Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji Berry; sulu ve tatlıdır, tadı yabanmersini ve kirazın arasındadır. Goji berry, goji bitkisinin sağlığımıza çok faydası olduğu için, hiç bir parçası atılmadan kullanılmalıdır. Goji berry’ nin parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Kurutulan goji berry, bir kuru meyve olarak ta aynı önemde bir besindir. Serbest radikaller zararlı ajanlardır. Canlı hücrelerin kendilerini yenilenme hızını yavaşlatır ve yaşlanmayı hızlandırır. Dukan diyetinde gojinin önemi büyüktür. Bir çok tarifler yapılır.

 

Goji Berry Faydaları

Enerji Verir ve Dayanıklılığı Arttır. Uzak Doğu’da ve Asya’da eski zamanlardan beri goji berry kullanılır. Egzersiz yaparken gücü arttırır, vücudun direncini ve sağlamlığını arttırır. Özellikle de ameliyatlardan ya da ağır hastalıklardan sonra vücutta oluşan yorgunluğu gidermesi ile ünlüdür. Genç hissetmeyi ve geç yaşlanmayı sağlar. Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımının artmasını sağlar. hCG’nin artması ise vücuda yağ oranının azalması olarak geri döner. Bununla da kalmaz, uykuyu düzene sokar ve alınan uykunun yetmesini sağlar. Yaralar bu şekilde daha hızlı iyileşir, unutkanlık sorunları azalır ve libido artar. Tüm bu etkenler ile kişi daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

Kurutulmuş goji meyvelerini günde bir avuç yiyerek tüketebilirsiniz. Yetişkinlerin çoğunda bu oran günlük yaklaşık olarak 20-30 gram goji denk gelmektedir.

Goji, kötü kolestrole karşı da savaş açar. İçersinde beta-sitosterol maddesi içerir. Bunun dışında antioksidanları ile kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak meydana gelmesini önler.

Cinsel gücün artmasını sağlar goji üzümü Asya ve Uzak Doğu ülkeleri geleneksel olarak kullanılır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler goji tüketmektedirler.

Dukan diyetinde gojinin miktarı şu şekildedir:

Atak evresi: Günde 1 yemek kaşığı,
Seyir evresi: Saf protein günlerinde 1, sebze+protein günlerinde 2 yemek kaşığı,
Güçlendirme evresi: Günde 3 yemek kaşığına kadar tüketebilirsiniz.

Dukan diyetinde goji berry ile alakalı birçok lezzet bulabilirsiniz. Zayıflamaya yardımcı olan goji aynı zamanda sağlık açısından da önemli olduğundan dukan diyeti yapmayanların bile kullanması gereken bir besindir.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.