Yoğurtlu Hardal Sosu

Hazırlama süresi
2 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
3 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Tatlı Kaşığı
Hardal
Yoğurtlu Hardal Sosu

Yoğurtlu hardal sosu tarifini dukan diyeti tavuk yemekleri tariflerinde denemenizi öneririm. Yoğurtlu hardal sosu dukan diyet sos tarifleri içinde en pratik ve lezzeti herşeye yakışan bir tariftir.

Yoğurt

Yoğurdun besin değeri oldukça yüksektir. Dukan diyeti süresince bence günde 2 yemek kaşığı yoğurt sağlık açısından tüketilmelidir. Yoğurt saf olarak yendiği gibi meyvelisi de mevcuttur. Yüksek kalsiyum oranı, riboflavin (B2), kobalamin (B12), piridoksin (B6) gibi vitaminler ve protein içermesi nedeniyle dünyada tüketimi en yaygın ve besleyici gıda maddelerindendir.

Bunun dışında da yoğurdun çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin; süzme yoğurt yaygın olarak meze yapımında kullanılmaktadır. Yoğurt ile yapılan pek çok yemek ve içecek türü vardır, ayran, cacık ve keş bunlardan bazılarıdır. Hatta en çok sos yapımlarında tavukların bulanarak çıtır olması için 1 gece buzdolabında bekletilmesiyle bile alternetif kullanım alanları mevcuttur. Dukan diyetinde bir çok ekmek tarifinde kullanılmaktadır. Örneğin; baton ekmek tarifi gibi. Ayrıca sos olarak bu tarifte uyguladığım basit ama gerçekten lezzetli yoğurtlu hardal sosu tarifim gibi.

Faydalarından bahsedecek olursak eğer,

  • Diş taşının oluşmasını engelliyor.
  • Diş eti iltihaplarını önlüyor.
  • Üstelik günün her saatinde kolayca yenebilir.
  • Yağ yakmada etkili bir gıda olması dukan diyeti yapanların tercih etmesi gereken bir besin diye altını çiziyorum.

Bilimsel olarak söylemek gerekirse, yoğurdu sofralarından eksik etmeyenlerin, diğerlerine göre %22 daha fazla kilo verdikleri görülmüş. Bu oran karın bölgesinde %81’e kadar çıkıyor. Ayrıca yoğurt yağ yakışını sağladığı gibi kas yapımını da gerçekleştiriyor.

Bilindiği üzere, kas oranı yüksek olan bedenlerde günlük kalori tüketimi daha fazla oluyor. Yoğurt yağ yakıyor, kas oluşumunu sağlıyor, kaslarda daha fazla kalori harcamanıza sebep oluyor. Zayıflamak isteyenler için unutulmaması ve eksik edilmemesi gereken bir gıda olan yoğurt için hemen yoğurtlu hardal sosu tarifimi deneyip yağları yakıyoruz.

  1. Yoğurt ve hardalı karıştırıp servis ediniz. Eğer isterseniz karışıma az miktarda nane ve kırmızı pul biber de ekleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.