Tatlı Soslu Kıtır Peynir

Hazırlama süresi
35 dakika
Pişirme süresi
20 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Adet
Tofu (İpeksi)
1 Tatlı Kaşığı
Mısır Nişastası
1.50 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
2 Tutam
Karabiber
1 Yemek Kaşığı
Biber Lapası
1 Tatlı Kaşığı
Tatlandırıcı (Toz)
1 Çay Bardağı
Su
1 Çay Kaşığı
Pirinç Sirkesi
1 Yemek Kaşığı
Sambal Oelek (Şili Ezmesi)
Tatlı Soslu Kıtır Peynir

Eğer bulamazsanız orta formlu yada yumuşak tofu kullanabilirsiniz. Tofu tavada veya fırında kızartılabiliriz. Soya ile yapılan uzakdoğu yemeğidir.Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniridir. Dukan diyetinin önemli yapı taşlarından biri tofudur. Hem tatlı hem de tuzlu olarak çorbadan tatlıya, yemekten kızartmaya kadar birçok dukan diyet yemeği tariflerinde kullanılan bir üründür.  Dukan yemekleri tariflerinde kullanılacağı gibi sadece tofudan da yemekler yapılabilir. Örneğin Japonya’da tofuya soya sosu ve taze soğan katılarak yenilmektedir. İçinde yoğun miktarda kalsiyum ve protein bulunur. Tofunun sıfıra yakın yağ oranı bulunmaktadır. Zengin bir demir ve B vitamini kaynağıdır.

Sambal Oelek bir endonezya şili ezmesidir. Eğer bulamazsanız acı biber salçası kullanınız. Tofunun etrafını kaplayamazsanız yumurta akı kullanabilirsiniz. Farklı bir dukan tofu tarifi için tıklayınız.

  1. Tofuyu 1 inç kalınlığında levhalar halinde dilimleyiniz
  2. Suyunu iyice boşalttığınızdan emin olmalısınız. Kağıt bir havluyla muhakkak kurulayınız ve hiçbir şekilde ıslak kalmamalı
  3. Aynı zamanda mısır nişastası, yulaf kepeği, tuz, karabiber ve biber lapasını karıştırınız
  4. Karışımı iyi harmanladığınızdan emin olunuz
  5. Sonra bu karışıma tofu ekleyiniz ve iyice etrafını kaplayınız (eğer başarısız olursanız yumurta akına buladıktan sonta karışımla etrafını kaplayabilirsiniz)
  6. Yüksek ateşte kızartın (kızartma yağını koymadan önce muhakkak ölçün ki, işlem bittikten sonra tekrar ölçünce ne kadar yağ emdiğini görebilirsiniz)
  7. Kızartma işlemi bittikten sonra kağıt peçete kullanarak tofudan biraz daha yağ emilimini sağlayabilirsiniz
  8. Sos için; toz tatlandırıcı, su, pirinç sirkesi, mısır nişastası ve acı biber salçasını sos kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirebiliriz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.