Chia Tohumu ve Dukan Diyeti

Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemli besin kaynağıdır chia tohumu. Diğer adıyla chia çekirdeği; esasında Aztek ve mayaların dayanıklılık sırrı, enerji ve kuvvetli yapılarının gizemli kaynağıdır. İçeriğinde zengin miktarda protein, omega 3, yağ ve lif bulunuyor. Ada çayının bir türü olarak yetişen chia tohumu meksika bölgesinde yetişiyor. Chia tohumu nedir? Meksika da antik insanların bulunduğu zamanda eski enerji kaynaklarından biri olarak kullanılan chia tohumu, aynı zamanda tıbbi amaçlar içinde kullanılan bir besindir. Hatta tanrılara adak olarak kullanıldğı zamanları bile olmuştur chia tohumunun. Dukan diyeti önerileri arasında olan dukan chia tohumu yüzyıllardır göz ardı ediliyordu. Omega-3 değerindeki yüksek yağ içeriği dünya çapında dikkat çekmiştir. Diyetlerde omega-6 ve omega-3 eksikliği yeniden dengelemek için en iyi besin kaynağıdır. Omega yağı iki tür arasındaki bu mükemmel oranı kalp ve damar sağlığı teşvik edici şekilde pekiştirmiştir.

Chia tohumunu dukan diyetinde 1 yemek kaşığı kullanıldığında; kalsiyum ve fosforun % 15 önerilen günlük alımının % 10’undan fazlasını sağladığı ölçüde kalsiyum ve fosfor doludur. Kemik yoğunluğunu korumak için mükemmel bir besin kaynağıdır. Chia tohumu polifenoller ve manganez bakımından zengindir. Geleneksel yağlara oranla, tohum yağı veya Chia yağı tüketimi, trigliserid azaltabilir.

Dukan diyetinde dukan chia tohumunu nerelerde kullanabiliriz? Chia tohumu; yoğurt, smoothies, tatlılar, salata ve tahıl gibi damak zevkine uygun dukan yemek tarifleri içerisinden seçeceğiniz birçok tarifle deneyebilirsiniz.

Kullanım şekli evrelere göre değişmektedir. Atak evresinde kullanılamayan chia tohumu; seyir evresinde ve güçlendirme evresinde 1 yemek kaşığı, koruma evresinde ise 2+ yemek kaşığı kullanılabilmektedir.

 

Chia Tohumu Faydaları Ve Dukan Diyet

-Enerji için iyi bir kaynaktır. Sporcuların tercih ettiği bir besin olmakla birlikte dukan diyeti yapanların da tercihidir.

-Güçlü antioksidanlar, lif, kalsiyum ve diğer yararlı bileşikler içermesi dukan diyetinde de önerilmesi diyetin sağlık üzerinde ilgiyle durduğunun da bir kanıtıdır.

Chia tohumları aynı zamanda bir jel benzeri bir madde oluşturarak, kendi ağırlığının, daha çok 12 kat daha fazla suyu absorbe etmek gibi inanılmaz bir yeteneği vardır. Kullanıma örnek verecek olursak eğer 2 çay kaşığı chia tohumunu bir fincan suya atıp 10 dakika pekletiniz ve şiştiğin içebilirsiniz. Yumurta yerine kullanmak için su ile chia tohumunu karıştırabilirsiniz. Bu size tokluk hissi verecektir. Bununla alakalı bir tarif için dukan yemekleri tarifleri içerisinden sütlü chia smoothie tarifini deneyip görebilirsiniz. Bu jel kişinin daha uzun süre tok kalmasını sağlıyor yani tokluk hissi veriyor chia tohumu. Tokluk hissi vermesi dukan diyeti için çok önemlidir. Aynı zamanda yemek yedikten sonra ortaya çıkan ani kan şekerini önlemeye yardımcıdır.

-Omega 3 içeriği yüksek olduğundan ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcıdır.

-Diyabet hastaları için tavsiye edilen bir bitkidir. Kan şekerini düzenler.

-Chia çekirdeklerini sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağladığı için dukan diyetinde önerilir. Kabızlığı önler.

-Beyin ve kalp sağlığı için çok önemlidir.

-Günlük fosfor ihtiyacınız %30’unu 2 çay kaşığı chia tohumu ile karşılayabilirsiniz.

-Kolestrol içermez.

-C vitamini açısından portakaldan daha zengindir.

-Demir bakımında ıspanaktan daha zengindir.

-Protein içeriği ile chia tohumu, veganlar için de doğru ve sağlıklı bir seçimdir.

Chia Tohumunun Besin Değeri ve Dukan Diyeti

Yarım çay bardağı chia çekirdeğinde 140 kalori vardır. Ayrıca dukan diyetinin ihtiyacı olan 4 gr protein, 9 gr yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gr lif bulunmaktadır.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.