Kabaklı Havuçlu Fırında Mücver

Hazırlama süresi
45 dakika
Pişirme süresi
30 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
2 Adet
Kabak
2 Adet
Havuç
2 Adet
Yumurta
4 Yemek Kaşığı
Kaşar (Rendelenmiş)
1 Çay Kaşığı
Kabartma Tozu
Kabaklı Havuçlu Fırında Mücver

Kabaklı havuçlu fırında mücver tarifim dukan diyeti için uygundur. Dukan kabaklı havuçlu fırında mücver tarifim tam ağzınıza layık. Mücver tarifimin farklı malzemeli olanlarını denemekten çekinmeyin.

kabaklı havuçlu fırında mücverKabaklı havuçlu fırında mücver tarifini dilerseniz patlıcan kullanarakta yapabilirsiniz. İçine beyaz peynir koyarak değişik bir tat katabilirsiniz.

Mücver içine isterseniz kepek ekleyerek daha da faklılaştırabilir pişirme yöntemini yağsız bir tavada uygulayabilirsiniz.

Kabaklı havuçlu fırında mücver tarifimden bir vegan pizza altlığı yapabilir üzerine istediğiniz malzemeleri koyabilirsiniz. Domatesle pizza sosu yapıp üzerinde gezdirip biraz brokoli ile renklendirip dilediğiniz dukan lezzetlerinden ekleyerek diet bir vegan pizza tarifi oluşturabilirsiniz.

Kabaklı havuçlu fırında mücver tarifimin, ana malzemesi kabak olan bir sebze yemeğidir. İnce kıyılmış kabağın ve havucun (kepekle veya kepeksiz) yumurta ile bağlandıktan sonra köfte porsiyonlarına ayrılarak (yağsız kızartılmasıyla) fırında pişirilerek yapılan bir tariftir. Kabaklı havuçlu fırında mücveri ılık veya soğuk olarak hatta yanında yoğurtla servis edilebilir.

Pişirme tekniği yağda kızartma olmasına rağmen biz yağsız tercih etmeliyiz.

Kabaklı havuçlu fırında mücver tarifimin ana malzemesi kabaktır. İnce ince kıyılan kabak bir süre tuzla ovup acısının azalması sağlanabilir. Fakat tuza dikkat etmemiz gerekiyor dukan diet uygularken.

Kabak, genelde kepek ve yumurtadan hazırlanmış bir karışımla harmanlanır. Gerçi ben tarifmde kepek kullanmadım çünkü sabah kahvaltısında tüketmiştim. Kabaklı havuçlu fırında mücver tarifim bu haliyle pişirilebildiği gibi kepeksizde benim yaptığım şekilde pişirebilirsiniz yani direk tarifi uygulayabilirsiniz.

Tarife güzel bir tat katması açısından beyaz peynir, lor peyniri gibi peynirler, maydanoz, taze kekik, dereotu, taze nane gibi otlar, kavrulmuş ya da çiğ soğan, nadiren de olsa sarımsak gibi aromalar eklenebilir.

Yumurta ve kaşar ile harmanlanan kabak karışımında yumurta ve kaşarın görevi, karışım sıcak ile temas ettiğinde sertleşip kabak topağını tutmaktır. Karışımda kabağın çok fazla olması mücverin tutmayıp yağın içinde dağılmasına, kepeğin çok olması hamurumsu bir doku ortaya çıkmasına, yumurtanın fazla olması ise mücverin pek dokulu, esnek plastiği andıran bir tada sahip olmasına sebep olur. Bu yüzden miktarlarına dikkat ediniz

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Havuç rendeleyiniz
  2. Kabağı rendeleyiniz. Kabağın fazla suyunu sıkmak için tülbet içine koyup iyice sıkınız
  3. Kabak, havuç, kabartma tozu, kaşar peyniri ve yumurtayı karıştırınız
  4. Büyük köfteler halinde şekillendirip fırında 250 derecede 30 dakika pişiriniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.