Pesto Sosu

Hazırlama süresi
10 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
2 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
2 Bardak
Fesleğen (Yaprak)
6 Yemek Kaşığı
Su
3 Yemek Kaşığı
Kaşar (Rendelenmiş)
3 Diş
Sarımsak
1 Yemek Kaşığı
Limon Suyu
1 Çay Kaşığı
Karabiber
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
Pesto Sosu

Pesto sosu tarifi nasıl yapılır? Dukan diyeti pesto sosu tarifi oldukça leziz. Pesto sosu tarifini sizler için dukan diyetine uyarladım. Pesto sosu tarifini dilediğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz.

Pesto ezilmis fesleğen ve Sarımsak ile tuz, çam fıstığı, peynir ve zeytin yağı karışımından elde edilen bir sostur. Pesto Latince ezmek anlamına gelen pistare sözcüğünden türemiştir. Geleneksel pestonun yanında içeriğin çeşitlendirildiği farklı tarifleri de mevcuttur. Bunlardan bazıları; farklı yeşil bitkilerle ve Sauere Sahne (ekşi sos) ile içeriği zenginleştirilebilen kaynatılmış sebzelere sos olarak eklenebilen Alman grün pesto ve güneşte kurutulmuş domates, ve közlenmiş biberden yapılan kırmızı pestodur.

İtalya’nın Genova bölgesine ait olan bu sos; fesleğen, çam fıstığı, parmesan, zeytinyağı ve sarımsakla yapılan bir sostur. Biz onu genellikle makarna sosu olarak biliriz ama aslında bir çok yemeğe lezzet katmak için kullanılabilir.

Pesto sosu; tavuk, biftek, balık, her türlü et, salata, kanepelerde, makarna ve pilavla da deneyebilirsiniz. Dukan diyeti yapanlar salatalarında, tavuk, biftek, balık, her türlü et ve sadece shirataki noodle ve shirataki rice ile tüketmeniz gerekiyor. Çünkü pirinç ve makarna dukan diyeti yapanların tüketmemesi gereken besinlerden olduğundan pesto sosu tarifini dukan kuralları listesinden seçtiğiniz besinlerle tüketebilirsiniz.

İçinde kullandığım kaşar light olmak zorunda, eğer light parmesan bulursanız mutlaka kullanmalısınız, ben bulamadığım için light kaşar kullanarak yaptım pesto sosu tarifini.

Bir tutam tarçın veya birkaç tutam kimyonla birlikte ayrı bir tat da katabilirsiniz.

Pesto tarifimde su kullandım ama dilerseniz tavuk suyu da kullanabilirsiniz.

Pişirilmeden kolayca hazırlanan sosun ana fesleğendir. Diğer bileşenlerle fesleğen püre haline getirilerek hazırlanır. Sos hazırlandıktan sonra dolapta saklanmak istenirse buz poşetlerine doldurulup deepfrize koyulur. Deepfrize koyulacak sosa peynir koyulmaz. Deepfrizden alındıktan sonra buzu çözülür oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir ve peynirle karıştırıldıktan sonra kullanılır.

Farklı tarifleri denemek için dukan yemekleri sayfasındaki tariflere mutlafa göz atınız.

  1. tüm malzemeleri blander içine koyup iyice parçalayınız ve gerekirse biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.