Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyet olduğu için çok büyük bütçeler ile diyeti yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu doğru bir bilgi değildir. Dukan diyeti her ne kadar protein ağırlıklı bir diyet olsa da size her gün pirzolalar, yengeçler, kilo kilo etler yemenizi önermez ve dukan diyeti nasıl yapılırı size kitapta da anlatır.

Dukan diyetinde sebzeler seyir evresinde, meyveler ise güçlendirme evresinde devreye girmektedir. Ve sadece belirli sebze, meyvelerin tüketimine izin verilmiştir.

Dukan diyeti nasıl yapılır? İşlenmiş yağlar, margarinler, kanola yağları, işlenmiş tereyağları gibi yağlar sağlığınız için çok büyük tehlike teşkil etmektedir. Bu tarz yağların tüketimi dukan diyeti’nde yasaktır. Yumurta ve zeytin yağı içinde iyi yağları barındırır bu nedenle diyette kullanılabilir. Diyet yaparken sigara kullanmak diyetinizi olumsuz etkileyecektir. Beslenme şeklinizi ve spor faliyetlerinizi değiştirmeye sebebiyet vereceğinden diyet süresince sigara tüketiminden uzak durmalısınız.

Dukan diyeti nasıl yapılır? Elinizden geldiğince yapay ürünler tüketmemeye çalışmalısınız. Dukan diyeti’nde light içecekler izinli olsa da günlük 1-2 bardaktan fazla içmemeye özen göstermelisiniz. Bu içecekleri fazla tüketmek duraklamaya ve selülite sebep vermektedir. Dukan diyetinde protein tükettiğiniz sürece kalori hesaplamanız gerekmiyor.

Dukan diyeti nasıl yapılır? Kaçamak yapmak yapabileceğiniz en büyük hatadır. Kaçamak yapmamaya özen göstermelisiniz. Tatlı krizlerinizi diyete uygun olan tatlılarla gidermeye çalışmalısınız.

 

Dukan diyeti uygulama aşamaları

Atak evresi

Seyir evresi

Koruma evresi

Güçlendirme evresi

 

Dukan diyeti nasıl yapılır? Ortalama 3-5 ay sürmektedir. Güçlendirme evresinden sonra hayatınızı ömrünüzün sonuna kadar sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için ve verdiğiniz kiloları geri almamak için koruma evresi yapmanız gerekmektedir. Dukan diyetinin izin verilen gıdalar ve çeşitli aşamalardan oluşan detaylı bir uygulamasına da yazımın devamında yer vereceğim. Ancak dukan diyetinin özü karbonhidratları azaltılıp protein ağırlıklı beslenmekten geçiyor olmasıdır. Kilo vermenin tek formülü kabul ediliyor dukan diyeti. Dukan diyetinde protein tükettiğiniz sürece kalori hesaplamanız gerekmiyor.

 

Dukan Diyeti kilo Verme Konusunda İşe Yarıyor mu?

Dukan diyetinin vadettiği kilo kaybı oldukça başarılı. O kadar diyet yapıpan ve kilolarını geri alan, yapıpta kilo veremeyen onlarca insan bu diyet sayesinde kilo kaybetti ve son aşamaya kadar gelenler bir daha kilo da almadılar. Hatta haftanın her günü dilediğini yeme özgürlüğü sadece hafatanın 1 günü saf protein kuralı bile insanda her şeyi yeme özgürlünü bile kullanmadan hayatlarına devam etmelerini aşıladı. İstesende yiyemezsin. Dukan diyeti yapanlar bunu bilir. Gerçekten hızlı ve kalıcı kilo verdirdiğini sende gör ve bunun için hemen başla. Çünkü herkesin metabolizması, sevdiği gıdalar, beslenme şekli ve diyetten beklentisi farklı. Bu yüzden dukan diyeti herkes için uygundur demek pek doğru değil.  Peki dukan diyeti nasıl yapılır?  Bu sorunun cevabı çok aslında. Örneğin sağlık koşullarınız nedeniyle hayvansal besinler tüketemiyorsanız, herhangi bir nedenle bu tip gıdaları az tüketmeniz gerekiyorsa veya hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme şekliniz varsa, protein size dokunuyorsa dukan diyeti sizin için uygun değil. Çünkü bu diyette toplam 100 adet besine yer veriliyor ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdalardan oluşuyor. Vejetaryenler için Dukan diyetini yapmak imkansız değil ancak uzun bir süre sadece soya ve tofu yemek sıkıcı olabilir onlar için.

Beslenme uzmanlarının çoğu diyetin hızlı ve kalıcı kilo verdirdiğini belirtiyor. Hatta dr. Öz bile bu diyete yaklaşım konusunda inanılmaz teşfik edici konuşmaları ile destek veriyor. Örneğin İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Sağlık Servisi’ne (The National Health Service) göre dukan diyeti özellikle ilk aşamasında görülen ağız kokusu, ağız kuruluğu, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi olumsuz etkilerine karşın hızlı kilo vermeyi sağlıyor ve sıkı kuralları olmasına karşın uygulaması oldukça basittir diye de ekliyor.

 

Dukan diyeti aşamaları nedir?, Dukan diyeti nasıl yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır Atak Aşaması?

Dukan diyetinin atak aşaması 2-10 gün sürüyor. Bu aşamanın hedefi yüksek proteinle diyete hızlı bir başlangıç yapmak. Atak aşamasında 68 tane yüksek proteinli gıda öneriliyor. Bu gıdalar pişirilirken bitkisel ve hayvansal yağların kullanımı yasak. Yemeklere kesinlikle tuz eklenmiyor. Önerilen pişirme yöntemleri ızgara ve fırındır.

