dukan ton balıklı sandwich

dukan ton balıklı sandwich

Balığın Faydalarından bahsetmek istiyorum heralde duymayan kalmamıştır. Balık kırışıklara karşı etkilidir: Avustralya’da yayınlanan bir araştırma, beslenmenin cilt yaşlanmasıyla ilintili olduğunu ortaya koydu. Balık yiyen insanların cildinin daha az yaşlandığı, kırışık sorunuyla daha geç karşılaşıldığı görüldü.

Haftada en az iki kez balık yiyorsanız, sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Dukan yemek tariflerimde dukan rejim gereği balığı daha fazla tüketmeye çalışıyorum. Haftada  neredeyse 3-4 günüm ton balık yemekle geçiyor. Buna yeni eklediğim lezzet olan dukan ton balıklı sandwich tarifini de ekleyeceğim. Yapılan araştırmalar düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor.

Balık yemek mutluluk ve enerji kaynağıdır. Serotonin ‘rahatlık, mutluluk’ hisleriyle bağlantılı önemli bir sinir iletkeni. 11 ülkede yürütülen araştırmalar, depresyon oranıyla tüketilen balık miktarının ters orantılı olduğunu gösteriyor.

Balık yiyen kadınların çocukları daha zeki olur. İngiltere’de yapılan bir araştırma hamileliklerinde balık yağı açısından zengin bir diyet uygulayan kadınların çocuklarının daha zeki, daha çevik olduklarını ortaya koydu.

Yağ oranı azdır. İçinde sağlık için önemli olan Omega-3 yağı bulunmasına karşın, balıklar genel olarak daha az yağlıdır, kilo aldırmazlar ve bu yüzden daha fazla tüketilmelidir ki özellikle dukan diette.

Kepek ekmeği kullananlar diyet yapanlar veya yapmayanlarınız için KEPEK EKMEĞİ İLE  ;

dukan ton balıklı sandwich

 

Şimdi beni daha iyi dinleyiniz; Düzenli balık tüketimi birçok sağlık faydası vadediyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, haftada 200 gram balık tüketmek kalp hastalıkları riskini %36 oranında düşürüyor. Konserve ton balığı da bu açıdan uygun bir seçenek olarak görünüyor. Ton balığı birçok yönden sağlığınıza faydalı ama bazı dezavantajları da var.

Ton balığı ile protein alımını artırabilirsiniz. 100 gramlık süzdürülmüş konserve ton balığının 22.5 gramı proteindir. Bu da 70 kilogram ağırlığındaki bir insanın alması gereken protein miktarının yaklaşık %40’ına eşittir. Ton balığı ayrıca vücudun alması gereken temel aminoasitlerden 10’unu bünyesinde bulundurur. Vücut bu aminoasitleri dokuların sağlığını koruması, beyin fonksiyonlarının çalışması ve hormon dengesinde kullanır.

 

Omega 3 Yağ Asidi Alımı

Ton balığı yağ içeriği sâyesinde vücudu olumlu etkiler. Omega 3 yağları kardiyovasküler sistemin ve beynin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.

100 gram ton balığı 0.15 gram omega 3 yağı içerir. Bu da günlük tavsiye edilen omega 3 miktarının %9’una eşittir. 100 gram süzdürülmüş ton balığı 128 kaloridir.

100 gram ton balığı ile günlük:

B3 vitamini ihtiyacının %15’ini
B12 vitamini ihtiyacının %10’unu
B6 vitamini ihtiyacının %7’sini
Magnezyum ihtiyacının %6’sını
Demir ihtiyacının %3’ünü

karşılayabilirsiniz.

  1. Biberi kıyınız
  2. Mikrodalga ekmeğini ikiye bölüp kızartınız. (İki ayrı ekmek pişirilecek)
  3. Her dilime pınar üçgen peynir sürünüz. 1 üçgen peynir bir kişi için
  4. iki kişi için 3 er adet kaşar peyniri kullanınız. Toplamda 6 adet
  5. Ton balığı, yeşil biber, kırmızı soğan, krem peynir, hardal, kapari, limon suyu karıştırınız
  6. Ton balıklı karışım malzemesini ekmeğe sürerek üzerine kaşar ve marul yaprağı koyup sandwich kapatınız ve 10 dakika buzdolabında soğutup veya iç malzemesi soğuk, ekmeği sıcak olarakta tüketebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.