Beluga Mercimeği ve Dukan Diyeti

Beluga mercimeği nedir? Dukan rejimi yaparken beluga mercimeği yasaktır. 100 gramında 27 protein ve 350 e yakın karbonhidrat bulunmaktadır. Dukan diyeti yapmayanlar beluga mercimeğini yesinler. Diğer mercimekler gibi piştikten sonra şeklini değiştirmediği için beluga mercimeği salatalara, pilavlara ve mezelere çok yakışır.

Diğer mercimekler gibi protein ve lif oranı yüksektir. Vejeteryanlar için iyi bir protein kaynağıdır. Yapılışı ise oldukça basittir. Zengin bir tadı olamsına rağmen beraber piştiği diğer yiyeceklerin tadını emer, yemekte tat zenginliği oluştururlar.

Asıl vatanı Akdeniz Bölgesi olan, Güney Anadolu ve Ege bölgesinde de yetiştirilebilen mercimek sofralarımızın en değerli ve faydalı ürünlerinden biridir.

Her mevsim kolayca bulabildiğimiz ve kış aylarında soframızdan eksik olmayan mercimeğin en çok kırmızı, sarı ve yeşil mercimek çeşitlerini kullanılsa da son zamanlarda kahverengi ve siyah beluga mercimeklerini de sıkça duyar olduk.

Beluga mercimeğini yeni tanımaya başlasak da, başlangıcı M.Ö. 6.000 yıllarında Nil nehri, Dicle nehri ve Fırat bölgesine, 8000 yıl önce de Anadolu-Mezopotamya’ya dayanıyor. Bu topraklara özgü olmasına rağmen, 1900’lerin başından itibaren Amerika’da ticari olarak yetiştirilmeye başlandığı için günümüzde oradan ithal ettiğimiz bir ürün haline gelmiş. İsmini renk ve görünüş olarak benzediği beluga havyarından alan siyah beluga mercimeği, tıpkı diğer mercimek türleri gibi tam bir besin deposu.

Beluga mercimeği muhteşem bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Kompleks karbonhidratlar beslenme sonrasında enerjinin sürdürülebilir olmasını sağlar ve tokluk hissinin daha kalıcı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur. Düşük kalorisi ve kompleks karbonhidrat içermesi sayesinde kilo kontrolüne anlamlı katkı sağlar.

Tüm mercimek türlerinde olduğu gibi beluga mercimeği de tam bir lif deposudur. Hepimizin bildiği gibi kilo kontrolü açısından da lifli beslenmek önemlidir.

Beluga mercimeğinin besinsel özellikleri diğer mercimek türlerinde de bulunan genel özelliklerdir. Ancak ben onu diğerlerinden farklı kılan, siyah rengi ve bu rengi sebebiyle içerdiği “antosiyanin” adlı antioksidan maddenin altını çizmek istiyorum.

Antosiyaninler koyu kırmızı, mavi, siyah bitkilerde bulunan ve 300’den fazla türü olan antioksidan özellikteki pigmentlerdir. Bildiğiniz gibi bir ürünün rengi koyulaştıkça antioksidan gücü de artar. Araştırmalar antosiyaninlerin kalp hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerine karşı risk azaltıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

GDO içermeyen beluga da diğer mercimekler gibi piştikten sonra şeklini değiştirmediği için salatalarda, mezelerde ve ana yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Beluga mercimeği ambalajı açılmadığı sürece tazeliğini uzun süre korur. Açıldıktan sonra mümkün olduğunca hava, nem ve kokudan uzak yaklaşık 18 derece ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

 

Beluga Mercimeği Tarifi

*Beluga mercimeğini önceden ıslatılmasına gerek yoktur. Kullanacağınız kadar miktar mercimeği soğuk suyun altında iyice yıkamanız kafidir.

*Salatasını yapacaksanız. 1 ölçek mercimeğin 2 ölçek suda kaynamasını sağlayın. Su kaynağınca altını bir miktar kısın. Kaynarken bir tutam tuz eklemeyi unutmayın. Piştikten sonra ılıkken salata malzemeleri ile birlikte zeytinyağı, limon veya biraz sirke ile tatlandırın. Salata için maydanoz, yeşillikler, keçi peyniri, ceviz gibi malzemeleri önerebiliriz.

*Yemeğini yapacaksanız. Zeytinyağında kullanacağınız malzemeleri önce bir miktar soteleyin. Mesela soğan, kereviz, veya havuç gibi. Daha sonra bir ölçek mercimeğe 2 ölçek suyu veya et/tavuk suyunu ekleyin.
Tencerenin kapağını kapatın. Arada suyun üzerindeki köpükleri alarak pişirin. 25-30 dakikada hazır olacaktır. Gerekiyorsa su eklemesi yapabilirsiniz. Üzerine maydanoz, pul biber iyi gider.

*Çorbası için yemekteki işlemi suyunu daha çok tutarak gerçekleştirin. K

 

Malesef dukan diyeti yapanlar bu tarifi uygulayamazlar:(

 

 

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.