Atak Aşamasında Tüketilebilen Bağzı Gıdalar
Tavuk ve hindi eti (derisi ve kanatların dış kısmı hariç)
Sığır ciğeri, dana ciğeri
1.5 kaşık yulaf kepeği
Kabuklu deniz canlıları
Yumurta (günde 2 adet)
Az yağlı  süt ve süt ürünleri

Yemeklere tat vermek için sirke, hardal, baharatlar, bitkiler, soya sosu (az miktarda), sarımsak, limon suyu (3-4 damla), şekersiz ketçap (az miktarda) ve fruktoz içermeyen tatlandırıcılaın kullanılması serbesttir.

 

Dukan Diyeti Nasıl Napılır Seyir Aşaması?

Dukan diyetinin seyir aşamasında (cruise phrase) beslenme listesine bazı sebzeler dahil oluyor ve tüketebileceğiniz besin sayısı 100’e yükseliyor. Bazı etler (sülün, keklik, deve kuşu…vb.), kılıç balığı, keler balığı, pisi balığı, yayın balığı gibi balıklar bu 100 besin arasında yer alıyor. Dukan diyeti yaparken en çok tavuk, hindi eti ve dana eti tüketiliyor. Seyir aşamasında eklenen sebzelerden bazıları ise enginar, kuşkonmaz, pancar, brokoli, brüksel lahanası, lahana, salatalık, havuç ve patlıcan.

Dukan diyetinin 2. aşaması olan seyir aşamasında hedeflenen kişinin fazla kilolarından kurtularak gerçek, istediğiniz kiloya ulaşma aşamasıdır.

Seyir aşaması dukan diyeti nasıl yapılır? Kendi içinde uygulama şekilleri bakımından çeşitli kollara ayrılıyor seyir aşaması.

1+1 uygulaması: 1 gün saf protein diyeti (sebze yok), 1 gün protein+sebze

Burada önemli olan kaç gün “saf protein”le beslenilecekse takip eden “protein+sebze” günlerinin aynı sayıda olması. Seyir aşamasının bu alt kolları kişinin fazla kilosuna göre 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5 olarak değişiyor. 1 gün atak aşamasındaki gibi sadece protein yiyeceksiniz 2. gün ise listede önerilen sebzeleri öğünlerinize ekleyebileceksiniz.

Dr. Dukan’ın tavsiyesi olan 1/1 seçeneği ancak aşırı kilolular için 3/3, 4/4 ve obezler için 5/5 uygulamasını (5 gün saf protein, takip eden 5 gün protein+sebze) şeklinde olmalı. Ayrıca bu aşamada günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmanız gerekiyor.

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır Sağlamlaştırma Aşaması?

Gerçek kiloya ulaşıldığı anda kişinin diyet açısından en döneme giriyor bu dönemde. Kazanılan başarının kişinin gaflete düşerek eski beslenme alışkanlıklarına dönme riskinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu durumu önlemek için diyetin 3. aşaması olan sağlamlaştırma aşaması var.

Dukan diyeti nasıl yapılır? Bu aşamada diyet listesine yeni şeyler ekleniyor. Örneğin artık her gün bir miktar meyve + günde 2 dilim tam tahıllı ekmek yiyebilir, az miktarda da olsa makarna veya tam tahıllı pirinç tüketebilirsiniz. Verdiğiniz her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün eklemeniz gerekiyor. 15 kilo verdiyseniz sağlamlaştırma aşaması sizin için toplam 150 gün sürecek. Bu kural çok önemli ve mutlaka uyulması gerekiyor.

Bu aşamanın diğer önemli kuralı ise haftanın 1 gününü “saf protein” günü olarak devam etmek ve bu gün içinde sadece atak aşamasında izin verilen gıdaları tüketmektir. Sağlamlaştırma aşamasının en güzel tarafı haftada 2 öğün hediye yemeği  yiyebiliyor olmanız. Bu 2 öğünde istediğiniz her şeyi (pizza, hamburger, patates kızarması, dürüm döner, dondurma…) yiyebilirsiniz. Harika dimi. Ama bunlarında sınırları mevcut:)

Dukan diyeti nasıl yapılır? Şöyle ki; 2 ödül öğününün arasında en az 1 gün olmalı. Yani salı akşamı ödül öğünü yedikten sonra pazartesi günü öğle yemeğinde ödül yemek yasak. Ödül öğününde sadece 1 adet ödül hakkınız var (1 pizza, 1 hamburger, 1 porsiyon patates kızarması gibi). Aynı öğünde 2. ödül veya 2. tabak yasak.

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır Dengeleme Aşaması?

1. aşamada vücudu diyete hazırlama, 2. aşama kilo verip ideal kilonuza kavuşma, 3. aşama verdiğiniz kiloları geri almayı önleme ve  4. aşama ise ilk 3 aşamada değişen beslenme alışkanlıklarının ömür boyu sürdürülmesi hedefidir. Yani bu aşama hayatı boyu süren bir aşamadır.

Dukan diyeti nasıl yapılır?

1. kural her gün en fazla 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz.

2. kural her gün en az 20 dakika yürümelisiniz.

3. kural haftanın 1 günü sadece protein tüketmelisiniz (atak aşamasında izin verilen gıdalar).

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.