Dukan Diyetinde Tatlı Krizi

Dukan diyetinde tatlı krizi ile karşı mücadele yolları aramak hepimizin derdi. Ama inanın bir o kadar kolay atlatılacak bir dönem. Dukan diyetinde tatlı krizi yaşamamanız için birçok tatlı tarifleri yer alıyor. Aslında başka bir tatlıya ihtiyaç duymadan dukan diyetinde tatlı krizi yaşamazsınız. Sizin yaşadığınız krizden çok duygusal açlık. Yani baklava versek sen genede dersin peki fıstıklı mı? yani amaç tatlı birşeyler yemek değil amaç istediğiniz tatlıyı yemek. Buda demek oluyor ki dukan diyetinde tatlı krizi yaşamıyorsunuz. Peki ya istekleriniz sizi yanlış yönlendiriyorsa. Zaten öyle de olmadı mı? hep kendi istekleriniz yüzünden kilo aldınız ve çirkinleştiniz. Kusursuz yaratılmışlığı aç gözlülüğünüz yüzünden tıpkı didikodu gibi her şeye fikir yürütüp hep ağzınızı çalıştırıdınız. Sonuç ya obez siniz, ya kilolu, ya selülitli, ya sarkmış, ya basenli yada her yerinizden fırtlayan yağalara kavuştunuz. O halde artık bu psikolojiye bir dur diyin ve dukan diyeti yaparak sağlıklı beslenin.

Dukan diyeti yaparken bir çok tarif sizin tatlı düşlerinize cevap vericek durumda. Bu tarifleri deneyerek dukan diyetinde tatlı krizi zaten yaşamazsınız. Mesela sütlü tarçın sizin hem tok durmanızı hem de tatlı krizinizi önlüyor. En basit tatlıya örnek verecek olursak eğer meyveli yoğurt tüketebilirsiniz. Türk kahvesi içebilirsiniz. Hatta size dukan diyetinde tatlı krizi yaşamamanız için hemen bir tarif paylaşıyor ve yazıma burada bir son verirken dukan yemekleri sayfasından tatlı bölümündeki tarifleri mutlaka denemelisiniz.

 

Malzemeler

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

1 Çay kaşığı toz tarçın

1 fincan soğuk su

Nasıl bir türk kahvesi yapıyorsanız o şekilde hazırlayıp içebilirsiniz.

 

Tatlı krizi  nedir?

Tatlı beyinde endorfin ve seratonin salgılanmasını sağlayarak mutlu hissetmesine sebep olur. Tatlı krizi, tok yada açken hissettiğiniz yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanabilir. Bu istek bazı durumlarda günlük hayatınızın konforunu etkiler, sizi mutsuz eder ve performansınızı düşürür. Bu durum şeker bağımlılığı ve beyninizin şekere verdiği yanıt ile alakalıdır.

 

Tatlı krizi neden olur?

Araştırmalar tatlı krizine sebep olan birçok etkenden bahsetmekte. Bunlar şeker bağımlılığı,kötü beslenme, hastalıklar, hormonal ve psikolojik durumlar olarak sıralanabilir.

Yapılan bir araştırmada göre toplumun büyük kısmı aldığı günlük kalorinin 1/3’ünü hala şekerlerden karşılamakta. Bu araştırma günümüzde şeker bağımlılığının ne düzeyde olduğunu açıkça göstermekte.

Şeker bağımlılığı: Yapılan araştırmalar şekerin oluşturduğu bağımlılığın birçok uyuşturucu madde, sigara ve alkolden daha güçlü olduğunu göstermekte. Bu bağımlılık sizin sık sık tatlı krizine girmenize sebep olabilir.

Kötü diyet: Beyniniz vücudunuzun doğru çalışması için bütün verileri değerlendirir. Bunlardan biri ise kan şekeridir. Kötü bir diyet kan şekerinizin hızlı düşmesine sebep olabilir. Düşen kan şekeri beyninize “hey ben açım ve hızlı bir şekilde kan şekerimi yükseltmem lazım” mesajı gönderir. İletilen bu mesaj beyniniz tarafından “şeker yemem gerekiyor” olarak algılanacak ve tatlı krizi yaşamanıza sebep olacaktır.

