Mantar Meze

Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
6 Adet
Mantar
4 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Diş
Sarımsak
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
2 Tutam
Tuz
Mantar Meze

Mantar meze tarifimde mantarı ince şeritler halinde kesip kavurduktan sonra yoğurt ve sarımsakları hazırlarken diyet yapmayanlara ek malzeme olarak önerim içlerine 1 yada 2 yemek kaşığı mayonez atmaları. Dukan diyeti yapanlar eğer kendi mayonezlerini  dukan diyetine uygun hazırlarlarsa tarifim olan mantar meze lezzetini yine yiyebilirler.

Mantar, yaklaşık 100 gramında; bir yetişkinin günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 32’sini, bakır ihtiyacının yüzde 20’sini, potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu ve protein ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılıyor.

Bazı mantar türleri birbirine çok benzer ancak biri zehirliyken diğeri yenebilir mantar olabilir.

Mantarı muhafaza etmenin en sağlıklı yolu bir kesekağıdında buzdolabında saklamaktır.

Mantar muhafaza koşullarına bağlı olarak tazeliğini 3-7 gün arasında korur.

Mantar antioksidanlar bakımından zengin besinler arasındadır ve hatta antioksidanlar denilince akla ilk gelen domates, yeşilbiber, kabak, fasulye ve havuçtan daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Bu yüzden  mantar meze tarifimi deneyiniz. Beyaz mantarlar antioksidan etkiye sahip mantarlar arasında ilk sırada geliyor.

Kolesterolü düşüren etkisi, antioksidanlar bakımından zengin olması dukan diyeti yapanların mutlaka tüketmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyorum, iltihabı önlemesi kalp ve damar sağlığı için önerilen gıdalar arasında yer alıyor olması ise pahabiçilmez diyorum.

Antioksidan etkisiyle hücreleri serbest radikallerin tahribatına karşı koruyan mineraller arasında yer alan selenyum minerali genellikle hayvansal gıdalarda bulunur. Ancak kırmızı et tüketmek istemiyorsanız beslenme programınıza daha çok mantar ekleyerek aldığınız selenyum miktarını dengede tutabilirsiniz.

 

  1. Mantarı iyice yıkayıp arzu ettiğiniz gibi doğrayınız. Kararmaması için limonlu soğuk suyun içerisinde yaklaşık yarım saat bekletin ve suyunu süzerek bir tencereye boşaltınız
  2. Tencerenin üzerine zeytinyağını ilave ederek mantarları suyunu çekene kadar soteleyin. Bu aşamada tuz atarsanız mantarlar çok sulanır. Sotelenen mantarın altını kapattıktan sonra tuzunu ilave edin ve karıştırın. Bir kenara soğuması için alınız
  3. Diğer taraftan yoğurt, ezilmiş sarımsak ve tuz da ekleyiniz
  4. Mantarların iyice soğuduğundan emin olduğunuzda yoğurt ile birleştirin ve servis kabına boşaltın. Üzerine biraz zeytinyağı gezdirerek servis yapabilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.