Dukan Diyetinde Yağ Yakan 5 Sebze ve Baharat

Dukan diyetinde yağ yakan 5 sebze ve baharat ile kilo vermek daha kolay. Yemeklerinizi dukan diyetinde yağ yakan 5 sebze ve baharat ile zenginleştirirseniz hızlı zayıflama görülür. Diyetinize 5 baharatı ekleyip kilo verimini hızlandırın.

 

Sarımsak

Beslenme uzmanları, sarımsağın faydalarından yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesini öneriyor. Ancak çiğ sarımsak yemeyi sevmiyorsanız, yaptığınız yemeği ocaktan almadan hemen önce (3-4 dakika) birkaç tane dilimlenmiş sarımsak atabilirsiniz.

Sarımsağı 5-10 dakika pişirirseniz sağlığa faydalı sülfür içeriğinin etkisi azalır.

Zeytinyağına sarımsak atarsanız bu karışımı uzun süre oda (2-3 gün) sıcaklığında bekletmeyin. Çünkü kavrulmuş veya çiğ olsun, sarımsak zeytinyağı içinde uzun süre beklerse gıda zehirlenmesi için uygun bir ortam yaratabilir.

 

Selenyum bakımından zengindir
Bağırsak parazitlerini temizler
Harici kullanımda mantar tedavisine yardımcı olur
Antioksidandır
İyi kolesterolü yükseltir
Kalp krizi riskini azaltır
Kulak iltihaplanmasına iyi gelir
Boğaz kaşıntısını alır
Kilo kontrolüne yardımcı olur
Vitamin ve mineral bakımından zengindir
Mide gazına iyi gelir
Sindirime yardımcı olur
Cilt yaralarında kullanılır

Sarımsağın, çiğ halde veya yağının, mikroorganizmalar üzerine antibiyotik etkiye sahip olduğu, antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri üzerinde durulmaktadır.

Antiseptik işlevi, grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiği ön plana çıkarılmaktadır. Terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine yardımcı olur.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre koruyucu etkisini destekler bazı bilimsel bulgular mevcuttur. Bu etkinin HIV virüsü ve menenjit ile mücadeleye yansıtıldığı tecrübeler gerçekleştirilmiştir. Dukan diyetinde yağ yakan 5 sebze ve baharat içerisinde yer alan sarımsak tüketimi sizin bağışıklık siteminizi güçlendirir.

Ayrıca kardiyovasküler sistemi güçlendirmesi, bunun da serum kolesterol seviyeleri ve trigliserit oranları üzerinde etkisi sözkonusudur.

Trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyici etkisiyle, damar tıkanıklıklarından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı rol oynar. Sarımsak ayrıca tansiyonu ve kan şekerini de dengeleyicidir.

 

Soğan

Dukan diyetinde yağ yakan 5 sebze ve baharat arasında soğan yer alıyor. Soğan kükürt, lif, B ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bunun dışında faydalı diğer besin kaynaklarını da içermektedir, Demir ve tiamin bunlara örnektir. İçerdiği asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Soğan suyu C, B6 vitaminleri ve folik asit açısından zengindir. Soğan suyunda bulunan kükürt, anti kanserojen özelliğe sahiptir. Ayrıca bol miktarda bulunan krom da kan şekerini dengelemektedir.

Sindirimi kolaylaştırıması dukan diyetinde yağ yakan 5 sebze ve baharat listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Bağırsaklarda bulunun iyi bakteriler için çok önemli olan diyet lifleri içerir. Bu özelliği sayesinde bağırsaklardaki faydalı bakterilerin sayının artmasına yardımcı olur. Bu bakteriler sindirimi kolaylaştırmak için önemlidir.

Alerjiye karşı koruyucu özelliği vardır. Soğan suyu solunum yıllarından sindirim sitemine kadar olan bütün bir hat boyunca bütün organlarda meydana gelebilecek alerjilere karşı etkilidir.

Soğuk alınlığı ve solunum yolu bozukluklarını giderir. Özellikle çiğ olarak tüketilen soğan, solunum yollarını açar ve soğuk algınlıklarını giderir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Öksürük ve bronşite karşı etkilidir. Bir çok şeye faydası da vardır.

 

Zerdeçal

Dukan diyetinde yağ yakan 5 sebze ve baharat arasında zerdeçal da yer alıyor. mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. Beta karoten ise serbest radikallerin nötralize ederek karaciğeri koruyan bir antioksidandır. Zerdeçal ayrıca karaciğer hücrelerindeki yağ stoklarını azaltarak vücudun yağları eritmesine yardımcı olur. Zerdeçalın faydalarına yakın zamanda beyin sağlığını korumak da eklendi. Zerdeçal Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını engellemek için alınması gereken besinlerden biri.

 

Tarçın

Amerika Tarım Dairesi Araştırmacıları tarçının kilo vermede oldukça yararlı bir besin olduğunu buldular. Araştırma sonucuna göre, bir çay kaşığı kadar yiyeceklere tarçın katıldığında şekerin metabolize edilmesi 20 kat daha iyi oluyor. Biliyorsunuz, kandaki aşırı şeker yağ olarak depolanıyor. Tarçın kan şekeri seviyesini dengelediği için, hem yağ oluşumu engelleniyor hem de enerji düzeyi normalleşiyor.

 

Biber

Metabolizmanızı ateşlemek için yiyeceklerinize biber katın. Biberdeki aktif bileşen olan kapsaisin yağ yakımını önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca biber enerji düzeyini de artırıyor.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.