Sütlaç

Hazırlama süresi
60 dakika
Pişirme süresi
45 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
4 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Litre
Süt (Light)
4 Yemek Kaşığı
Tatlandırıcı (Toz)
Yarım Çay Kaşığı
Karbonat
1 Paket
Shirtaki Pirinç
6 Damla
Vanilya Aroması
4 Tatlı Kaşığı
Tarçın
Sütlaç

Karbonat; katıldığı maddede kimyasal bir etkileşim yaratır, sütün karamelize olması ve kıvam alması için gereklidir. Kimyada, karbonik asidin tuz ve anyonudur. İnsanın başına ne gelirse dedikodudan gelir dedikleri doğru. Karbonatlı suyun zayıflatıcı etkisinin olduğu diyet yapanların uyguladıkları hatta diyet yapmasa bile sadece karbonatlı su içerek zayıflayacağını düşünmesi aşırı komik bir durum oldu benim için. Dedikodusu aslında hiç bir kanıta dayanmadan ortaya atılmış bir söylemdir. Hızlı zayıflatıyor düşüncesiyle karbonatlı su içiliyor ne kadar komik. Hatta bunun gibi tuhaf diyetler.

Fazla tüketilen karbonatlı suyun miğde ülserine ve miğde rahatsızlıklarına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Mesela sigaranın zararları bilindiği halde ’40 yıldır içiyorum çok sağlıklıyım’ diyen ama aynı zamanda sigaradan ölen ve sigara yüzünden bir sürü hastalıkla karşı karşıya kalmış insanların hala riski göze alıp tıpkı; karbonatlı su zayıflatır, alkali beslen mutlu ol, biberiye iç basenin erisin gibi komik dedikodular aldı başını yürüdü. Buda alışıldık ama zararlı bir diyet durumu haline geldi. Karbonat dukan diyet yemekleri için de kullanılan ama diyet yapmasanız dahi yemek tarifleri içine katılan bir maddedir ve zararı yoktur. Zaten diyet tarifleri uygulanırkende, diyet yapmasanızda uyguladığınız yemek tariflerinde yeri geldiğinde bir miktar kullanılması gereken bir maddedir ve vucut zaten bunu alıyor. Oyuzden karbonatlu su veya alkali gibi geçici zayıflatıcı etkisi vardır dedikleri şeylerden uzak durunuz.

Konja bitkisi genellikle, Japonya, Endonezya ve Çin bölgesinde bulunur. İçerisinde yoğun ve güçlü lifler vardır. Shirataki noodles ve shirataki rice yani shirataki makarna ve shirataki pirinç diyetin her evresinde sınırca tüketebilirsiniz.

Shirataki pirinç ve shirataki makarnayla ister sade ister istersenizde farklı yiyeceklerle karıştırıp diyet yemek tarifleri yaratabilirsiniz.

Tavsiye olarak dukan diyet yemeği tarifi olan tai usulü noodle tavuğu mutlaka denemelisiniz.

  1. Sütü orta dereceli ateşte 40 dakika kaynatınız ve 1/3 oranında azalıncaya kadar kaynattıktan sonra karbonat ekleyiniz
  2. Tatlandırıcıyı ekleyip sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediniz
  3. Shirataki pirinçleri sudan geçirip süzünüz
  4. Karışım kıvam almaya başladığında shirataki pirincini ekleyip 10 dakika daha pişiriniz
  5. Kaselere alıp ılımasını bekleyiniz ve buzdolabına koyup soğumasını bekleyiniz
  6. Üzerine tarçın serperek servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.