Çiğ Yumurta Hakkında Bilmedikleriniz

Halk arasında ve sporla uğraşan kişilerin sık sık bahsettiği çiğ yumurta sanıldığı gibi faydalı değil, aksine zararlıdır. Bu zararı da, kendi bünyesinde barındırdığı bazı anti vitamin maddelerden ve yapısından kaynaklanmakta. Yumurtanın fitness veya vücut geliştirme için değişilmez olduğu açıktır, ama sağlıklı şekilde tüketilmelidir. Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, çiğ yumurta tüketilmemesini istedi. Çünkü sindirimi güç, zararlı mikroorganizma bulaştırma riski daha yüksektir. Bu nedenle çiğ yumurta tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

 Çiğ Yumurtanın Zararları

  • Çiğ yumurta beyazında bulunan avidin maddesi, vücutta biotin emilimini durdurduğu için fazla miktarda çiğ yumurta tüketimi, biotin eksikliğine yol açmaktadır.
  • Yumurtanın çiğ içilmesi, ya da bir şeylerle karıştırılarak çiğ tüketilmesi sindiriminin zor olmasından dolayı içinde bulunan yararlı vitamin ve kaliteli proteinin büyük kısmının sindirilmeden vücuttan atılmasına sebep olmaktadır.
  • Çiğ yumurta kanatlı hayvanlarda sık görülen salmonella hastalığının insana bulaşmasına sebep olmaktadır. Salmonella bakterisi bulaşması sonucu besin zehirlenmesi ve tifo gibi hastalıklar görülür.
  • Çiğ yumurtanın tüketilmesi sonucunda, insan bağırsağında kendiliğinden üretilen biotinin kullanılmamasına sebep olmakta ve biotin eksikliği görülmektedir. Biotin, B grubu vitaminler içinde yer almaktadır. Çiğ yumurta zararlari ve yaşam için zorunlu olan vitaminlerdendir. Eksikliği sonucunda, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, adele incelmesi, adele ağrıları, ciltte sağlıksızlaşma, kalp rahatsızlığı, saçlarda beyazlama ve dökülme görülür.
  • Çiğ yumurtanın olarak tüketilmesi, vücut geliştirmeciler, sporcular ve ses sanatçıları arasında sık görülür. Bu tip tüketim sanıldığının aksine, vücutta protein sentezinin yapılamamasına ve içerikte bulunan proteinin kullanılmadan vücuttan atılmasına sebep olur.
  • Çiğ yumurta ses tellerine iyi gelmez. Sadece boğazın rahatlamasına yardımcı olur.

 

Çiğ Yumurta Maskesinin Zararları

Kırışıklığa iyi geldiği için çiğ yumurta maskesi yapan bir çok kadın var. Ancak bunun bir zararı olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgimiz olmadan duyumlardan kaynaklanarak kullandığımız kesin. Oysa ki bir çok insan başkalarının tavsiyelerine kulak asarak sağlıksız yaşıyor. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Bu davranış yüzünden sağlığımızdan olabiliriz. Dr. Ebru Karpuzoğlu bir açıklık getirdi ve çiğ yumurta maskesinin hiç bilinmeyenleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Dr. Ebru Karpuzoğlu; yumurtanın yapısında protein, su, tuz ve yağ bulunduğunu söyledi. Bir yumurtanın beyazında yaklaşık 7 protein, % 2 sodyum, % 1 potasyum, % 1 de magnezyum bulunduğunu belirten Dr. Karpuzoğlu; maske olarak çiğ yumurtanın cilde sürülmesinin ciltte gergin bir yüzey oluşturabileceğini belirtti. Deride geçici bir gerginliğe neden olacağını belirten Dr. Karpuzoğlu; çiğ yumurta maskesinin yüzde kırışıklık karşıtı bir his verdiğini, fakat maske yıkandıktan sonra bu etkinin devam etmediğini ve hissin kaybolduğunu ifade etti. Yumurtanın içerisinde yer alan tuzun ciltteki suya bağlandığını ve nem kaybına neden olduğunu söyleyen Ebru Karpuzoğlu; yumurtada kolestrol da bulunduğunu ve bunun yerine kolestrol içeren kremlerin kullanılmasının daha faydalı olacağını dile getirdi. Bilinenin aksine çiğ yumurta maskesinin aslında birçok zararı olduğunu vurgulayan Dr. Karpuzoğlu; çiğ yumurta maskesi sürmemek için nedenlerini de sıraladı. Bu yüzden çiğ yumurta maskesinden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti. Bu yüzden  güzelleşeceğimizi düşünerek uygulama yapmaya artık bir son vermeliyiz.

  • Yumurta bozulmaya ve bakteri üremesine yatkın bir gıdadır.
  • Yumurta geçici gerginlik oluşturur ve sonrasında kuruluğa neden olur.
  • Yumurtanın gözenekleri tıkama ihtimali yüksektir.
  • Yumurtanın içerisinde yer alan protein bazı insanlarda alerji yapabilir
Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.