Pepato, Kremalı Morbido Brokoli

Hazırlama süresi
25 dakika
Pişirme süresi
15 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Kase
Brokoli
1 Yemek Kaşığı
Süt Tozu
1 Bardak
Süt (Light)
1 Adet
Kırmızı Biber
1 Adet
Yeşil Biber
2 Bardak
Su
1 Tatlı Kaşığı
Mısır Nişastası
Pepato, Kremalı Morbido Brokoli

Pepato kremalı morbido brokoli tarifi nasıl yapılır? Dukan diyeti yeni tarifi olan pepato kremalı morbido brokoli sadece dukanyemekleri.com özeldir.

Brokoli, isminden de anlaşılabileceği gibi, İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş bir sebzedir. Bu yüzden italyanca kelimeler kullanarak özdeşleştiği ülkenin dilinden isimlendirmek istedim. Pepato, italyancada biber anlamına gelir, morbido ise yumuşak anlamındadır. Yemeğimle özdeşleşen ve ağızda bıraktığı yumuşak ve kremamsı tadından dolayı ve kullandığım malzemelerden ötürü pepato kremalı morbido brokoli ismi verdim.

Esas adı biberli kremalı yumuşak brokoli olan yemek tarifimin ismi ve kendisi sadece bana özeldir. Dukan diyet yemeklerine uygun yarattığım tarifler içerisinde en beğendiğim lezzetlerden biri de pepato kremalı morbido brokoli tarifidir.

pepato kremalı morbido brokoliFiber, C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran sebzeler arasında. Yüksek miktarda besin lifi içeren brokoli bağırsaklarda biriken yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olur.

Diyet yapıyorsanız brokoliden yardım alabilirsiniz. Kalori miktarı oldukça düşük olan (1 kase brokoli 90 kalori içerir) brokoli aynı zamanda yüksek lif içeriğiyle daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Diyete başladıktan sonra azalan kalori nedeniyle halsizlik çekiyorsanız brokoli de bulunan B vitaminleri ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.

Günde 50 gramdan fazla brokoli yemenin bazı yan etkileri olabilir. Öncelikle, eğer ishalseniz brokoli gibi yüksek lif içeren gıdalara bir süre ara vermelisiniz. Ayrıca brokoli gaza neden olabilir. Hali hazırda gaz şikayetiniz varsa brokoliyi dikkatli tüketmelisiniz. Brokolinin neden olduğu gaz reflü şikayetlerini arttırabilir.

Brokoli lif bakımından oldukça zengindir ve lifler gıdadaki suyu tutar ve sağlıklı bağırsak hareketleri oluşturmaya yardımcı olur. Bu yüzden kabızlık ile hemen hemen tüm mide bozukluklarını tedavi edebilen birincil bir sebzedir.

Brokoli içerisinde çok fazla karoten barındıran, hem suyu hem de kendisi tüketilebilecek en iyi sebzelerden olduğu kabul edilmektedir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak suyu da tüketilir. Ayrıca Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir.

Brokolinin cilt ve saçlara iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması ve sindirime yardımcı olması gibi çeşitli faydası bulunmaktadır.

  1. Bir kase brokoliyi tencereye koyup üzerine bir bardak su ekleyip haşlayınız. Haşlanan brokoliyi kavurmaya devam ediniz
  2. Yeşil ve kırmızı biberi küp küp veya ince uzun doğayıp brokolinin içine atıp üzerine bir bardak su ekleyerek suyunu çekene biberler yumuşayıncaya kadar haşlayınız
  3. 1 bardak süte mısır nişastası ve süt tozu ekleyip iyice karıştırdıktan sonra brokoli karışımının üzerine döküp süt yeşil ve krema kıvamını alınca servis edebilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.