Dukan Diyeti En Çok Yapılan Hatalar

Dukan Diyeti uygulaması kısmen zor ama uygulandığında da bir o kadar fayda görülebilen bir diyettir. Kuşkusuz son zamanların en popüler diyeti olan Dukan Diyeti’ni uygulamak isteyen ancak nasıl başlayacağını bilmeyen veya başladıktan sonra hangi yolu izleyeceğine karar veremeyen kişilerin sayısı oldukça fazla. Dr. Pierre Dukan’ın 30 yılı aşkın tecrübesi ve sayısız hastasıyla ortaya çıkan bu yöntem, aslında bir diyetten daha çok yaşam tarzıdır. Dukan diyeti bilindiği gibi 4 aşamalı bir diyettir. İlk evre olan Atak Evresi, diyetin ilk ve en zorlu evresidir. Bu evreyi başarıyla geçtikten sonra, geri kalan evreler kısmen daha kolay ve keyiflidir.

1 – Sabırsızlık

İlk olarak aldığınız kiloları 1 günde, 1 haftada almadınız. Bu nedenle vermek istediğiniz kiloların 1 günde, 1 haftada gitmesini beklemek çok yanlıştır. Motivasyonunuzu bozar ve diyeti yapamazsınız. Bu nedenle sabırlı olmak şart.

2 – Sık Sık Tartılmak

Haftada 1 defa, aç karna, tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ve mutlaka kıyafetsiz tartılmanız gerekiyor. Sürekli tartılmak yine moralinizi bozmaya yol açacaktır.

3 – Kaçamak Yapmak

Bir tane kurabiye, çikolatadan bir ısırık, veya bir dilim elma… Ne olacak ki? Demeyin, diyetiniz, emekleriniz boşa gitmesin. Telafisi elbette mümkün ancak uzun süreli duraklamalara girebilirsiniz. Dikkat edin.

4 – Yemekleri Doğru Pişir(e)meme

Dukan Diyeti Türk mutfağı konusunda oldukça geniş yelpazeye sahip. Biz bu konuda çok şanslıyız. Hem damak tadımızdan çok fazla ödün vermiyoruz, hem de kolaylıkla bu yiyecekleri lezzetli şekilde yapabiliyoruz. Fırın, ızgara, haşlama, buğulama vb. yöntemleri mutlaka uygulayın. Yemeklerinizde tava/tencere vb. pişirme araçlarını önce birkaç damla zeytinyağı damlatın ve kağıt havlu ile silin. Bundan sonra yemeklerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

5 – Aç Kalma

Dukan Diyeti’nin anahtar kelimesi “tokluk”. Size sınırsız bir özgürlük tanıyor (Tabii bu bir oturuşta 2 bütün tavuk yemeniz anlamına gelmiyor) Böylesine kolaylıklar varken ve sizin kesinlikle tok olmanız gerekirken, kendinizi zorlayıp, aç kalmanız neden? Bu şekilde en kısa zamanda kaçamaklara yönelir ve diyetinizi bozarsınız.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.