Arpa Çayı ve Dukan Diyeti

 

Arpa Çayı, Arpa Nedir?

Arpa (Hordeum vulgare L.) buğdaygillerden taneleri malt ve yem olarak kullanılan önemli bir tahıl bitkisidir. ilk defa Türkiye’de keşfedilmiş olan bir alt türdür. Dünyada, tahıllar arasında üretimde mısır, buğday ve pirinçten sonra 4. sırada yer alan arpa vardır. Milyonlarca insan tarafından önemli bir besin kaynağı olarak tüketilmiş olsa da, bugün daha çok hayvan yemi ve bira yapımında kullanılmaktadır. 1980’lerde Avrupa ve Amerika’da besin değerinin anlaşılmasıyla gıda sektörüne yeniden girmiştir. Türkiye’de ise tüketimin % 90’ı hayvan yemi olarak, kalan kısmı maltlık olarak bira sanayinde ve gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.

 

Arpa Çayının Faydaları

Doğuda çok ünlü bir bitki olan arpa, ülkemizde de pek çok bölgede yetiştirilebilmektedir. Arpanın çeşitli alanlarda kullanımı mümkündür. Yemeklerde kullanılan bu bitkinin bir diğer kullanım alanı ise arpa çayı olarak bilinmektedir. Sıcak olarak tüketilen arpa çayı uykusuzluk probleminden kansere kadar bir çok rahatsızlıkta ve hastalıkta önemli rol oynar. Arpa çayı hem alternatif hemde sağlıklı bir tercih olabilir. İçecek ve gıda sektöründe bira imalatından çorba yapımına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılan arpa, zengin lif ve demir içeriği ile sağlıklı beslenme listelerinin üst sıralarında yer almaktadır. Dukan diyetinde arpa çayı içmek sizi rahatlatır.

Buğday ve arpa arasındaki farkı öğrenmek için tıklayınız.

Arpanın sağlık açısından faydalarına değinecek olursak anti bakteriyel oluşundan, kanı temizlemesine, kalp sağlığını korumasına, vücut ısısını düşürmesine, mide bulantısını önlemesine kadar bir çok nokta vardır. Arpanın faydaları;

 • Anti bakteriyeldir.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan arpa çayı dukan diyeti yapanlarında vazgeçilmezidir.
 • Vücut ısısını düşürmektedir.
 • Kanı temizler.
 • Gece terlemesinin önüne geçer (dukan diyeti).
 • Diş etlerini korur. Diş sağlığı için tavsiye edilir.
 • Boğaz ağrısına iyi gelir (dukan diyeti)
 • Mide bulantısını önler. (dukan diyeti)
 • Kansere karşı vücudu korur.
 • Bronşit ve astım tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Sindirim sorunlarıyla savaşır. Sindirim sorunlarına iyi gelir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Soğuk algınlığı belirtilerini hafifletip geçirir.

 

Arpa Çayı Neye İyi Gelir?

Arpa çayının iyi geldiği hastalıklar çok fazladır. Uyku problemlerinin giderilmesinden sindirim problemlerine kadar iyi geldiği bilinmektedir. Antioksidan özelliği ise, kansere karşı doğal bir koruma sağlamaktadır. Bunun dışında, kalp sağlığını korur, astım ve bronşite iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelir, vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur, gece terlemesini engeller. Japonya ve Kore’de sıkça kullanılan arpa çayı, ülkemizde de oldukça popülerdir. Hazırlaması oldukça kolay olan bu çayı her gün tüketebilirsiniz.

 

Arpa Çayı Nasıl Demlenir?

Günde iki defa tüketilecek olan arpa çayı, pek çok hastalığa iyi gelecektir. Hazırlanması için kavrulmuş arpa kullanmanız önerilmektedir. Aktarlardan bulabileceğiniz bu ürünü, dilerseniz evde kolay bir şekilde kavurabilirsiniz. Kavrulmuş olan arpayı, bir litre kaynamış suya 4 çay kaşığı olarak ilave edin ve iyice demlenmesini sağlayın. Soğutup ve süzüp hemen içebilirsiniz.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.