Dukan Diyetinde Kullanabileceğiniz 15 Bitki ve Faydaları

Tüm dünyada insanlar bitkisel besinlerin faydalarının farkına varıyor ve doğal yollarla daha sağlıklı olmak için bitkilerden faydalanıyor. Sağlık sigortası fiyatlarının yüksek olduğu, ilaçların fiyatlarının her geçen gün arttığı son yıllarda; sağlıklı kalmak için bitkiler hem çok etkili olmasından hem de çok daha ucuz olmaları açısından tercih edilen ilk yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Evinizde mutlaka bulunması ve mutfaklarınızın baş tacı olması gereken inanılmaz faydalara sahip 15 bitkiyi sizler için listeledik.

 • Ihlamur

  Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, boğaz ağrıları gibi kış mevsiminde yakamızı bırakmayan birçok rahatsızlığa iyi gelen ıhlamuru evinizden eksik etmeyin.

 • Siyah Yılan Kökü

  Özellikle hanımların mutlaka kullanması gereken bir bitki olan Siyah Yılan Kökünün stresi azaltıcı ve sinirleri gevşetici bir etkisi vardır. Adet döneminde sıkça karşılaşılan ağrıları kesici etkisi sayesinde dünyada oldukça yoğun bir şekilde tüketilmektedir.

 • Maydanoz

  Yalnızca bir iki dal maydanoz (yaklaşık bir tutam) birçok hastalığa iyi geliyor ve insan vücudunun bir günde alması gereken tüm C vitamin ihtiyacını karşılıyor. Karaciğer ve böbrek sorunlarına iyi gelen maydanoz, anemi (kansızlık) tedavisi için de öneriliyor. Vücutta anti-oksidan görevi gören maydanoz, kanı temizliyor ve yeniliyor.

 • Papatya

  Uykusuzluk problemi yaşayan bireylerin Papatya bitkisini sık tüketilmesi öneriliyor çünkü Papatya, uykunun düzenli olmasını sağlıyor ve kalitesini artırıyor. Düzenli olarak Papatya çayı tüketmek, bağırsak problemlerini gideriyor.

 • Kuşburnu

  Halsizlik ve yorgunluğun giderilmesi için uzmanlar tarafından düzenli kullanımı önerilen Kuşburnu, tansiyonu dengeleyici bir etkiye de sahip. Ayrıca kan yapıyor, kabızlığa çare olarak gösteriliyor ve gribal enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı oluyor.

 • Sarımsak

  Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırmaya yardımcı olan Sarımsak, kansere yakalanma riskini azaltıyor. Soğuk algınlığının giderilmesinde de kullanılan sarımsağı sofralarınızdan eksik etmemeye özen gösterin.

 • Zerdeçal

  Hafızayı güçlendirerek Alzheimer’ı önleyen Zerdeçal, kansere karşı vücudu koruyor. Sinüzit, Bronşit ve Astım tedavilerinde yoğun olarak kullanılan Zerdeçal, boğaz enfeksiyonlarına karşı da iyi geliyor, vücudu toksinlerden arındırıyor.

 • Günlük Otu

  Sığa ve Anadolu olarak da bilinen Günlük bitkisi, ishale karşı vücudu korur ve obeziteyi engeller. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu bir kalkan gibi korumasının yanında kolesterolü dengeler ve bel ağrılarından kurtulmaya yardım eder.

 • Meyan Kökü

  Ülsere karşı iyi gelen Meyan Kökü, aynı zamanda balgam söktürücü bir etkiye sahiptir. Krampları önler ve düzenli kullanımında kabızlığı tedavi eder.

 • Aloe Vera

  Yanık oluşumlarında ve güneşe bağlı cilt yanmalarında tedavi edici olarak kullanılır. Ağrı kesici, acı azaltıcı bir etki yaratan Aloe Vera, yaraları hızlıca iyileştirir.

 • Semiz Otu

  Zihnî yorulmaları tedavi etmeye ve sinirlerin gevşemesine yardımcıdır. Uykusuzluk sorunlarını azaltır, kanı temizlemeye destek olur ve Parkinson hastalığına iyi gelir.

 • Ekinezya

  Gribal problemlere iyi gelir ve yaraların iyileştirilmesinde bitkisel yöntemler arasında birincil olarak kullanılır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 • Hindiba

  Safra kesesi rahatsızlıklarını önler ve karaciğer problemlerini azaltır. Kaşıntı ya da sivilce gibi cilt problemlerinde tedavi edici bir etkiye sahiptir. Karaciher iltihaplanmalarını önleyici etkisinin yanında Diyabet (şeker) hastalığına iyi gelir.

 • Adaçayı

  Aşırı terlemeyi önleyici etkisinin yanında kalp riskini azaltmaya faydalı olması, bu bitkiyi evinizden eksik etmemeniz için gerekli en önemli nedenlerden birisi. Kramplarda, sinire bağlı titremelerde, omurilik problemlerinde rahatlatıcı etkisi vardır.

 • Çuha Çiçeği Yağı

  Solunum ve sindirim sistemlerini düzenleyici etkisinin yanında kolesterolü düzenlemeye yardım eder. Haraket kaybına yol açan Romatoid Artrit adlı hastalığa iyi gelir.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.