Patlıcan Mücveri

Hazırlama süresi
20 dakika
Pişirme süresi
10 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
4 Adet
Patlıcan
3 Adet
Yumurta
2 Tutam
Dereotu (Kurutulmuş)
100 Gram
Beyaz Peynir (Light)
4 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
5 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Adet
Soğan (Kuru)
Patlıcan Mücveri

Patlıcan mücveri  nasıl yapılır? Dukan diyeti tarifleri içerisinde en keyifli yemek patlıcan mücveri tarifimdir. Patlıcan mücveri yapımında biraz yorulsamda deydi doğrusu. Dukan diyeti sebzeyi seyir evresinde önerdiğinden patlıcan mücveri tarifi seyir evresindekiler için bir ödül olarak sunuyorum.

Bulunduğunuz evrede 2 patlıcana kadar tüketebilirsiniz. Fakat yanında muhakkak sebzeden 1 proteinden 3 olacak şekilde beslenmelisiniz yani proteinden fazla yemelisiniz.

Mücver; rendelenmiş kabağın un, yumurta, peynir, dereotu, karabiber, taze soğanla yoğrulmasıyla hazırlanıp kızgın yağa kaşık kaşık atılarak pişirilen bir tür köftedir. Ilık ve soğuk servis edilebilir.

Pişirme tekniği kızartma olmasına rağmen kızartma sınıfında olmamasının sebebi piştikten sonraki halini almasındaki asıl unsurun içindeki un ve yumurta olmasıdır.

Mücverin ana malzemesi kabaktır. İnce ince kıyılan kabak bir süre tuzla ovulup acısının azalması sağlanır. Hazırlanmış kabak, genelde un ve yumurtadan hazırlanmış bir karışımla harmanlanır. Mücver bu haliyle pişirilebilir. Dukan diyeti yapanlarınız un yerine kepek kullanması gerekir. Ben patlıcan mücveri tarifimde kabah tercih etmedim ama siz kullanabilirsiniz.

Günümüzde güzel bir tat katması açısından bu karışıma beyaz peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, örgü peyniri gibi peynirler, maydanoz, taze kekik, dereotu, taze nane gibi otlar, kavrulmuş ya da çiğ soğan, nadiren de olsa sarımsak gibi aromatikler de eklenmesi yaygındır.

Patlıcan mücveri dışında patlıcanlı tarifler her zaman bizi tok tutmuştur. Bir çok patlıcan tarifi ile güzel lezzetli yemekler yapabiliriz tabiki dukan kurallarını aşmadan. Dukan diyeti bize patlıcan yememiz gerektiğini söylüyor. Patlıcanın bizim için yararlı olduğunu vurguluyor dukan.

Mücverin tadı kuvvetli olmadığı için değişik usullerde servis edilebilir. Ilık olarak yenilen mücverin üstüne dereotu ve kırmızı pul biber serpilebilir, her iki tür için de sarımsaklı yoğurt tercih edilebilir. Yoğurt light olmalı. Soğuk olarak servis edilmesi daha yaygındır. İkindi çaylarında tuzlu bir ikram olarak, ikinci çeşit olarak zeytinli piyaz eşliğinde meze olarak tüketilmesi de mümkündür.

Patlıcan, patlıcan mücveri diyabet hastaları için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Demir üretimine ve temizlenmesine yardımcı olur. Vücutta demir seviyesinin düşük olması bir çok hastalığa ve sağlık problemine neden olabilir. Bunun yanında vücutta demir miktarının çok fazla olmasıda sağlık sorunlarına neden olur. Bu yüzden diyet yaparken dukan size parlıcanı yemenizi söylüyor.

 

  1. Patlıcanları kabuklarıyla beraber küp küp gelişi güzel doğrayınız ve blenderda parçalayınız
  2. İnce delikli bir süzgeç içine döküp altına tabak koyarak 10 dakika fazla suyunun akmasını sağlayınız
  3. Bir kap içine; patlıcanları elinizle alıp fazla suyunu sıkarak kap içine koyunuz. Elekte kalmayıncaya kadar işlemi tekrarlayınız
  4. Soğanı yemeklik doğrayınız ve patlıcana ilave ediniz
  5. Yumurtaları patlıcana ilave ediniz
  6. Peyniri çatalla ezerek parçalayınız ve patlıcanlara ilave ediniz
  7. Dereotunu incecik kıyınız ve karışıma ilave ediniz
  8. Tuz ve karabiber ekleyerek iyice karıştırınız
  9. Kendinden yağlı bir tavayı ısıtınız. Dilerseniz bir kaba 1 kaşık zeytinyağı döküp fırça batırıp tavayı da yağlayabilirsiniz
  10. Kaşık boyu alıp elinizle şekil vererek tavaya koyunuz ve önlü arkalı kızartınız. Servis için yoğut kullanınız

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.