Detoks Çayı Faydaları

Bitki çaylarının hayatımızdaki önemi büyük, hele ki vücudumuzu arındırmak ve rahatlatmak için yapmamız içmemiz gereken detoks çaylarının faydaları saymakla bitmez. Fakat her bitki çayı herkez için uygun olmayabilir. Kalp hastalıkları, tansiyon ya da depresyon, sağlıkla ilgili herhangi bir şikayette önerilebilecek bir bitki çayı mutlaka göze çarpıyor. Ancak ne detoks çayı ne de herhangi bir çay, bitki ya da gıda tek başına hastalıkları iyileştiremediği gibi vücudu toksinlerden de arındıramıyor.

Nasıl ki bazı yiyecek ve içecekler, diğer faktörlere de bağlı olarak sağlığa zararlı kabul ediliyorsa iyi kalite çaylar da tam tersi vücudun doğal detoks sürecine yardımcı olabiliyor.

Bildiğimiz siyah çay ve yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengin. Detoks konusunda vücuda destek olma sırları da burada yatıyor. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri ve oksidatif stresi azaltmaya yarıyor. Oksijensiz yaşayamıyoruz ancak vücutta oksijenin kullanımı sırasında ortaya serbest radikaller denilen bazı ‘kötü’ moleküller çıkıyor. Bu moleküller hücrelere saldırarak çeşitli hastalıklara yol açıyor. Vücudumuzun serbest radikalleri engellemek için kullandığı en büyük silah ise antioksidanlar.

Eğer vücut antioksidan bakımından yetersiz kalır ve hücreler yıpranmaya, yaşlanmaya başlarsa, serbest radikallerin bu zararlı etkisine de ‘oksidatif stres’ deniyor. Oksidatif stres düzeyinizi merak ederseniz, bir kan testiyle ölçülebiliyor. Detoks çaylarında sinameki gibi doğal bağırsak çalıştırıcıların olup olmadığına dikkat etmek gerek. Her bitki yararlı olarak kabul edilmemelidir. Örneğin uzun süre sinameki almak kusma, ishal, vücudun susuz kalması gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bağırsakları çalıştırmak için birkaç günlüğüne sinameki içeren çaylar tüketilebilir ancak uzun dönemde sinameki içermeyen çayları tercih etmek daha doğru.

Beslenme uzmanları Çay Saati; çayın uyandıktan sonra ve yatmadan önce içilmesinin vücutta sabahları canlandırıcı akşamları ise sakinleştirici etkide bulunduğu konusunda hem fikirler. Bir çay tiryakisi iseniz günde birkaç bardak çay tüketebilirsiniz. Tabii eğer kafein hassasiyetiniz yoksa!

 

Çay Detoksunun Etkisi

Çay detoksunun faydasını görebilmek için hangi çayı seçtiğinizden daha çok gün içinde başka neler yiyip içtiğiniz önem taşıyor. Çayın sisteminizi temizleyebilmesi için beslenme alışkanlıklarınızın vücudunuzu ‘zehirlemiyor’ olması gerekiyor. Kızartmalardan uzak durup meyve tüketmeye başlar, sebzelere, tam tahıllı gıdalara ve iyi yağlara yer verirseniz, işte o zaman vücudunuzda gerçek arınma süreci başlamış oluyor.

 

7 Günlük Çay Detoksu

Evde kendi detoks çaylarınızı hazırlayarak vücudunuzu antioksidan bakımından zenginleştirmek ve vücudun doğal temizlenme sürecini güçlendirmek isterseniz detoks çayı tarifimi deneyebilirsiniz.

 

Uyanır Uyanmaz

Sabah uyandığınızda; suyu kaynatın ve içine limon dilimleri (limon suyu da olabilir) ile bir parça zencefil ekleyin. Bu çay sizi uyandıracak ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak.

Limonlu-zencefilli detoks çayı içtikten 20 dakika sonra sabah çayınızı içebilirsiniz. Böylece gününü geri kalanı için antioksidan, vitamin ve enerji takviyenizi tamamlamış olursunuz.

 

Gün İçinde

Gün boyunca 3-4 bardak yeşil çay içip, Dilerseniz kendinize göre hazırladığınız karışımı içeren çaylarda tüketebilirsiniz. Beyaz çay içmenizi tavsiye edebilirim.

 

Akşam

Detoks programında bağırsakların temizlenmesi önemlidir. Bu yüzden detoks çayı tarifimi deneyiniz. Bağırsakları çalıştıracak bir karışıma ihtiyacımız var. Bunun için 3 gram kuru sinameki yaprağını sıcak suda demleyip içine biraz ısırgan otu ya da kuru portakal kabuğu ekleyerek huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.