Brokoli ve Dukan Diyeti

Brokoli faydalı sebzeler listesinde ilk 3 arasında bulunuyor. Brokoli hücre yapısını koruyarak vücudu kanser gibi hücre yapısını değiştirerek ilerleyen hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Kronik iltihaplanmayı önlüyor. Serbest radikallerle mücadele ederek vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırıyor. Diyet yaparken vücudumuzun gereksinimi olan vitaminleri mutlaka almamız gerekiyor. Tabii brokolinin faydaları bunlarla sınırlı değil. Örneğin 1 adet brokoli (yaklaşık 30 gr) yiyerek günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını alabilirsiniz. Bu da dukan diyeti için en önemli ve en sağlıklı besin alımı oluyor.

 

Brokolinin Besin Değerleri

100 gram çiğ brokoli;

Günlük A vitamini ihtiyacının %12’sini (623 IU)
C vitamini ihtiyacının %149’unu (89.2 mg)
E vitamini ihtiyacının %4’ünü (0.8 mg)
K vitamini ihtiyacının %127’sini (102 mcg)
B6 vitamini ihtiyacının %9’unu (0.2 mg)
B2 vitamini ihtiyacının %7’sini (0.1 mg)
Folat ihtiyacının %16’sını (63 mcg)
B3 vitamini ihtiyacının %^3’ünü (0.6 mg)
Kalsiyum ihtiyacının %5’ini (47 mg)
Demir ihtiyacının %4’ünü (0.7 mg)
Magnezyum ihtiyacının %5’ini (21 mg)
Fosfor ihtiyacının %7’sini (66 mg)
Potasyum ihtiyacının %9’unu (316 mg)
Sodyum ihtiyacının %1’ini (33 mg)
Çinko ihtiyacının %3’ünü (0.4 mg)
Manganez ihtiyacının %10’unu (0.2 mg)
Selenyum ihtiyacının %4’ünü (2.5 mcg) karşılar.

 

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Brokoli ve turpgiller familyasından olan diğer sebzelerin (karnabahar, lahana, Brüksel lahanası…) düzenli olarak tüketildiğinde kanser riskini düşürebileceği sonucu elde edilmiş. Brokolinin kolesterolü düşürme, kabızlığı önleme, iltihap geçirme, vücudu toksinlerden temizleme gibi pek çok farklı özelliği vardır. Dukan rejimi yaparken; vücudun zengin mineral, vitamin ve besin lifi ihtiyacı olduğundan ve beslenme uzmanlarının da tüketilmesini önerdiği sebzeler arasında ilk sıralarda yer alıyor brokoli.

 

Kanser: Kansere karşı vücudu koruyan fitokimyasal bileşikler (sulforaphane ve indol-3-karbinol (I3C)) içeren brokoli aynı zamanda detoks enzimlerini arttırarak vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı oluyor. Brokolinin, özellikle kadınlarda meme kanseri riskini düşürmek için bir diğer avantajı da östrojen seviyesini dengelemesi.

 

Sindirim Sistemi: Brokoli içerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime yardımcı olur. 100 gram brokoli, uzmanların sağlıklı bir sindirim sistemi için önerdiği günlük besin lifi miktarının %10’nunu karşılar. Bu sayede dukan rejimi yaparken düzenli olarak brokoli yemek kabızlık ihtimalini önemli oranda azaltmaktadır. Fakat dukan diyetinde sebze seyir evresinin protein+sebze günlerinde tüketilmeye başlandığı evredir.

 

Kalp ve Damar Sağlığı: Brokolinin kalp ve damar sağlığına 1 numaralı katkısı kolesterolü düşüren etkisinden ileri geliyor. Kolesterol şikayetiniz varsa çiğ veya pişmiş brokoli yiyerek kolesterol seviyesini dengede tutabilirsiniz. Tabii yüksek kolesterolle mücadele sadece brokoli yemenin yeterli olacağını söylemek doğru olmaz. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmeli ve doymuş yağ ve trans yağ (hidrojene yağ) içeren gıdaları beslenmenizden çıkarmalısınız.

 

Detoks: Fiber, C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran sebzeler arasında. Yüksek miktarda besin lifi içeren brokoli bağırsaklarda biriken yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olurken diğer bileşenleri ile (Glucoraphanin, gluconasturtiian, ve glucobrassicin) karaciğer enzimlerini dengeleyerek karaciğer detoksu sağlar.

 

Antioksidan: Brokolinin antioksidan içeriği, vücudumuzda bulunan ve sayıları arttığında pek çok hastalığın gelişimini hızlandıran serbest radikalleri yok ederek koruma sağlar. Bu koruma, ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinden kansere yakalanma riskini düşürmeye kadar geniş bir yelpazededir.

 

D Vitamini: Özellikle güneşin yüzünü az gösterdiği coğrafyalarda yaşayanlar için D vitamini eksikliği büyük bir sorun olabilir çünkü D vitamini için en iyi kaynak güneştir. D vitamininin depolanması için önemli olan A ve K vitaminleri brokoli de bol miktarda bulunur ve düzenli olarak brokoli yemek, takviye şeklinde alınan D vitamininin vücut tarafından depolanmasına yardımcı olur.

 

Kilo Kontrolü: Diyet yapıyorsanız brokoliden yardım alabilirsiniz. Kalori miktarı oldukça düşük olan (1 kase brokoli 90 kalori içerir) brokoli aynı zamanda yüksek lif içeriğiyle daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Dukan diyetine başladıktan sonra azalan kalori nedeniyle halsizlik çekiyorsanız brokoli de bulunan B vitaminleri ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.

 

Brokolinin Diğer Faydaları

İçerdiği potasyum ile sinir sistemini destekler
Magnezyum ve kalsiyum ile tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur
C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir
Kalsiyum ve K vitamini ile kemik sağlığını korur
Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur
Alerji belirtilerini hafifletir
Vücutta asit dengesini sağlar
İltihap önleyicidir
Göz sağlığını destekler
Kan şekerini dengeler

 

Fazla Brokoli Yemenin Zararları

Günde 50 gramdan fazla brokoli yemenin bazı yan etkileri olabilir. Öncelikle, eğer ishalseniz brokoli gibi yüksek lif içeren gıdalara bir süre ara vermelisiniz. Dukan diyetinde kabızlık şikayeti olanların brokoli yemesi rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Ayrıca brokoli gaza neden olabilir. Hali hazırda gaz şikayetiniz varsa brokoliyi dikkatli tüketmelisiniz. Brokolinin neden olduğu gaz reflü şikayetlerini arttırabilir.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.