Ayda Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır?

Ayda kaç kilo vermek sağlıklıdır? Bu kişiden kişiye yaşantısına ve ne yediğine göre değişir. Dukan diyetinde ayda kaç kilo vermek sağlıklıdır? Bu da kişiye göre değişen bir kavramdır.

Her ne kadar popüler diyet listeleri pazarlanıyor olsa da sağlıklı kilo vermek için pek itibar etmemek gerekiyor. Verilebilecek kilo miktarı uzmanlar tarafından haftada 500 gram ile 1 kilo arası olarak belirlenmiş. Bu rakamlar kişinin mevcut kilosuna göre değişmektedir. Örneğin 25 kilo fazlası olan biri diyete başladığı ilk haftalar 1.5-2 kilo verebilir. Ancak ideal kilonuza yakınsanız maksimum 1 kilo da verebilirsiniz. Bu bilgilere göre ayda kaç kilo vermek sağlıklıdır? sorusunun cevabı  2-4 kilo arasındadır.

Amerikan Egzersiz Konseyi (American Council on Exercise – ACE) sağlıklı kilo vermenin sadece kalori alımını düşürerek değil, iyi bir egzersiz programı ile diyetin birleştirilmesi sonucu olarak elde edilebileceği yönünde raporları bulunuyor. Genel olarak beslenme uzmanlarının yaptığı açıklamalarda bu yönde. Sağlıklı kilo vermek için aylık kalori alımını ayda yaklaşık 15000 kalori kadar düşürmelisiniz. Bu da haftalık olarak 3500, günlük olarak da 500 kalori daha az almanız gerektiği anlamına geliyor.

O zaman yaptığınız diyetin de, sporun da ne olduğuyla alakalı bir durum çıkıyor ortaya. Bu da nedir? Doğru aktivite, doğru egzersiz, doğru beslenme = doğru diyettir. Dukan diyeti kısa zamanda çok kilo verdiyor. Bu dukan diyeti aslında size nasıl yemeniz gerektiğini ve sağlıklı besinleri size öğretirken siz de doğru beslenme yoluna varmış olduğunuzdan dolayı hızlı kilo kaybı yaşamanız normal sayılır. Bu açıklamaya bakıcak olursak eğer ayda kaç kilo vermek sağlıklıdır? sorusunun cevabı; yaptığınız diyetin ne kadar doğru olduğuyla ve eskiye göre ne kadar aktif olduğumuz, ne kadar spor yaptığımızla alakalıdır demek daha doğru olur bence.

 

Sağlıklı Kilo Vermek İçin

Diyet Programları: Diyet alınan kalori miktarını azalmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Her gün aldığınız kaloriyi yaktığınız kalorinin altında tutarsanız kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu aç kalmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece ekmek tüketimini azaltarak, çayı, kahveyi şekersiz içerek, hazır gıdaları tüketmeyerek uzun dönemde kilo vermeniz mümkün. Ayrıca trans ve doymuş yağ içeren gıdalardan, alkolden ve fazla tuzdan uzak durmak gerekiyor. Yada ilk önce porsiyonlarınızıda azaltarak başlayabilirsiniz.

Egzersiz: Normal olarak tükettiğiniz gıdaları yemeye devam edebilirsiniz ancak porsiyonları küçültmelisiniz. Kilo vermek için egzersiz yapmalısınız. Vücudun yağ yakmasını sağlamak için egzersiz sürenizi her hafta %10 arttırmanız yeterli olacaktır. Bu artış ay sonunda toplam egzersiz süresi %40 arttırmanızı sağlar ve aynı oranda yakılan kalori miktarı da artar.

Diyet ve Egzersiz: Kilo verebilmek için yapılması gereken en doğru şey düzenli egzersizle dengeli beslenmeyi bir araya getirmek. Bu çok düşük kalori alımına dayanan ve vücudu yıpratan diyetlere göre daha uzun sürede kilo vermeyi sağlıyor ancak verilen kiloların geri alınmaması ve kilo verirken sağlığın korunması gibi büyük avantajları var. Tavsiye edilen hem beslenmenizde hem de egzersizlerinizde gerçekçi hedefler belirlemeniz. Ulaşılacak her hedef programınıza sağdık kalmanız için size gereken motivasyonu güçlendirecektir. Dukan diyeti sizi kısa sürede zayıflatsa da dukanın spor tavsiyesi, doğru beslenme yöntemi ve kalıcı kilo verdirme garantisiyle kesinlikle tercih edilmeli.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kilo vermeyi bir takıntı haline getirip “hızlı” kilo verme yöntemlerinin büyüsüne kapılmayın. Çeşitli isimlerle piyasaya sürülen çok çabuk ve sağlıksız kilo kaybına yol açan bu programlar vücudun düzgün çalışabilmesi için alması gereken vitamin ve minerallerden yoksun beslenmenize neden olabilir. Bu yüzden dukan diyetini mutlaa araştırın ve diğer diyetlerden farklı olduğunu göreceksiniz. Bazı uzmanlar yetersiz beslenmenin kilo vermekten çok aynı kiloda kalmanıza ya da daha fazla kilo almanıza yol açabileceğini belirtiyor. Haftada 1.5 kilodan fazla zayıflamanın sağlıksız olduğu savunulsa da bunun kişiden kişiye ve ne kadar doğru bir diyet programı uygulayıp uygulamadığına göre değişir.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.