Kuşbaşılı İslim Kebabı

Hazırlama süresi
50 dakika
Pişirme süresi
35 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
4 Adet
Patlıcan
500 Gram
Et (Kuşbaşı)
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
1 Adet
Soğan (Kuru)
3 Adet
Domates
2 Diş
Sarımsak
2 Bardak
Su
Yarım Çay Kaşığı
Karabiber
2 Adet
Domates
1 Çay Kaşığı
Karabiber
0 Bardak
Su
1 Adet
Yeşil Biber
1 Adet
Domates (Doğranmış)
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
Kuşbaşılı İslim Kebabı

Kuşbaşılı islim kebabı tarifi nasıl yapılır? Kuşbaşılı islim kebabı tarifim sizlere özel hazırlandı. Dukan diyeti tariflerimden size kuşbaşılı islim kebabı tarifi hazırlanışı. Tarifi dilerseniz tavuklu veya köfteli bile yapabilirsiniz.

İslim kebabının anlamı nedir?

Beyaz veya kırmızı etin dilimlenmiş ve kızartılmış patlıcana bohça gibi sarılarak fırında pişirilmesiyle hazırlanan bir tür kebaptır. Bende bu tarifi dukan diyetine uygulayarak içine koyduğum malzemenin ismini vererek kuşbaşılı islim kebabı adını verdim.

Kebap herkesin sevdiği bir yemek türüdür. Kebap, mangalda meşe kömüründe veya odun fırınında, ayrıca günümüzde LPG’de pişirilerek yenen et yemeklerine verilen isimdir. Kebap kelimesi Arapça’da “pişmiş, kızarmış” anlamına gelir.

Bu yemeklerin çoğu ızgarada pişirilmiş olsa da, tas kebabı gibi sulu yemeklere de kebap denir. Böyle yemekleri yapan lokantalara kebapçı denir. Et olarak çoğunlukla koyun veya dana eti kullanılır.

Dukan kuşbaşılı islim kebabı tarifimi malzemeleri dukan diyetine uygun hazırladım. Dukan diet tarifleri arasında en popüler olan tarifler seyir evresi günlerine yakışan etli patlıcan tarifleri olduğundan bende dukan rejim yemeklerimde değişik ve yöresel bir tat olan islim kebabını kuşbaşı kullanarak yaptığım için adını kuşbaşılı islim kebabı koydum.

[Kebap ateşte veya kap içinde susuz olarak pişirilmiş et anlamına geliyor. Kebap kelimesi sümer dilinde ise közlemek gibi bir anlama gelen “kabuba” kelimesinden gelir. Kimi kaynaklara göre ise kebap arap kökenli olan et yemeklerine verilen genel tanım olarak yer alıyor. Bu açıklamalardan Anadolu’ ya kebabın gelişinin ise arap ülkelerinden ekip biçmek için Adana’ ya göç eden fellahlar tarafından olduğu anlatılıyor.

Pers hükumdarı Darius’ un savaşa gitmeden önce kızarmış et parçalarını kalın bir şişe geçirerek askerlerine güç gösterisi yaptığıda bazı tarih kitaplarında yazılanlar arasında. O dönemde de kebap yani diğer tanımıyla kızarmış et, kuvvet ve zenginlik göstergesi anlamına geliyor. Ve kebap şişe geçirilmiş et parçaları anlamında kullanılıyor.

Türk mutfağında kebap önemli bir yere sahiptir.]

Kuşbaşılı islim kebabı tarifimi uygukarken dilerseniz patlıcanları alaca soyduktan sonra uzunlamasına dilimleyip tavada kızartıp ortaları birbirlerinin üzerinden geçecek şekilde yerleştirdikten sonta eti ortasına koyup bohça katlama yöntemini uygulayıp üzerine biber, domates koyup kürdanla tutturarakta fırınlayabilirsiniz.

Ayraç içindeki yazımın kaynağı sahandır.

  1. Sos için; tencerede 1 yemek kaşığı zeytinyağını kızdırın. 3 Domates, tuz, karabiber ve suyu ilave ederek kaynamaya bırakın. Sos yoğunlaşınca ocaktan alınız
  2. Patlıcanları alacalı soyunuz, içlerini oyup yağsız tavada kızartıp, kenara alınız
  3. Bir tencerede 1 yemek kaşığı zeytinyağını kızdırın ve etleri ilave ediniz. Etler renk aldıktan sonra soğanı yemeklik doğrayıp ilave ediniz ve kavurunuz. Domates, sarımsak, su, tuz ve karabiberi ilave edip, pişiriniz
  4. Etler piştikten sonra patlıcanların içini etlerle doldurunuz. Üzerine kalan 1 adet domatesten birer dilim domates ve biberi yerleştiriniz ve kürdanla sabitleyiniz. Bütün patlıcanları bu şekilde hazırlayınız ve fırın kabınıza alıp üzerine sosunu gezdiriniz
  5. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20 – 25 dakika pişirip sunum için patlıcanı ters çevirip sos döküp servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.