Basit karbonhidratlar ve işlenmiş birçok gıda kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir. Hızlı yükselen kan şekeriniz vücudunun yüksek şekeri düşürmek için kullandığı mekanizmalar ile aynı hızda düşürülür. Hızla düşen kan şekeri ise hızlı ve derin bir açlık hissi oluşturur. Bu sebeple kötü beslenme alışkanlığı direkt olarak daha çok yemek yemenize sebep olur. Bu da dukan diyetinde tatlı krizi meydana getirebilir mesela. Dukan diyeti yaparken hazır yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız, sağlık açısından.

Hastalıklar: Birçok hastalığın tatlı krizi yapabileceği düşünülmekte. Bunlardan bazıları, mantar enfeksiyonu, adrenalin salgı bozukluğudur.

Hormonal ve psikolojik durumlar: Menapoz ve regl öncesi dönem tatlı krizinin en yoğun yaşandığı hormonal durumlardan ikisi olarak sayılabilir. Yoğun stres ve depresyonda tatlı isteğini arttıran psikolojik durumlardan sayılabilir.

 

Tatlı krizi nasıl önlenir?

Aç kalmayın

Aç kalmak kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Düşen kan şekeriniz beyniniz tarafından acilen kan şekerini yükseltmem gerekiyor olarak algılanır. Bu durum tatlı yeme isteği doğuracaktır. Çünkü tatlı (şeker içeren besinler) hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir. dukan diyeti yaparken aç kalarak diğil yiyerek zayıflayacaksınız. Aç kalmanın dukan diyetinde tatlı krizi ile sonlanabileceğini artık biliyorsunuz. Bu sebeple düzenli beslenin ve aç kalmayın.Yoğun protein alımı tatlı krizlerini geçiştirmenize yardım edebilir. Bu sebeple protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

 

Su içmeyi unutmayın

Bazı araştırmalar vücudunuzda oluşan sıvı kaybının meydana getirdiği su içme isteğinin beyin tarafından tatlı yeme isteği olarak algılanabileceğini göstermekte. Bu sebeple sıvı bol bol sıvı tüketin ve dehidrate olmamaya dikkat edin.

 

İşlenmiş gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdalar beyninizde bulunan dopamin hormonunun düzeyini arttırır. Artan dopamin hormonu ise sizi derin bir açlık ve tatlı arayışı evresine sürükler. Bu kısır döngüye kapılmamak için işlenmiş gıdalardan uzak durun.

 

Uykusuz kalmayın

Yapılan araştırmalar yorgun bir bedenin ayakta kalmak için daha çok şekere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu sebeple en iyi dinlenme yöntemi olan uyku periyodunu önemseyin, düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin. Uyku mutlu kalmanızı sağlar. Mutlu kalmanızı sağlayan yüksek seratonin ve endorfin hormon düzeyleri ise tatlı krizine girmenizi engeller.

 

Tatlı krizi nasıl geçer?

Sıcak duş alın

Alacağınız sıcak bir duş, vücudunuzun rahatlamasına yardım eder. Sıcak duş sayesinde rahatlayan zihniniz odaklandığı tatlı isteğinden bir nebze ayrılacaktır.

 

Egzersiz yapın

Egzersiz vücudunuzda mutluluk hormonu olarak da anılan endorfin hormonlarının salınımı arttırır. Artan endorfin hormonu beyninizin ihtiyaç duyduğu ödüllendirme hissini doyuracak ve sizi tatlı krizinden kurtaracaktır. Yapmanız gereken şey tempolu ve uzun bir koşuya çıkmak ya da evde egzersiz yapmak.

 

Dikkatinizi dağıtın

Tatlı krizi sırasında tek odaklandığınız şey birkaç parça çikolata ya da bir dilim pasta olabilir. Odaklandığınız tatlı isteğinden kısa süreli ayrılmanız tatlı krizinizin ciddiyetini azaltabilir. Sevdiğiniz bir işi yapmayı veya güzel bir dizi izlemeyi deneyebilirsiniz.

 

Doğru tatlıyı seçmeyi öğrenin

Tatlı krizinde duyduğunuz tatlı ihtiyacını doğru şekilde yönlendirmeyi öğrenin. Eğer tatlı bir şeyler yemeye karar verdiyseniz, doğru besini bulmak sizin için oldukça önemli. Bu sebeple doğal tatlandırıcıları tercih edin (toz tatlandırıcı gibi). Yapay tatlandırıcılar içerdiği yoğun şekerli tat ile tatlı krizinizi daha kötü hale getirecektir. Bu sebeple kalori ihtiva etmeyen yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Bu konuda doğal tatlandırıcılar sizin için uygun bir tercih olacaktır.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.