Ton Balıklı Köfte

Hazırlama süresi
10 dakika
Pişirme süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
2 Adet
Ton Balığı (Light)
2 Adet
Yumurta
1 Yemek Kaşığı
Yulaf Kepeği
1 Tatlı Kaşığı
Mısır Nişastası
5 Yemek Kaşığı
Kaşar (Rendelenmiş)
1 Yemek Kaşığı
Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı
Biber Tozu (Tatlı)
Ton Balıklı Köfte

Ton balıklı köfte tarifimde 2 kutu büyük boy konserve ton balığı kullandım. Ton balıklı köfte tarifimi ilk defa denedim ve çok lezzetli oldu.  Ton balıklı köfte tarifimi dukan kurallarına uygun hazırladım. Rendelenmiş kaşar, tatlı biber tozu ve nişastalı kepeğin birleşimi ile ton balıklı köfte tarifimi sizlere sunuyorum.

Balığın faydaları çok, bu yüzden haftada en az 2 kere balık tüketmeliyiz. Dukan diyeti yapanlar veya farklı bir diyet uygulayanlar mutlaka balık yemelidir. Balık sizin zayıflamanızı hızlandıracaktır.

Ben de yeni tariflerimi daha çok balık yemekleri üzerine kurgulamaya karar verdim. Fakat bunu ton balığı üzerine kurgulamayı düşünüyürum. Şuan ki tarifimde ton balığı kullanarak gerçekten lezzeli ton balıklı köfte kızatması yaptım. inanılmaz hoşuma gitti. Dukan diyeti yapanlar bilirler ki hep aynı şeyi yemek sizi sıkacağından kaçamak yapmaya veya az yemeğe iteceğinden kilo veremiyecksiniz, bundan dolayı farklı tarifleri üşenmeden deneyiniz. Mesela ton balıklı köfte tarifi gibi.

ton balıklı köfte

Ton balığı ile protein alımını artırabilirsiniz. 100 gramlık süzdürülmüş konserve ton balığının 22.5 gramı proteindir. Bu da 70 kilogram ağırlığındaki bir insanın alması gereken protein miktarının yaklaşık %40’ına eşittir. Ton balığı ayrıca vücudun alması gereken temel aminoasitlerden 10’unu bünyesinde bulundurur.

Ton balığı yağ içeriği sâyesinde vücudu olumlu etkiler. Omega 3 yağları kardiyovasküler sistemin ve beynin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Vücut omega 3 yağlarını cilt ve saç sağlığı için de kullanmaktadır.

100 gram süzdürülmüş ton balığı 128 kaloridir.

100 gram ton balığı ile günlük:

B3 vitamini ihtiyacının %15’ini
B12 vitamini ihtiyacının %10’unu
B6 vitamini ihtiyacının %7’sini
Magnezyum ihtiyacının %6’sını
Demir ihtiyacının %3’ünü

karşılayabilirsiniz.

Önemli Not: Konserve ton balıkları üzerine ABD’de yapılan araştırmalar, önemli bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu da konserve ton balıklarının normalin çok üzerinde cıva içermesidir. Fazla cıva sinir sistemini etkileyerek hasara uğratabilir. Ayrıca çocukların zihinsel gelişimini engelleyebilir.

Cıvanın deniz ve okyanuslara atmosfer aracılığı ile geldiği düşünülmektedir. Bütün dünyadaki fabrikaların ve santrallerin atmosfere saldığı cıva suların kirlenmesine neden olmaktadır. Bu cıva deniz ürünleri aracılığı ile bize geçmektedir. Bu nedenler aşırı ton balığı tüketiminden kaçınmak gerekir.

Lakin civanın vücuttan atılması için kişniş tüketmek gerekir. Kişniş tohumunu 5 dakika suda kaynatıp soğumaya bırakınız ve süzüp tüketiniz. Bu vücutta biriken civanın dışa atımını sağlayacaktır. Ben her balıktan sonra yatmadan kişniş tohumunu kaynatıp süzüp içiyorum. Genelde dukan diyetini 5+5 yaptığım için çünkü hedefim 50 kilo vermek:) haftamı 5 gün olarak hesaplıyorum ve protein günlerinde haftada 3-4 defa balık (genelde ton balığı) tüketiyorum ve diğer 5 günlük p+s günümde ise 2-3 defa balık tüketiyorum.

Şimdide bir kaç öneri;

Ton balıklı köfte tarifimde tutucu olsun diye kaşar ve yumurta kullandım. Bu tarifi uygulayıp köfteleri küçük toplar halinde yapıp kızarttıktan sonra salatanıza katabilirsiniz

Ton balıklı köfte tarifinin içine yarım yemek kaşığı kepek katıp yoğurun. İsterseniz 1 kutu ton balığı ve bir adet yumurta da kırarak, yani malzemeyi azaltarakta yapabilirsiniz. Dilediğiniz şekli verin. Kasenin içine 2 adet yumurta akı ve ayrı bir kaseye de 1,5 yemek kaşığı kepek ve 1 yemek kaşığı nişasta koyun. Şekil verdiğiniz köfteleri önce aklara sonra kepek karışımına bulayıp kızartabilirsiniz.

  1. Ton balığı konservesindeki suyu iyice süzünüz ve derin bir kaba koyunuz
  2. Üzerine yumurtaları koyup çatalla eze eze harmanlayınız
  3. Mısır nişastası, yulaf kepeği, kaşarı ve kırmızı tatlı biber tozunu ekleyip iyice yoğurunuz.
  4. Elinizde yuvarlak köfteler yaparak zeytinyağında önlü arkalı kızartınız. Ben 7 adet köfte çıkarttım

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.