Pierre Dukan Pizza

Hazırlama süresi
35 dakika
Pişirme süresi
25 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
2 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
1 Adet
Yumurta
3 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Tatlı Kaşığı
Zeytinyağı
Yarım Paket
Kabartma Tozu
1 Tatlı Kaşığı
Salça (Domates ve Biber)
2 Tutam
Tuz
1 Çay Kaşığı
Kekik
1 Fincan
Su
Yarım Adet
Kırmızı Biber
Yarım Adet
Yeşil Biber
Yarım Adet
Sarı Biber
3 Yemek Kaşığı
Kaşar (Light)
Pierre Dukan Pizza

Pierre dukan pizza tariflerim içerisinde lezzet bombası yaratan bir dukan diyet pizzasıdır. Pierre dukan pizza tarifi için birçok lezzeti bir araya getirdim ve adını da Pierre dukan pizza koydum.

Sarı, yeşil, kırmızı biberlerle rek çümbüşü yarattım. Farklı tatlar denemek isteyenler için gerçek bir lezzet oldu. Biberin faydaları oldukça büyük ve ben dukan pizza tarifimde özellikle faydalı lezzetleri birleştirdim ki sağlıklı beslenip kilo verelim istiyorum.

Sarı biber, A ve C vitaminlerinden ve potasyum mineralinden zengin bir biberdir. İçeriği sayesinde antioksidan özelliği bulunmaktadır. Yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Bende pierre dukan pizza tarifimde kullandım.

Yeşil biber C Vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan kapsaisin (capsaicin) maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak etki eder.

Kırmızı biber, yüksek oranda A vitamini içerir. Ayrıca B6, E vitamini, C vitamini, riboflavin, potasyum ve manganez içerir Kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapar.

Tarifimde birçok kullandığım biber karışımlarıyla kısacası tüm vitaminleri bir araya topladım. Dukan pizzam ancak seyir evresinin P+S gününde yenebilir.

Biraz pizzadan bahsetmek istiyorum, İtalyan kökenli bir hamur işi yemeğidir. Üstüne birçok malzeme konulabilir. Kaşar peyniri, sosis, domates, salam, biber, zeytin, mısır gibi ana malzemeleri dışında birçok değişik malzemenin konulduğu pizzalar da bulunmaktadır. Bende değişik malzemeler kullanarak pierre dukan pizza tarifini yarattım.

Özellikle anavatanı olan İtalya’da ve ABD’de birçok pizza türü geliştirilmiştir. Dünyanın birçok yerinde pizza evlere servis edildiği için tüketimi oldukça yüksektir. Pizza savaş döneminde bulunmuş bir yemektir. Savaş zamanında İtalyan kadınlar yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak pizzayı bulmuşlardır.

  1. Bir kasede bütün malzemeler karıştırılarak yumuşak kıvamlı bir hamur elde ediniz
  2. Büyük boy teflon tavayı peçeteyle yağladıktan sonra, hamuru tavaya döküp bir kaşık yardımıyla düzleştiriniz
  3. Salçayla suyu seyreltiniz ve hamurun üzerine sürüp kekik serpiniz. Tavanın kapağını kapatıp orta ateşte 15 dakika kapağını açmadan pişiriniz
  4. Yeşil, sarı ve kırmızı biberlerin tohumlarını çıkartıp ince ince kıyınız ve ayrı bir tavaya koyup 5 dakika kızartınız (yağsız). Kızardıktan sonra kenara ayırınız
  5. Hamurun üzerine rendelenmiş kaşar serpiniz ve kızaran ve kenara ayırdığınız biberleri hamurun üzerine ilave ettikten sonra biraz daha kaşar serpiniz ve tavanın kapağını kapatıp 10 dakika daha pişiriniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.