Dukan Diyetinde Karın Yağı Yaktıran Gıdalar

Dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar  arasında bilinen fakat faydası bilinmeyen  çok gıda türü vardır. Dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar sizin zayıflamak için zorunlu tüketmeniz gereken, ama dukan rejiminde belli bir evreden sonra yenmesi uygun gıdalar da yer alır.

Karın yağı yakmaya gelince, bütün besinler aynı şekilde etki göstermeyebilir. Daha fazla sebze yemek, şekeri kesmek, fast food’dan kaçınmak gerektiğini herkes gibi bizde biliyoruz elbette. Fakat amaç bunlardan kaçınırken de besin kültürümüzü genişletirsen gıdaların ne işe yaradığını bilmemiz bizim daha sağlıklı olmamızı sağlarken aynı zamanda dukan rejimi yapanların da seçtiği gılar içerisinde dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar miktarlarını da doğru tüketmesi kalıcı ve hızlı zayıflamaya olanak sağlar.

Karın bölgesindeki kilo alımı birçok faktöre bağlı olabilir;

  • Beslenme
  • Stres Düzeyi
  • Genetik
  • Hormonal değişiklikler
  • Yaşlanma

Karın bölgesindeki aşırı yağlanma kalp rahatsızlıkları, diyabet ve bazı kanser türleri riskini artırmaktadır. Karın yağlarını yakmak için, dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar arasından istediğinizi dukan diyet kurallarına miktar olarak ve yasaklı olanlarada dikkat ederek tüketmelisiniz.

Ama öyle yiyecekler vardır ki, metabolizmayı hızlandırarak ve hücrelerde yuvalanmış yağ hücrelerini dışarı atarak karın yağlarını azaltmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet ve aktif yaşam tarzı da istenmeyen karın yağlarından kurtulmanıza yardım eder.

Greyfurt

Greyfurt yemek karın bölgesi yağlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. C vitamini açısından zengin olan bu meyve bağışıklık sisteminizi güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır ve yağ hücrelerini seyreltir. C vitamini açısından zengin diğer yiyecekler kivi, portakal, biber, yeşil yapraklı sebzeler ve limondur. Dukan diyet kurallarını okumadan tüketmeyiniz.

Az Yağlı Süt Ürünleri

Dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar arasında light ve az yağlı süt ürünleri yer alıyor. Kalsiyum açısından zengin, az yağlı süt ürünlerini diyetinize eklemek karın yağlarını azaltmaya yardımcı olur. Bu ürünler yağ hücrelerinde toplanmış yağ parçalayarak kilo vermeyi hızlandırır. Kalsiyum eksikliği “kalsitriol” adlı bir hormonun salgılanmasını tetikleyerek, vücutta yağ depolanmasına neden olur. Bu yüzden diyette kalsiyuma yer vermek çok önemlidir.

Kırmızı Biber

Eğer karın yağlarından şikayetçiyseniz, yemeklerinizde baharatlara yer vermeniz önemli. Dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar içerisinde baharatlar yer alıyor. Fakat bu baharatlardan biri de kırmızı biber. Kırmızı biber içerdiği “kapsaisin” adlı bir kimyasal bileşik sayesinde metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeyi artırır ve enerji düzeyini yükseltir. Kapsaisin içeren yiyecekler, onları yedikten sonraki 20 dakika boyunca kalori yakar. Harika…

Elma

Dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar Elma yemek kalori vermeye yardımcı olur. Dukan diet kurallarını okumadan tüketmeyiniz. Elma “pektin” açısından zengindir. Bu besin maddesi hücrelerin yağ çekmesini engeller, yiyeceklerdeki suyun hücreler tarafından emilmesini kolaylaştırır ve hücrelerden yağın atılmasını sağlar. Elmadaki antioksidanlar ayrıca metabolik sendrom riskini azaltır. Karın bölgesinin aşırı yağlanmasıyla kendini belli eden bu hastalıktan korunmak için elma gibi bol antioksidanlı yiyeceklerle beslenmek önemlidir.

Protein Ağırlıklı Yiyecekler

Protein bakımından zengin yiyecekler de dukan diyetinde karın yağı yakan gıdalar arasında. Metabolizmayı hızlandırarak, karın bölgesinde fazla yağ oluşumunu protein ağırlıklı yiyecekler engeller. Proteinli yiyecekleri sindirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Hindi, balık, tavuk, yumurta ve bakliyatlarda bol bulunan proteinin sindirimi yağlardan ve karbonhidratlar zordur. Böylece bu yiyecekler daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

Mercimek

Eğer karın bölgesini düzleştirmek istiyorsanız, mercimeği günlük diyetinize sahil edin. Mercimek protein, çözünür lif ve değerli besin maddeleri açısından zengindir. Bunlar metabolizmanın hızlanmasına, kan şekerinin dengelenmesine ve vücudun yağları yakma yeteneğine katkıda bulunur. Dukan diet kurallarını okumadan tüketmeyiniz.

Fıstık

Fıstık lif, protein ve sağlıklı doymamış yağlar bakımından zengindir. Bunlar kilo alımını engeller, kan şekerininin dengede tutulmasını sağlar ve açlık hissini erteler. Dukan diet kurallarını okumadan tüketmeyiniz.

Yulaf

Lifler bakımından zengin ve dukan diyetinde karın yağı yaktıran gıdalar arasında yulaf yer alıyor. Yulaf kepeği dukan dieti kesin kullanılması gerekenler arasındadır.Bunlar sindirim asitlerinin sistemden atılmasını sağlar. Böylece çok daha uzun süre tok hissedersiniz. Yulaf ayrıca kolesterolü düşürür, kolon kanseri ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.