Domates ve Dukan Diyeti

Domates Ve Dukan Diyeti

Domates ve dukan diyeti yazımda sizlere domates ve dukan diyeti hakkında bilgi vereceğim. Domates ve dukan diyeti hakkındaki yazım diyet kuralları içeren ve fayda içeren bir makaledir.

ABD de 1893 yılında mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden onu sebze diye sınıflandırmıştır. fakat gerçekte meyvedir. Domatesin ilginç bir tarihi vardır. Bolivya ve Peru’da yabani sarı renkli bir domates türü bulunmuş ve sonra Meksika’da yetiştirilip, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle gönderilmiştir. İtalyanlar sarı renginden ötürü onu altın elma olarak adlandırdı, ama çok geçmeden kırmızı türleri ortaya çıktı. Domates ABD’de ilk defa Thomas Jefferson tarafından yetiştirildi. Ama pek çok insan zehirli olduğuna inanarak yemeyi reddetti, ta ki 1900’e kadar. Uzun zaman önce, pek çok Avrupalı için aşk elmasıydı, çünkü insanları romantik yaptığına inanılıyordu. Domates adı İspanyolca tomateden, gelmektedir, bu isim de Nahuatl dilinde tomatotldan alınmıştır.( vikipedi alıntısıdır)

 

Domatesin Faydaları

C ve E vitaminleri ile kalp ve damar hastalıklarının önünü açan serbest radikallere karşı domatesin hücreleri korumasıda dukan diyeti için çok önemlidir. Damar tıkanıklığına yol açan riskli faktörleri önemli oranda azaltmaktadır. Domates ve dukan diyeti yaparken muhakkak almamız gereken domates seyir dönemi için aynı zamanda lezzet katıcıdır. Domates dukan diyeti yaparken, atak evresi içinde sadece tat katma amaçlı kullanılabilir. Domatesi beslenme programından çıkarmanın “oksidadif stresi” arttırdığı ve kemik dokusunda olumsuz değişimlere neden olduğu belirlenmiştir ve bu yüzden de dukan diyeti domatesi seyir evresinden itibaren rahatlıkla yemenizi öneriyor. Tabi dukan diyet kurallarına bağlı kalarak. Dukan diyeti uygulayanlar veya herhangi bir diyet uygulayanlar için kilo kontrolü yaparken vücudunuzun vitamin ve mineral eksikliği çekmemesi için domates suyunu da içebilirsiniz. Fakat düşük kalorili olan taze domates suyu dukanın tavsiyesidir, hem vücudun ihtiyaç duyduğu suyu sağlar hem de asitli, keskin tadıyla daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Dukan diyeti esnasında seyir evresinde yenebilen sebzeler arasında olduğundan domatesin miktarına dikkat etmenizde ve dukan diyet seyir evresi kurallarını gözden geçirerek içmenizde fayda var.

 

Dukan Diyeti Saç Dökülmesi

Domatesin A vitamini bakımından zengin olması saç bakımı için önemli sebzelerden biri olmasını sağlamaktadır. A vitamini saç köklerini güçlendirirken saça doğal bir parlaklık verir. Dukan diyeti esnasında saç dökülmesi şikayeti olanlar için tavsiye edilen besin maddeleri arsında balkabağından sonra domates gelir.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.