Dukan Diyetinde Kilo Vermek ve Korumak

Dukan diyetinde kilo vermek ve korumak bir kaç aşamadan oluşmaktadır. Diyet yapanlar için dukan diyetinde kilo vermek ve korumak zor ve bir o kadar da kolaydır.  Dukan aşamalarını öğrenerek ve kural dışına çıkmadan kilo verebilirsiniz. Neler yemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bu evreler;

Atak evresi: Dukan diyetinin ilk aşamasıdır. Atak evresi nasıl yapılır? Dukan diyetinde ilk aşama olan atak evresi süresi 1 ila 10 gün ile sınırlıdır. Belirtilmiş kategori halinde sıralanmış besinleri ve ekstraları yeme hakkınız var dukan diyeti atak evresinde. Dukan rejimi atak evresindeki 10 gün genellikle obezite sorunu olan ve 10 kilodan fazla vermek isteyenler için tercih edilebilir. Dukan diyeti atak evresi kişiye özeldir ve kaç gün yapılması gerektiği dukan testindeki soruları yanıtladığınızda karşınıza çıkan cevapla öğrenmeniz mümkündür. Kategorilerden seçtiğiniz size uygun yani sevdiğiniz gıdaları atak evresinde sınırsız bir şekilde tüketme hakkınızda var dukan diyeti atak evresinde. Devamı için tıklayınız.

 

Seyir evresi: Dukan diyeti seyir evresi nasıl yapılır? Esas kilo vermemiz gereken bir evredir seyir evresi. Dukan rejimi içinde atak evresindeki gibi saf protein besinlerinin yanında yasaklı olmayan sebzelerin eklendiği kısaca; protein+sebze (PS) dediğimiz bir beslenme programıdır. Kilo veriminin yavaşladığı durumlar da gözlenebilir dukan diyetinde kilo vermek ve korumak için seyir evresi yaparken, yılmadan devam edilmesi gereken sonucunda başarıya götüren bir diyettir dukan diyeti. 1-2 kg geri almış olabilirsiniz, bu yüzden panik yapmayınız. Devamı için tıklayınız.

 

Koruma evresi: Hayat boyu ideal kilonuzu korumak içi; rafine şeker, beyaz un, kötü karbonhidratlar, işlenmiş market ürünlerinden uzak durup; sebze, meyve, protein, faydalı karbonhidratlar, tahıl ve kuruyemiş ağırlıklı bir beslenme düzenine geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Devamı için tıklayınız.

 

Güçlendirme evresi: Dukan diyetinde güçlendirme evresi nasıl yapılır? Güçlendirme evresinin ilk yarısında haftada 1 kez istediğiniz gibi bir öğün hazırlayabiliriz. Ama burada şöyle bir kuralımız var asla aynı yemekten 2 tabak yemek yok. Bu geçiş döneminin süresi şimdiye kadar verdiğiniz kiloyla bağlantılı olarak hesaplanır. Verilen her kilo için 10 günlük güçlendirme evresi rejimi yapılması gerekir. Eğer 20 kg verdiyseniz, bu dönemi 20kg x 10gün=200 gün sürdürmeniz gerekiyor. Devamı için tıklayınız.

 

Dukan diyetinde kilo vermek ve korumak aslında başka diyetlerde, başka zayıflama yöntemlerinde de aynıdır. Dilara kocak bu konuya önem vermiş ve kiloyu koruma konusunda yetersiz kalınmasını, iki temel nedene bağlamış.

  • Birincisi; gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesidir. Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumanın oldukça zor olur çünkü ulaşılan kilo bireyin sabitlemek de zorlanacağı kilodur ve birey bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaktır. Bunun sonucunda da birey kendini kısır bir döngünün (kilo alıp-verme) içinde bulacaktır.
  • İkincisi ise; bireyler, zayıflama programında kazandıkları olumlu beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezler ve program süresince yaptıkları aktiviteyi bırakırlarsa, kiloyu koruyamama ve tekrar kilo almaları olasıdır. (kaynak: www.dilarakocak.com.tr)

 

Nesrin Eriş kilo verme ve koruma aşamalarında bir çok tavsiyede bulunuyor. kendisi www.turkiyepost.com, www.kadinhayat.com internet sitelerinde, Güneş Diyaliz merkezinde ve Areteus Hipoglisemi merkezinde diyet danışnamlığı yapıyor.

 

Diyetisyen Nesrin Eriş diyor ki;

Enerji dengesi alınan enerjinin harcanana eşit olduğu durumudur. Enerji dengesinin en iyi göstergesi vücut ağırlığının boy uzunluğu ile orantılı olması ve değişmemesidir. Vücut ağırlığı ve deposu; besinlerle alınan fiziksel aktivite ve bazal metobolizmal (BM) için harcanan enerji dengesi ile korunmaktadır. Günlük enerji harcama ve tüketimi %1-10 arasında değişiyorsa denge sağlanmış demektir.

Yapılan araştırmalar ve incelemelerde ağırlık kaybı veya kazanımının yiyecek tüketimi ve fiziksel aktivitenin azalıp çoğalması ile kesin ilişkisi olduğunu belirtmektedir. Yine bu çalışmaların sonuçlarına göre vücut ağırlığını korumak için enerji tüketimi ve harcaması arasında 150 Cal’lik veya F%10’luk farkın önemsenmemesi gerektiği ileri sürülmektedir. Yani 200–300 gr’lık oynamalar koruma döneminde çok fazla önemsenmemektedir.

Kilo verme döneminden sonra şişmanlığın önlenmesinde en önemli husus kişinin enerji dengesine uygun bir diyetin uygulanmasıdır. Bu ise bireyin besinlerin enerji değeri ile, enerji harcaması konusunda kilo verme döneminden itibaren bilinçli olması ve enerji dengesine uygun beslenme alışkanlığını kazanması ile olanaklıdır.

Kilo koruma döneminin esas ilkesi alınan enerji ile harcanan enerjiyi eşitlemek ve bu şekilde kişinin kilo almasını ve vermesini kesinlikle engellemektir. Bu nedenle koruma döneminde diyet tabiî ki çok önemli olup ciddiyetle üzerinde durulması gerekir. Kişinin ideal kilosunu vücuduna oturtmak belli zaman alır. Koruma döneminin başarılı olması için zayıflama döneminin amaçlarını iyi belirlemek gerekir.

 

Bu amaçlar;

  • Vücut ağırlığını istenen düzeye indirme.
  • Yeni beslenme alışkanlığı kazandırılarak vücut ağırlığını sürekli olarak arzu edilen düzeyde tutmak.
  • Besin öğeleri gereksinmelerini her dönemde yeterli düzeyde karşılamak bu amaç doğrultusundaki bir zayıflama diyeti koruma döneminde başarıya ulaşacaktır. ” ( Kaynak: www.nesrineris.com)

 

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.