Dukan Diyetinde Güllaç

Dukan diyetinde güllaç beni heycanlandırdı. Çünkü dukan diyetinde güllaç yenilebilirliğini iple çekiyordum. Dukan diyetinde güllaç yenebilir mi? Ramazan geldi acaba dukan diyeti yapanlarımız güllaç yiyebilirler mi? sorusu akıllarda. Dukan diyetinde güllaç dediğimizde aslında olumsuz düşünürken bizi sevindirecek haber pierre dukan’ dan geldi. Perre dukan güllacı türkiyeye geldiğinde tattı araştırdı ve yorumladı. Peki ne demiş olabilir. Dukan diyetinde güllaç yenmesinde bir sakınca olmadığını fakat bununda bir kuralları olduğunu açıkladı.

Dukan diyetinde güllaç kuralları gereği, içeriğinin nasıl hazırlandığıyla alakalı bilgi paylaştı. Açıklamasında 1 yaprak güllacın 2 tolere gıda yerine geçeceğini vurguladı.

Bizim piyasadaki güllaçlar nasıl yapılır, nedir diye bir bilgi paylaşıyım sizinle. Farklı ağız tatları açısından, yumurtalı güllaç, güllaç ve tava güllacı diye üç farklı tarifle karşılaşabilirsiniz. Mısır nişastasından yufka açıp stoklar ve havayla temas halinde olduğu için kuruyan bu yufkaları süt ve şekerle ıslatıp yerlermiş 15. yüzyılda. Zamanla içine gül suyunun da eklenmesiyle ortaya “güllü aş” ismi verilen tatlı çıkmış ve tıpkı “sütlü aş”ın “sütlaç”a dönüşmesi gibi bu tatlının ismi de “güllaç” olarak anılmaya başlamış.

Güllaç esas olarak ısıtılmış süt ve gül suyundan elde edilen sıcak karışımın güllaç yaprakları üzerine dökülmesi ve bu yaprakların orta katının ceviz ile döşenmesi ile yapılır. Güllaç yaprakları, suyla karıştırılan mısır nişastası ve unun tavada pişirildikten sonra kurutulmasıyla elde ediliyor. İdeal yaprak ağırlığının 30-35 gram olması gerekiyor. Ağırlık artarsa güllaç lapalaşıyor, azalırsa kırılıyordu. Kullanıma hazır kuru güllaç yapraklarının iki yılda tüketilmesi gerekiyor. Ancak havadar olan, fazla güneş ışığı almayan, rutubetsiz ortamlarda bu yapraklar 10 yıl saklanabiliyor. Şekerle kaynatılan sütün ılıdıktan sonra beyaz yapraklar üzerine teker teker dökülmesi ve orta katına ceviz, badem, fındık gibi tercihe göre yemişler yerleştirilmesiyle bildiğimiz güllaç tatlısı ortaya çıkıyor.

Osmanlı sultanlarının sofralarından eksik etmediği güllacın 200 gramında yaklaşık 300 kalori bulunuyor ve büyük çoğunluğu ramazan ayında tüketiliyor.

Dikkat etmeniz gereken dukan diyetinde güllaç yaparken veya seçerken paketteki içeriği okumak. Bazi markalar buğday unu kullandığından dolayı bizim için hiç bir şekilde tolere bile sayılmazken kullanmamız da doğal olarak yasak. İçeriğinde sadece mısır nişastası içeren markaları 2 tolere gıda yerine kullanabilirsiniz. Dilerseniz dukan diyetinde güllaç yapmak için, evnizde kendiniz yağsız süt ve tatlandırıcı ile hazırlayıp evrenize göre gül suyu, tarçin, nar taneleri veya kavrulmamış kuruyemişlerle süsleyebilirsiniz. Ayrica güllaç yaprağını yufka gibi kullanıp börekte yapabilirsiniz.

Unutmayın 1 yaprak=2 tolere gıda yerine geçmektedir.

Tarifin bu denli kolay olması ve tolere gıda yerine geçmesi bence güzel. Ramazanda uzak kalınmaması gerekn bir tatlı olduğunu düşünüyorum.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.